Mamici si bebelusi de iulie - august (90)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinabungau spune:

Anis, si eu am aceeasi problema... In schimb nu stiu daca este bine sa-i dai totusi chiar asa de des, ea din cauza colicilor simte nevoia sa suga, o linisteste. Asa ca da-i si tu cam la o ora jumate, sa aiba ce sa pape ... nu de alta, dar iti face sfarcurile franjuri. Eu am niste ragade la sanul stang de o saptamana si nu-mi mai trec... Dar strang din dinti si ii dau in continuare de la sanul respectiv... Si mie mi-era frica sa nu cumva sa raman fara laptic, dar iau Galactogil si nu-i dau altceva decat san.

Pup dulce,



Irina si Ioana Alexandra (13 aug 2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/irinabungau/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Irina..baga mare la Garmastan.Si eu am avut cam 1 saptamana niste rani la sfarcuri de curgea sange.Acum dupa ce am dat la greu cu garmastan , cred ca s-a batatorit sfarcurile, ca rani nu am m-ai facut chiar daca o tin cu tzitica in gura toata ziua.
Dr a zis ca sa-i dau laptic, daca cere de foame , adica daca isi baga manuta in gura etc...indiferent daca asta se intampla si la 30 de min...chiar daca are colici.A zis ca n-are legatura ca vine lapte peste lapte etc....daca ii e foame sa ii dau.Si in caz de forta majora daca ramn fara lapte sa ii dau completare..a zis ca nu e o tragedie daca papa o completare sa zicem 1 data pe saptamana sau cand se intampla sa nu ai lapte, ca e total nesimificativ, important e ca bebe sa fie pe deplin satisfacut de mancarea primita.Daca ii dau de la san..si nu mai am lapte de ex, si bebe continua sa dea semne ca e foame..cu manuta in gura etc..a zis clar sa nu o las sa adorma etc ..ci pur si simplu sa ii dau lapte completare ca nu e o tragedie.
Deocamdata nu am facuta sta..dar e clar ca daca mi se intampla o sa o fac..o sa trec si peste treaba cu auleu..nu e laptic de la tzitic etc...important e ca bebe sa fie multumit de papa.
Problema colicilor e de la simplul fapt ca aparatul lor digestiv e infantil , si nu dirijeaza mancarea, ci mancarea circula pur si simplu haotic prin intestinele lor, astfel se formeaza mici contractii ale lor...iar pana se maturizeaza aparatul digestiv dureaza cateva luni, care coincide si cu perioada de disparitie a colicilor.Tot din acceasi cauza, bebelusii tresar f usor, le tremura barbia, se uita putin crucis etc..
In ceea ce priveste faptul ca se screm f tare pt kk, e f normal, nu sunt constipati ca ei fac kk f apos...asa ca nu are cum sa se blocheze kk, ci se screm pt ca kk ramane undeva pe drum sa zic asa..si cum nu sunt coordonate activitatile intestinului, bbe trebuie sa munceasca ca sa aduca kk la destinatie.

Ce frumos v-am povestit nu?>


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

FELICITARI ACUSOR PENTRU GRASUTUL THEO! ITI DORESC REFACERE RAPIDA SI MULT LAPTIC!

Gabi, am vazut pozele cu Lucas. Tare dragalas e! Seamana cu tine.

Andreea, mamica lui Tudor - 10.08.2005

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabungau spune:

Apropos, ce medicamente pot sa iau pentru dureri de cap????? M-a durut ieri ingrozitor capul si am luat un fasconal, am facut bine????

Pupici

Irina si Ioana Alexandra (13 aug 2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/irinabungau/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Irina ..algolcamin poti sa iei..am intrebat eu dr ieri ..ca aveam aceeasi problema.Plus ca eu la durerile mele de oase i-au acelasi lucru.


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Anis, zau ca ai povestit frumos. De unde stii toate astea? Eu chiar ma intrebam de ce ii tremmura barbia si piciorusele.

Andreea, mamica lui Tudor - 10.08.2005

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Andreea,Mi-a venit ieri dr neonatolog acasa..si nu am lasat-o sa plece pana nu mi-a raspuns la toate intrebarile


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corbioana spune:

Anis multumim de urari eu o sa-l cantaresc luni pe Andrei si-ti dau datele si apoi sapt viitoare cand mergem la vaccin sa-l si masuram si mai degraba apoi sa treci datele de 2 luni la noi. Multumim anticipat!!
Adriana la multi ani (multe luni lol) si pt Aidan, sa ne traiasca bebeii nascuti in aceeasi zi si sa fie sanatosi alaturi de parintii lor!!! Cioc!!!! Noroc!!!

Ioana si bebe Andrei 27 iunie

http://pg.photos.yahoo.com/ph/corbioana/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

Felicitari Acusor!

Mada, vad ca nu ai intrat...poate ca ai nascut sau te pregatesti si tu.

Irina, paracetamol poti lua fara grija, pina la 6 pastile pe zi( de obicei paracetamolul, panadolul sunt de 500mg pt adulti).panadol rapid e f bun pt dureri de cap.

mult inainte puilor de 2 luni!

Gabi, frumosi copilasi ai, sa iti traiasca!

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabirus spune:

Irina, nu mai lua Fasconal ca are aspirina si feniramina in compozitie! Algocalmin sau paracetamol. Nimic cu aspirina.

Anis, ai povestit super Si completare cum ti-a zis sa-i dai in caz de nevoie? Cu bibe sau cu siringa/lingurita?

Gabi, mamik de Eva si Lucas
POZE

Mergi la inceput