Mamici de noiembrie - decembrie 2005(40)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

JoY, prenatalul ti-l da medicul de familie, pe care ti-l ieei frumusel in fiecare luna si il depui la serviic.
Daca tise inclesteaza dintii, transpirii brusc si rece e de la ca, daca nu poate fi o usoara anemie.
Bafta multa si odihna placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Eu de o saptamana iau calciu lactic si ieri am luat prima pastila de Materna. Ieri am gustat in plus si ceva sirop cu calciu de la Favisan.
Acum nu stiu daca are vreo legatura dar cam de luni m-a luat cu niste dureri ciudate de care am mai pomenit de cateva ori si zicea si joy de ceva similar. Si parca tot au crescut in intensitate de la o zi la alta. Azi noapte am avut si vreo 2 ore de insomnie din cauza lor, a fost prima data cand m-a durut clar cat eram in pat (de obicei ma apuca in momentul in care ma ridic). Daca se agraveaza eu ma prezint la urgenta, altfel am rabdare pana luni, ca oricum am programare la consultatie.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Alexandrina, calciul (si mai ales in forma de Ca lactic) da contractii. Mie mi-a spus medicul ca imi va da sa iau numai dupa 34 de sapt., pana atunci e de ajuns cel din Materna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

ok, hai ca m-ai convins, sper sa nu ma prinda seful, ca imi arata el botosei... in fund. ca tot mi-a zis de dimineata ca din fata nu par gravida, iar de la spate sunt chiar provocatoare.
eu am inceput pe 40 de ochiuri, si am facut 4 randuri pe dos, dupa care inca 3 pe fata; acum e cazul sa incepem sa urmarim linia asta, care vine unde se leaga sireturile de obicei; botoselul meu e conceput sa se coasa la spate, deci de aia o sa scadem ochiurile in mijloc, nu in parti, iar spatele o sa ramana drept; deci, la randul urmator (al 8-lea) primele 18 ochiuri le lucram normal, iar 19 si 20 le facem 1 singur, la fel si pe 21 si 22; astfel, la randul urmator ramanem cu 38 de ochiuri numai, si continuam sa le lichidam tot dupa reteta asta : primele 17 normal, iar ochiul 18 si 19 - ramane numai unul, la fel si cu 20 si 21 - numai un ochi; deja ar trebui sa se vada o umflatura unde ai inceput sa scazi, in mijlocul lucraturii - pe acolo o sa stea degetelele lui bebe; ei, si scazi asa in total cam 9 randuri; acum ai ajuns la glezna, si nu mai scazi, mai lucrezi vreo 6 randuri normal ( ar trebui sa mai ramai cu aproximativ 22 de ochiuri pe andrele; si mai faci 4 randuri pe dos, asa, ca sa aibe o margine frumoasa; dupa care inchizi. ii cosi de la talpita pana sus 9 partea de jos a materialului si in sus pe margini); eu i-am cusut pana la marginea aia facuta pe dos cu care ai incheiat, ca sa intre usor pe piciorus, mai ales peste soseta sau altceva.
mie imi ia cam o ora sa fac unul, deci nu e mare filozofie, si poti sa vezi cum iese, daca vrei sa-l faci mai mare, sau altcumva.
mai clar de atata, nu prea merge explicat fara poze si schite ...
dar abea astept si alte retete...


dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Monet, inca nu am pus acel Clotrimazol, mai stau pe standby poate dispare senzatia de minacrime cu acel unguent local!
Am oroare de mers la ginecolog, sa ma cracanez pe acolo!Dar ma voi duce in final, poate saptamina viitoare!

Fetelor, ieri am incercat sa fac doua treburi de-odata, sa stau pe forum si sa gatesc, a pus fata niste muschiulet de vita la cuptor, si , am uitat, de fapt n-am uitat, dar nu ma duceam din 10 in 10 min sa verific, si s-a ars putintel, Dar credeti-ma , ca asa l-am mincat, a fost super gustos!Carnea cam fada dar sosul fff bun.
Voi ce mai papati, caci parca suntem la diversificare pentru bebelusi, cica tre sa mincam mai din toate, dar eu nu mai am inspiratie!
Ieri muream de pofta sa maninc ceva echivalent salam de Sibiu, dar n-am gasit de Sibiu, am gasit de Baku, n-am rezistat si am mincat o feliuta!O sa repet toxoplasmoza pe la sf lunii, sper sa n-am surprize!

Va pupic!Week-end placut!



Cristina Baku

pictures:
http://uk.photos.yahoo.com/gbuluci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

merci, dienuta. mi-am printat lectia de botosei, sa vedem cata indemanare am..

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Maria, dar eu nu am contractii, am un fel de intepaturi (ca si cum as avea ace implantate peste tot in zona inghinala) si amorteli. Nici sa explic nu gasesc termeni, dar contractii nu sunt, am avut o singura contractie saptamana asta.

Eu o sa imi salvez povestea asta frumoasa cu botoseii, cand intru in prenatal poate cu andrelele in mana si cu povestea in brate o sa pricep cum si ce. Oricum intre multele hainute pe care le-am primit de la draga mea sora, am gasit o pereche de botosei minunati (au si roz si albastru - sunt special pentru o viitoare mamica ce nu e grabita sa afle sexul puiului ) pe care i-am pus la vedere in dormitor ca mi-s tare dragi si pe care o sa-i studiez de asemenea cand voi face tentativa.
Eu nu am avut talent la tricotat cand am incercat, dar cand va aud mi se face pofta...


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

buluci, ca sa stai mai linistita cu toxo acolo (parca ai avut si niste antecedente, nu?), de ce nu prajesti 5 min. salamul si sunca in tigaie fara ulei sau doar cu un strop de ulei. Isi modifica gustul, e drept, dar macar mananci linistita. Eu sunt lupul moralist, ca mie imi e lene sa prajesc salamul, il mananc asa, dar prietenele mele gravide asa fac.

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Completare: durerile mele nu sunt in burtica ci dedesubt, pana spre zona inghinala.

(Cu scuze, nu mi-am putut edita mesajul ca nu sunt logata, de aceea am scris unul nou)


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Alexandrina, atunci vor fi ligamentele care se intind pe-acolo, zic eu.
Calciul ti l-a dat medicul sa-l iei deja, sau e din proprie initiativa?

Mergi la inceput