Constanta la apel (46)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

simona, si eu iti spun felicitari.lasa ca tot raul spre bine.stii ca un copil e cel mai frumos dar posibil.o sa iasa soarele si la tine, asa cum dupa bine vezi toate am avut greutati mai devreme sau mai tarziu, dar trebuie sa le facem fata.nu vezi ce scurta e viata asta.profita de bucuriile vietii.
vai, fetelor, imi sunteti tare simpatice cu sotii vostri.cand vin, cand pleaca.
acum spuneti-mi si mie e deschis la praktiker duminica?

albumul meu
ziua marinei
adriana&razvan 01.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Buna dimineata...

Simona al meu n-a vrut nici unul dintre copii,cel putin asa sustinea...La Bianca am ramas insarcinata la 6 luni dupa nunta,chestie premeditata de mine ca-mi doream la disperare un copil.Cand a aflat singura chestie care a scos-o din gura a fost el ce va face anul ala de revelion...Sa mor ca eu pregatisem o cina romantica si visam ca-n filme cand o sa ma ia in brate...bla...bla...bla.Pe la 3 luni ca sa fac avort ca lui copilul nu i-a adis nimic bune,desi nicic nu se nascuse...Si uite asa el a aterminat academia,aa facut si postuniversitara si Bianca era lumina ochilor lui.Am mai avut o tentitiva sa deschid subiectul pentru ala doilea si mi-a taiat-o scurt:Nu...Anu trecut in martie vine cu propunerea sa mai facem un copil...Ne punem pe treaba si abia in iulie se intampla minunea...Cand ii spun sa moara de inima ca el nu a vorbit serios si nu credea ca eu chiar asa voi face.Nu ma cunoaste...Dar dupa cearta de rigoare in noaptea aia pierd sarcina...Al naibii sa fie ala care-o mai vrea sa faca copii...Ei bine acum o am pe Delia,iar Paul este mandru ca un cocos de fetele lui,ne-am luat si apartament cu patru camere intre timp ca nu mai incapem in trei,termina si a doua facultate...si totul este si va fi si mai bine...Din punctul meu de vedere nu cred ca exist ao sarcina, oricat ar fi de dorita,sa nu puna parintii pe jar cu o mie si o suta de "daca...","vai ce ma fac...",dar daca..." si lista ar continua...Bucura-te de aceste 9 luni la maxim,fa tot ce faceai si pana acum,chiar daca spui ca va fi o perioada stresanta si ai asa vezi ca la finele celor 9 luni vei fi cea mai fericita si implinita femeie...Sarcina usoara...

Jone ce sunt cu cartile alea cu Hary Potter?

Tatiana l-am intrebat pe Paul si a fost la primarie first time cu contractul de vanzare-cumparare si cadastrul a adepus o cerere s 28.000 lei pentru eliberarea certificatului de urbanism,care poate sa dureze 2 zile sau a la long,in functie de pile...Apoi cu hartia asta te duci la proiect sa unde au toate,asa se spune cica,toate schitele tuturor blocurilor sa-ti elibereze,impreuna cu proiectul,autorizatia...Acolo iti va spune daca poti darama sau nu ...Noua acum, ca autorizatia este pe drum...pe vine,ne-a spus telefonic ce putem darama,si binenteles ca eu am spart aproape tot,fiind bloc de caramida...Ce sa-ti spun,daca vrei sa faci cu autorizatie...Succes si nervii tari...

Am fost ieri la Practiker....M-am imbolnavit...Atatea am spus ca vreau sa-mi fac in casa ca saracu'Paul mi-a spus ca n-avem bani decat daca vindem apartamentul...Stiu...da' te imbolnavesti cand vezi ce-i acolo...

Loreen cu Bianca(15.10.96)si Delia(26.04.05)
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

loreen, e deschis si azi?sunt scumpe preturile?ca vreau si eu sa ma duc azi


albumul meu
ziua marinei
adriana&razvan 01.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mygirl spune:

Ieri am fost si noi la Lisa..ce reduceri? Nu am avut tupeul sa intreb, ma asteptam sa-mi faca reducerea la casa, da m-am pacalit. Asa ca i-am luat Alexandrei o pijamaluta draguta, dar la pret intreg. Bine ca nu era prea scumpa.
Noi ieri am fost la nunta si am carat copilul dupa noi- cununie civila, biserica si local. S-a dovedit ca-i place foarte mult muzica de petrecere, ca s-a odihnit foarte bine, cu toate ca volumul era dat asa tare ca nu te puteai intelege om cu om...fata petrecareata, ce mai!
Fetelor, azi ne vedem in parc?


Oana,de Alexandra-Elena (18 mai 2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

tatiana
of course ca am avut cele mai bune intentii sa te sun azi dar mi-au luat-o altii inainte si acum vine o prietena cu fetita sa mergem la plaja.
sper sa fie apa buna sa ma balacesc si poate mi se mai dizolva din remuscari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

si eu cand am m-am dus la metro am trecut doar un pic pe la praktiker ce de minunatii erau acolo deja am o lista lunga cat mine!
culesesem ici colo cate ceva si am pus in cos dar am renuntat ca depaseam bugetul care trebuia cheltuit ptr metro dar lasa ca imi iau eu revansa
astept de atata timp sa vina praktiker si aici in cta.
sper sa pastreze preturile bune.

jo si alexandra


*********
jurnal
pierdut manual de instructiuni ptr cresterea copilului!cine il gaseste sa il traduca din limba bebeilor in limba mamicilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Buna fetelor,
Mai reusesc si eu sa postez, ca stau toata ziua cu fereastra de la calculator deschisa pe DC si abia daca ma aproprie un sfert de ora si va mai citesc fugitiv. Eu nu stiu unde ramine timpul asta, chiar uneori am impresia ca daca ar avea ziua 36 de ore, mie tot nu mi-ar ajunge.

Tania, cu intirziere, La multi ani, sa fii fericita si iubita si multa sanatate iti doresc, concediu cit mai placut in continuare.

Simona, pt. ca felicitari ai scris ca nu vrei, iti urez mult curaj, fii optimista, sarcina cit mai usoara si ai sa realizezi muult mai tirziu ca un copil e cel mai bun lucru care ti se putea intimpla. Nu e usor, dar este ceva fara de care treci degeaba prin viata. Nu stiu daca m-am exprimat corect. Te inteleg pe undeva, dar poate ca niciodata nu e momentul ideal pt. un copil, pt. multi dintre noi, in sensul ca ai vrea sa realizezi mai mult profesional, sa-i poti oferi tot ce-si doreste mai tirziu; oricum un copil are nevoie de parinti in primul rind, restul eu consider ca e relativ, atita timp cit ii poti oferi totul pe o linie de mijloc; sint atitea lucruri care le pui in balanta, cit despre viitor, nu poti stii cum va fi cu sau fara un copil. E important sa incerci sa fii optimista, sa-ti impui sa gindesti pozitiv, uneori gindurile negre si starea psihica care alterneaza intre a vedea lucrurile prea roz sau prea in negru(cel putin eu m-am confruntat cu ele des pe perioada sarcinilor) e si de la sarcina, esti mai sensibila, usor de iritat. Si mai ales la prima sarcina corpul se confrunta cu o noua situatie la care trebuie sa se adapteze d.p.d.v. fizic si psihic si nu e simplu deloc. Mult curaj si alunga gindurile negre, exista tot timpul o portita de iesire in viata, ai sa vezi ca totul va fi bine si-ti vei lua si examenele cu bine in iarna! Apropo, si eu sint taur, si da JO are dreptate, taurilor le plac copiii; hi hi hi, la noi exact invers, tu parca retin eu bine ca esti pesti? La noi, eu sint taur si sotul pesti.

Fetelor weekend placut, sau ce-am mai ramas din el!
Mai revin ca am ceva pe foc.

toate cele bune
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Jone multumim pentru deranj...Am intrebat-o pe domsoara daca doreste insa in perioada asta este in sucar mare Hary Potter...Are toane si toane...Pana acum era disperata...aveam caiete de mate cu coperti cu el,etichete,creioane colorate si nu stiu mai ce tampenii(vina mea ca i le cumpar)...Anul asta scolar am combinat Nemo cu Barbie...M-a tampit...Da' sa vezi ce-o tampesc eu semestrul asta ca stau si acasa si incepe si cu tabla inmultirii...Iar la kangour daca vine cu punctaj sub 100 o mananc...

Adriana sa mor daca stiu ce program au la practiker...Noi oricum am fost orientativ sa belim privirea ca pana se termina de demolat peretii mai am de asteptat...Abia dupe urmeaza casacatul ochilor...Oricum am bunghit niste gresie beton si o cada cu hidromasaj,a ... si niste perdele pentru camerele copiilor...
Pana in final cred ca vrabia malai viseaza...

MAi fetelor ma plang si la voi ca la cele cu bebelusii ca Delia am bocit destul...Ce sa-i mai fac Deliei sa manance ca ma omoara...Azi a mancat pana acum 190ml de lapte si cred ca 60gr de piure de fructe cu branza de vaci si 2 biscuiti...Ii dau apa si ceai bea,cand da cu limba de lapte se strimba plange...Am trecut de la Similac la Humana si nimic...Nu mai stiu ce sa fac...Dr.este plecata din tara pana pe 6,iar eu plec joi la munte...cu ea binenteles...Nu pare sa aiba nimic ...e vesela,rade ,gangureste se joaca,doarme ...insa este anormal cat de putin mananca la 4 luni,la lapte ma refer...Please ajutati-ma ...vreun leac babesc,o idee,orice....

Loreen cu Bianca(15.10.96)si Delia(26.04.05)
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

cand e vorba de mancarica merg pe principiul "copilul stie ce e mai bine ptr el, ar un simt care mai tarziu cred ca il pierde asha cum l-am pierdut noi"
daca alexandra nu vrea sa pape suficient o las in pace, nu incerc sa ii dau cu forta (imi aduk aminte ca mama ma tinea la masa si 2 ore ca sa mananc tot, apoi cand au aparut si surorile mele nu mai facea asta. vroiau sa manance... ok!, nu vroiau... asta e! nu le mai forta.)
uneori se pare ca au nevoie de mai multa papa uneori parca ar trai numai cu lichide.
e inca cald poate si de aia.

si loreen- eu alexandrei la 6 luni si 3 sapt ii dau aproape 3 mese pe zi, uneori papa tot, alteori 2 lingurite si nu mai vrea.daca vad ca nu si nu at. ma gandesc ca la masa urmatoare va papa mai mult.nu ii dau nimik intre mese cel mult apa sau ceai.
incerc sa nu ii caut prea mult in cornite (asta e o expresie de la mine de acasa) ca altfel mi se suie in cap.
daca zici ca puiutza ta e vioaie lasa copilul in pace.
cand o sa fie mare o sa ii povestesc cum mami a ei ii masura mancarica
si nu e nici un deranj cu cartile, eu le citesc ca sunt misto tare si diferite de filme.naspa e ca suntem 2 pe o carte
ma duc la nani si eu ca sunt franta.


jo si alexandra


*********
jurnal
pierdut manual de instructiuni ptr cresterea copilului!cine il gaseste sa il traduca din limba bebeilor in limba mamicilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

ce e ala kangour?

jo si alexandra


*********
jurnal
pierdut manual de instructiuni ptr cresterea copilului!cine il gaseste sa il traduca din limba bebeilor in limba mamicilor.

Mergi la inceput