Ati pleca departe de sot daca ar fi necesar?

Ati pleca departe de sot daca ar fi necesar? | Autor: Violetik

Link direct la acest mesaj

Iata situatia mea: tre' sa plec departe de sot pe o perioada de 3 luni ( stiu ca poate unele o sa spuneti ca nu e grav, insa noi suntem de nedespartiti) Mi s-a propus ceva important pentru cariera mea profesionala. Nu stiu ce sa fac sa plec sau nu? Nu cred ca o sa suport sa fiu departe de el. Parintii ma sfatuie sa plec acum cit inca nu avem copii, caci pe urma la sigur n-o sa plec. Ce sfaturi imi dati?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Eu nu suport sa fiu despartit de sotia mea. Daca insa ar pleca in folosul ei (deci si al meu), m-as sacrifica!. Evident, i-as monta o centura de castitate...(glumesc!)

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Pai daca e in interesul vostru,pentru a va fi mai bine material si financiar...nu vad de ce mai stai pe ganduri?E greu ,e adevarat...insa vezi si partea imbucuratoare a problemei....
Scrie pe o lista in capul foii:Avantajele plecarii / Dezavantajele plecarii si pe urma scrie dedesuptul fiecarui titlu avantaje si dezavantaje....Vezi care sunt mai multe si vorbeste cu sotul si luati o hotarare corespunzatoare situatiei...
Si eu sufar numai si cat e plecat 5 km mai incolo de casa,la servici si vorbim la telefon de 2-3 ori pe zi,de parca am fi fiecare la antipozi....dar cand a fost in ineresul familiei sa plece...asta e!...a plecat!Si invers..

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Evident si as avea o satisfactie infinita sa vad cum s-ar descurca fara mine.De linga BB n-as pleca sau mi-ar fi tare greu!Bine ca nu e cazul la tine.Realizarile profesionale sint foarte importante si aveti o viata intreaga inainte,presupun ca te intorci,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Si eu tot pentru profesie am plecat...dar la mine este si mai greu pentru ca am lasat acasa o fetita de un an si 9 luni.
Sunt de 10 luni in Paris, lucrez aici, sunt apreciata si am avut multe de castigat. Dar, sincer, numar zilele pana la sfarsitul lui octombrie pana ma voi intoarce acasa...E greu!
A fost un sacrificiu din partea intregii familii dar, cred, a meritat. Plus ca aici am muncit pe bani nu ca in Romania...
Eu zic sa nu ratezi ocazia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

si eu zic sa iti iei inima in dinti si sa faci ceva.Sigur ai sa fii mandra de realizarea asta,si sotul tau o sa fie la fel de mandru si daca in astea 3 luni nu va puteti vedea (poate pleci in alta tara) exista camera web,tel,e.amil,posta..
Este o sansa,o specializare care o sa-ti fioe de folos toata viata poate si daca nu o faci e posibil sa apara regrete tarzii.Pe de alta parte,daca e nasol te poti intoarce oricand ca nu te tine nimeni legata:)

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Stiu ca este greu sa pleci de langa cel drag pt o perioada de timp fie ea cat de scurta, dar trebuie sa analizezi factorii care sunt "pentru" si cei care sunt "contra".

Sunt sigura ca vei lua decizia cea buna atat pt viata de familie cat si pt cariera.

Bafta

Dumnezeu sa ne ajute la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisik 4ever spune:

trei luni trec repede. du-te si nu mai ezita, altfel poti regreta mai tarziu. ocaziile nu apar la tot pasul.

You're unique. Just like anyone else.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

Cel mai bine ar fi sa discutati voi doi aceasta problema, voi stiti cat de greu v-ar putea fi. Cariera este cu adevarat importanta, dar nimic nu este mai important decat familia.
Cred ca numai voi doi stiti cat puteti rezista.


_

La 7 luni are cancer, dar si 80% sanse sa traiasca. Haideti sa o ajutam!



Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!


Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

E o perioada relativ scurta, mi-ar fi foarte greu (cel mai mult am stat despartiti 5 zile la rand) dar m-as descurca. Mai mult nu cred ca as putea...desi e foarte important sa fii implinita profesional.
Daca el e constient de faptul ca asta te ajuta profesional si nu numai, eu zic ca te poti rupe 3 luni fara probleme, mai ales ca acum e foarte usor sa tii legatura prin telefon, internet deci nu e chiar o rupere totala de casa.
Mult succes!

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelp spune:

acum cativa ani si a mea consoarta a plecat la lucru peste hotare 3 luni.....a castigat ,a facut bani frumosi acolo ceea ce in Romania poate ii facea in 2 ani....dar la scurt timp au arut reprosuri din rtea soacrei....cum de am putut s/o las singura in jungla....atata timp?
stie oare ea prin ce/am trecut?....
dar a trecut....

Mergi la inceput