Mamici de noiembrie - decembrie 2005(41)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Tania nu mi-ai stricat deloc programul,asa e cu musafirii daca i-a chemat nu mai puteai sa dai inapoi.
Eu acum am intrat in febra cu patutzul,vreau sa-l cumpar sa stiu ca am luat ceva pentru bebelina.Apoi urmeaza restul pe rand si cred ca las o parte si pentru perioada de dupa nastere.
Da..ar fi interesant sa mergem prin magazinul de care spui de langa ursuline sa vedem ce mai gasim si pe acolo,mie sistera o sa-mi dea peste vreo 2 luni o parte din hainutzele lui ilinca asa ca nu o sa mai cumpar foarte multe.

Varsta bebelica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Taniuta sper ca te simti mai bine cu burtica!

Anda, pana la urma ne si imprietenim ca vad ca nici una nu mergem la Baby-Expo. Dar eu stau chiar in zona asa ca tentatia ar fi. Dar "nu ma tine" inghesuiala. Plus ca sunt si locuri de joaca pt copii, iar daca mergem cu Silvia n-o s-o putem dezlipi de acolo si sunt inghesuite, si iese cu scandal.... Asa ca nope!

Argumentul tau cu capul nu sta in picioare, nu-i trece capul printre zabrele! Acuma daca o sa vii si-o sa zici ca se poate lovi la cap.... zabrelele alea sunt din lemn (fag sau brad) care e elastic. Incearca tu sa te lovesti de o zabrea si dupa aia sa te lovesti de o bucata de pal si dupa aia de un perete de beton ! Senzatia e crescatoare! In fine, nu zic acuma sa dai cu capul de pereti! Dar nici bebe nu da! Isi tine capul abia pe la 1 luna, nu se pot intoarce de pe o parte pe alta...

Argumentul cu temperatura il accept, e mai cald, dar pe de alta parte trebuie sa circule aerul pe la bebe, sa se oxigeneze mai bine, nu sa respire acelasi aer care stagneaza acolo, ca intr-o depresiune. Plus ca nu se recomanda la bebici temperatura prea mare. Cel mai bine, pui patutul la vreo 5 cm de perete si pui o aparatoare doar pe peretii patutului care sunt lipiti de peretii camerei.

Asta ca sa ne in argumente!

Cat despre regurgitat nu cred ca e cel mai bine sa-i pui ceva doar la cap pt ca trebuie sa stea pe o suprafata perfect plata.

Eu o sa fac asa: intre saltea si cearceaf o sa pun un prosop mare, cat tot patul. Apoi cearceaful si peste cearceaf un scutecel indoit in 2, in zona in care sta bebe. Uneori regurgiteaza doar un strop-doi si e suficient. Mai exista si varianta sa pui scutece din acelea Seni care au pe o parte plastic pe alta celuloza si un strat absorbant intre, se gasesc la farmacii si in Cora/Carrefour. Noi avem din acelea sub cearceaful Silviei pt eventuale accidente nocturne. Dar totusi nu sunt 100% sanatoase pt ca este totusi un strat de plastic sub bb. Daca va impacati cu ideea, puteti sa le puneti sub cearceaf.
Dar oricum sunt foarte bune cand il schimbi pe bb, sa le pui sub el.

Sunt 60x60 (inclusiv in Cora, Carrefour) si 60x90 (am gasit doar la farmacii). Costa cam 80.000 pachetul cu 5 bucati, aici s-ar putea sa va mint un pic.

Lavi02 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Hai, ziceti cu salteaua! Care sunt cele mai bune saltele (sa fie cat mai tari) si sa existe/sa se poata comanda si la dimensiunea patutului meu 140x70 ? Cred ca de data asta nu mai luam saltea de iarba (decat daca nu gasim relaxa suficient de tare). Mie saltelele din Carrefour mi se par mult prea moi pt bb. Le-ati pipait?

Salteaua de iarba e OK ca "tarie" dar intr-adevar face goluri. Si face un praf in timp, se macina iarba din inauntru. Dar daca nu gasim saltea tip relaxa super tare, tot la iarba ajungem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

Buna burtici. Coralia, felicitari pentru fetita de 28 de sapt. Astazi si eu fac 28 de saptamani si voi avea tot o fetita.As mai ruga inca o data fetele care se ocupa de listuta sa ma treaca si pe mine cu un carucior roz Ioana Mateea. Noi nu am inceput cumparaturile pentru bebe, dar am inceput sa imi pregatesc gentuta pentru spital, ca sa fie totul pregatit in caz de vreo urgenta.Cumparaturile pentru bebe le vom incepe din 15 septembrie.
gabita 28+Ioana Mateea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Hola gravide,

Cand am zis ca medicul meu de familie e cea mai imbecila persoana pe care o cunosc, maaaaare dreptate am avut. In zadar m-am dus cu legea-n māna s-o conving ca am dreptul la 84 de zile prenatale. Cand omu' atinge cele mai inalte culmi ale tembelismului si nu vrea sa-si depaseseasca nici mort limitele, potzi sa stai si-n cap ca n-o scotzi la liman cu el.
Auziti ce-mi spune: ca, intr-adevar, se pot compensa intre ele cele 126 de zile, dar NUMAI DUPA NASTERE. Ca ea asha intelege....asta dupa ce i-am citit de 15 ori ca prenatalul nu se acorda mai devreme de 84 de zile anterioare datei nashterii. Avea legea in fatza dar o tinea una si buna ca ea a primit rotitza de curand si ca argumentele mele n-o conving din moment ce rotitza ei spune altceva. INCREDIBIL!
Ca sa numai spun ca nu-mi citea decat ce avea ea chef. Cand i-am aratat pe propria-i foaie, scris negru pe alb ce anume revendic eu, a inceput s-o dea la intors ca ea nu poate sa-mi dea prenatal mai lung, ca face o ilegalitate. Ei, poftim! Ce naiba sa-i mai spun: ca e total idioata si ca mai bine se duce sa vanda roshii in piatza?
Am plecat cum am venit: n-am obtinut nimic deocamdata...decat poate o carutza de draci. A ramas ca suna ea la Casa de Asigurari, sa se informeze cum stau de fapt lucrurile. Rahat! Asta cu sunatu' a fost asha, sa scape de gura mea. Pun pariu ca data viitoare cand ma duc o sa-mi spuna ca a sunat si cei de acolo i-au dat dreptate. Ce strategie sa aplic s-o fac sa vada ca am dreptate? Deja am epuizat toate argumentele logice si de bun simtz si n-am reusit s-o fac sa-si dea jos de ochelarii de cal pe care-i poarta cu atata maiestrie si sa priveasca cu luciditate in jurul ei.
Si cica de ce proclam peste tot ca medicii de familie is niste imbecili cu pretentzii doar de doctori. Uite, d-aia! Fiindca am dat peste astfel de specimene.

Sa nu uit: mi-a spus ca in luna 8-a trebuie sa ma vaccinez cu vaccinul antitetanic. I-am replicat ca nu doresc sa fac acest vaccin fiindca medicul meu ginecolog nu-l recomanda (asta a scos-o din sarite rau...i-am intzepat orgoliul ei de doctoritza). Cica e program national de vaccinare a gravidelor. Voi aveti idee de asha ceva? Medicii vostri v-au recomandat vaccinul asta? Stiu din alte surse ca Tutunaru nu-l recomanda, insa nu cunosc motivul pt. care face asta.

Hai va las cu bine!
Lordra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

lordra, da, are dreptate, exista in derulare programul national de isterizare a gravidelor, program national pregatit cu mare grija de toate organele abilitate, de la guvern, la asistente !
cu privire la ce poti sa faci cu doctorita, sa o schimbi. asta. inca mai ai timp, daca te misti repede. gaseste-ti unul la aceeasi casa de asigurari la care platesti contributiile ca altfel e mai complicat( sunt 4 case mari, adica erau 4 acum 2 ani)

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Lorda, nu stiu ce sfat sa-ti dau cu medicul de familie, decat... sa-l schimbi !
Si pe mine m-a amenintat cu vaccinarea dupa 30 de sapt, pana atunci chiar vroiam sa-mi intreb medicul gine' daca chiar trebuie.
In principal nu e nevoie, ca doar nu nasti pe camp ci in maternitate.


Varsta bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

noi o sa folosim salteaua de la patutul pe care ni l-a dat sor-mea; e din aia de care avem si noi la pat, cred ca tip relaxa; numai ca vreau sa o spal intai, ca a fost dusa la tara, si cred ca e mai bine asa ...
deja avem hainute multicele; aseara am inceput o salopetica mai subtire de tricotat, si iese superb; materialul e acril , dar pare de calitate, e moale si matasos, si subtire, chiar finut, asa zice, iar culoarea a iesit interesanta, o combinatie de albastru cu verde, care in lucratura arata asa, patat ...
pe mine nu ma preocupa asa de tare episodul asta cu cine o sa ma rada la nastere; si nici nu cred ca terbuie sa aibe experienta 50 de ani ca sa faca chestia asta; eu zic ca sotul meu se descurca perfect in zona.
asta cu aparatorile, si eu vreau sa fac una, pentru ca patutul lui luca are zabrele metalice, foarte subtiri, si as pune-o pe partea care este oricum spre perete; dar pe cealalta, oricum nu.
o sa caut si eu material pentru cearsaf ceva placut pastelat, ceva cu bleu eventual, si din materialul asta o sa facem si aparatoarea pentru pat, dar intai sa ma plictisesc de tricotat.
ar fi mai bine sa fie cearsafurile albe ? sau merge si asa, un pic color ? ca daca e mai bine albe, atunci am de la mama niste finet alb (ea il pastra pentru scutece, dar nu am de gand sa il infas pe luca)...

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Ash schimba-o cu deosebit de mare placere pe idioata, insa nu stiu de unde sa-ncep. Nu e tocmai simplu sa gasesti un medic de familie care sa te multumeasca: sa nu fie spagar (am oroare de dat plicuri la medic si, in concluzie, nu dau, chiar daca asta duce implicit la nerezolvarea unor probleme), sa fie cat de cat bun profesionist si sa fie la zi cu legislatzia/drepturile pacientilor.
Toate aceste calitatzi ii lipsesc cu desavarsire actualului meu medic de familie, de aceea zic ca e complicat sa gasesc ceea ce imi trebuie. Altfel, risc sa cad din lac in putz si n-am rezolvat nimica.

Daca aveti vreun medic care se apropie cat de cat de ceea ce am scris mai sus, saritzi cu recomandari.
Multzam!

Lordra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

LORDRA,
ce jegoasa, macar un medical putea sa iti dea pana faceai 63 de zile, daca altfel nu vrea ...
si eu cred ca mai ai timp sa o schimbi, intreaba si tu in stanga si in dreapta, poate iti recomanda cineva un doctor mai cooperant ...
apropo, sunt curioasa, i-ai dus hartie de la ginecolog pentru varsta sarcinii, sau i-ai zis tu ?

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput