Mamici de noiembrie - decembrie 2005(40)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Au, dar mult se mai intind.
Nu stiu ce sa zic de doctora de familie, ca am senzatia ca ea mi le recomanda cam fara noima.
Calciu si Materna mi le-a recomandat de la 20 de saptamani, dar fara sa se uite pe vreo analiza, pun pariu ca la toate le da asa. Iar acid folic (sa nu radeti) mi l-a adugat la reteta la 24 de saptamani fix cand nu mai e necesar din cate am priceput.
Cand am fost la consultatia de la 20 de saptamani m-a chemat la cabinet sa-mi faca trimitere la analize in sapt 23 ca la consultatia de 24 de saptamani sa avem rezultatele. Si m-am dus atunci si am stat si la usa vreo ora si ceva, iar cand am intrat in cabinet si i-am zis pentru ce am venit, mi-a luat fisa si a zis ca nu stie de ce m-a chemat ca am avut analize bune in trimestrul I si atunci doar in trimestrul III ma mai trimite la analize. Si tot ea m-a trecut la sarcini cu risc pentru ca am un icter congenital (o chestiune care nu-i foarte serioasa), apai daca asa o streseaza pe ea boala mea, macar pentru aia sa ma fi trimis la analize.
Deci, in concluzie, eu zic ca doamna mea doctor e cam obosita cand trec eu pe la ea, ca si om e draguta insa.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

Falfaiala aia de la inima, zbuciumul ala asa cu insuficienta respiratorie (adica se pune ca o caramida pe piept si parca NUMAI AM AER ORICAT AS TRAGE in plamani) stiu ca este de la ca si mg (mic prolaps de valva mitrala din cauza lipsei mg). Ce ma speriat a fost ca incepuse sa mi se innegreasca totul in fata ochilor parca se lasa o cortina pe ochi. Eu iau inafara de materna, ca,mg si zn de la pharmex. LAVI, cu inclestarea este o problema ca nici una nici doua ma trezesc ca strang mainile sau gura, pur si simplu inclestez mainile pe cate ceva.....este chiar stresant asa.
Alexandrina, dar ii poti spune dr de familie ca poti lua pana la 84 zile prenatal, ca in lege spune cal arecomandarea medicului sau optiunea beneficiarului. Eu asa o sa-i spun dca zice ceva.
Mai ales ca dr mea de fam nu stiu cum calculeaza, dar i-a scris in caietul gravidei DPN 13.12.2005. Adica 9 luni de la conceptie, nu se ia dupa 40 saptamani de la UM sau 38 de la conceptie...
O sa vad ce fac dupa amiaza.
DIENUTZA, o sa incerc si eu botoseii...dar cand intru in prenatal.



joy + 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

M-am intors de la spital .Nu am apucat sa citesc din urma .Am promis ca va povestesc cum sta treaba cu sindromul fosfolipidic dar mi-am dat seama dupa aceea ca pot sa fie care sa citeasca si sa se banuiasca bolnave .Asa ca renunt .
Rezultatul meu a iesit prost.O sa spuneti ca sint nebuna dar eu ma bucur.Pentru mine este o usurare.Incepind de la inceputul sarcinii am facut un teanc de analize si teste .Toate au iesit bune .Placenta continua sa se degradeze iar dR. nu putea sa-mi dea nici un tratament pentru ca nu stia cauza .Acum cunosc cauza si ma pot trata .La ultima intilnire cu dr. nu se mai discuta cit mai rezista placenta ,se vorbea despre copil cu probleme la creier (Din lipsa de oxigen) sau copil nascut mort .
Din acest motiv sint fericita .Am gasit cauza ,luni incep tratamenm cu Clexam injectabil ,1 pe zi .
O sa incerc sa-mi adun gindurile ,sa ma relaxez si sa va raspund mai tirziu la subiectele din ultima vreme .
Iertati-am daca in ultima perioada v-am stresat cu problemele mele .Trebuia sa scriu sa ma descarc .Puteti sa sariti peste subiect .Eu scopul mi l-am atins ,m-am descarcat
31 sap+ 3 zile

Mirela si Cosmin 2 ani si 11 luni
www.cosminalexandru.home.ro" target="_blank">Poze Cosmin
poze burtica + poze intilnire burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Joy, insist, ia-ti tensiunea cumva. Astept sa-mi zici ca e in regula.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

eee, vreti botosei...
uite aici doua retete
http://pg.photos.yahoo.com/ph/hornoiuc/album?.dir=78bd
cei albastri sunt dupa reteta dienutei. singura schimbare e sus... dupa ce am terminat de scazut, am inversat randurile, in asa fel incat sa se deschida in fata.adica nu mai era capat de rand in spate, unde se coase, ci in fata... unde las necusut.

a doua reteta...
se incep de sus... cam 30-35 de ochi, depinde cat de mari vreti sa iasa.acolo unde ar trebui scazut, daca erau inceputi de jos, acum se creste. diferenta e ca ies ca niste opincute, cu gaurele. daca rasuciti ochiul crescut, gaurelele dispar.
la astia se creste cu 2 ochi pe fata, pe dos se lucreaza randul asa cum e. la cei albastri se scade si pe fata si pe spate.

daca nu sunt destul de coerenta in explicatii.. ma gasiti pe YM... hornoiuc


Cristina 27+ si Andrei-Razvan(2.08.2003)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Poze cu Andrei
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Mirela Anca, va fi bine , si cu tine, si cu bb mic .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Mirela nu esti deloc singura saptamana asta - suntem si noi pe aici . Eu chiar citesc cu interes ce postezi si am inteles perfect paradoxalul tau sentiment de usurare cand ti-a venit rezultatul analizei. Si eu m-am simtit la fel cand, dupa 2 saptamani de dureri, crampe si contractii, in care diagnosticul era "n-ai nimic, esti doar insarcinata", dr. m-a internat in spital si mi-a pus diagnosticul cu colul. macar stii de la ce ti se trage...

Maria-Alexia, Coralia, dati voi un telefon la organizatorii scolii parintilor, sa vedem cand incepem?

Eu azi am primit vestea ca in 14 septembrie am examenul la doctorat.. Ma uit cu ura la cartile din jurul meu si nu-mi vine sa le ating. Cine are acum chef de economie? As putea raspunde foarte bine la subiecte cu privire la sarcina, nastere, ingrijirea copiilor, ca despre asta am tot citit in ultimele luni...

Ripley, din pacate am bantuit si eu pe site-uri din Romania si Europa, dar se pare ca la noi inca nu se comercializeaza patutul pe care eu l-am ales. Uita asta e link-ul: http://www.gracobaby.com/catalog/product.aspx?productSubBrand=Pack%20'n%20Play%C2%AE%20Playard&modelNumber=9957WSR&CategoryID=3

Mi-a placut foarte mult pentru ca masa de infasat e rabatabila si mai ridicata (eu nu am pic de loc pentru alt corp de mobilier decat pentru patut) - ceea ce va fi bine pentru spate (asa ma gandesc eu).


Bic - multumesc pentru raspuns. Am gasit si eu pe cineva care mi l-ar putea cumpara de acolo. Vorba ta insa, nu stiu cat costa transportul. Ai idee cum as putea afla - vreun site unde sa introduc greutatea pachetului si sa-mi calculeze pretul? (nu stiu daca DHL face astfel de comisioane...)



Tania & www.snugglepie.com/cb/39925.png" target="_blank">Punctuletz 25+

Varsta Punctuletz
Poze cu Punctuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

ALEXANDRINA , o sa incerc sa ajung la pasaj la lipscani ca sunt fetele acela care determina grasimea, iau tensiunea...
Numai sa am timp s pot pleca 10minute de la servici...

joy + 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

MIRELA ANCA bine ca stii despre ce este vorba...Nu pari deloc nebuna, stiu ce simti asa am patit si eu cand dupa vreo 3 ani si ceva de plimbari prin doctori din cauza durerilor de mijloc, de genunchi, cu amorteli ale piciorunlui drept si intepeneli de sale, an dr (sa-i de Dumnezeu sanatate) mi-a zis pai tu chiar ai ceva....Restul ma plimbau de colo colo fara nici o precizare, doar cu tot felul de pastile si tratamente care nu-si faceau efectul si-mi spuneau LUMBAGO si atat (adica durere de lombara, dar de ce....???)
Las' ca numai ai mult si trece repede, acum ca stii despre ce este vorba, te poti trata.
PUPICI


joy + 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Tania, super patutul, fte fain. Mai ales culoarea imi place, indif dc asta o alegi sau nu. Insa ma intreb io numa asha, ca-s zombie de dureri de spate, ce-o fi cu umbreluta aia de interior de deaspura? Scuze, imi vine sa rad, poate nu e gluma buna da....
Oricum e fain, din ce patuturi stilul asta am vazut, asa ceva si eu as lua, care sunt adepta celor din lemn. Sper sa reusesti sa-l si ai!

Ripley
http://community.webshots.com/user/ripley_ripley2003

Mergi la inceput