Nastere Spitalul Cantacuzino!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maddy77 spune:

Buna fetelor,
Inca nu am nascut..dar nici mult nu mai am.
vroiam sa va inteb cum v-ati descurcat cu cotizatul,mai ales la neonatolog,anestezist etc..sau se ocupa cineva din familie imediat dupa nastere?banuiesc ca nu inainte?!
Sotul are voie pe langa sala de nastere?? vine cineva sa-i arate copilul?
Bebelusul este adus imediat in salon(in cazul in care stai in rezerva)?si daca noi ne ocupam de la inceput de schimbat,spalat etc..ca eu nu am nici o experienta de genul si nu stiu daca o sa ma descurc fara vre-un ajutor...
pupici

Maddy & 38+
http://pg.photos.yahoo.com/ph/buburuza_77/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Maddy,in primul rand nastere usoara si sa va dea Dumnezeu,un copilas sanatos si mancacios.
Acum sa le luam pe rand:
1-Banutii,sotul meu i-a dat dupa nastere medicului,dar anestezistului ii dai atunci cand iti face anestezia(nu mai mult de 500.000),iar la neonatolog tot sotul,imediat ce a preluat copilul din sala de nasteri.
2.Are voie pe langa sala de nasteri si binenteles ca-i arata copilul imediat,sa-l pui sa nu uite camera sau aparatul foto.
3.Daca stai in rezerva te lasa o noapte sa te odihnesti si in functie de cum te simti ti-l aduce chiar de a doua zi.
4.Baita o fac asistentele dimineata si iti arata si tie,iar pampersul singurica,dar daca nu te descurci poti chema o asistenta sa te ajute.
Eu am avut adus de acasa pampersi,hainute,creme de poponeata,pudra de baneocin....asa ca le-am folosit pe ale mele.
Mai intreaba daca ti-e ceva neclar,e bine sa le stii dinainte sa nu te duci in necunoscut,.

Sabina are nevoie de ajutorul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">ajuta aici

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
poze vechi

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddy77 spune:

Andreea,mersi frumos!!
Cu siguranta o sa-mi fie de folos informatiile de la tine,banuiesc ca asistentele de acolo stiu exact ce si cum...dar trebuie sa-l pun si pe sot in tema.
Ma duc luni deja pregatita,cine stie..poate ma interneaza ca deja am contractii dureroase,dar sunt neregulate..
te pup si sa-ti traiasca ingerasul

Maddy & 39+
http://pg.photos.yahoo.com/ph/buburuza_77/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Saru'mana,frumos si al vostru sa traiasca si sa fie sanatos....monitorizeaza contractiile,noteaza-le pe o hartie si cand sunt din 10 in 10 minute,lungi si dureroase,fugi ca vine puiul....hai nastere usoara si te asteptam dupa,

Sabina are nevoie de ajutorul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">ajuta aici

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
poze vechi

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

maddy77 tinem pumnii... nastere usoara si bb sa fie sanatos, mancaios si cuminte! Asteptam sa ne spui ce si cum...

Iar legat de ce zicea Andreea... contracti regulate ... io n-am avut parte de asa ceva... ba la 3 minute, ba la 10 min. Pana am nascut... Nu s-a rupt apa... nimic... Doar ca nu se mai opreau... si erau din ce in ce mai dureroase... Am fugit la spital si in 2 ore nascusem.


Eliana si Elena – 23 octombrie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddy77 spune:

Buna fetelor!
Nu am nascut inca..,cred ca mai astept pana luni cand ma duc la control..mi-au trecut contractiile dureroase,mai am nedureroase si o presiune jos de tot..am si stat cumintica in pat.
Va pup si mersic de incurajari


Maddy & 39+
http://pg.photos.yahoo.com/ph/buburuza_77/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

Buna fetelor.

Am fost vineri la consult, la dr. Hadi si mi-a facut echo. Se pare ca puiutul meu s-a dezvoltat mai repede si este cu 2 sapt mai mare (eu 35+, iar el 37+), asa ca e posibil sa nasc mult mai devreme. Sunt un pic speriata, sincer, ma asteptam sa se nasca mai tarziu. M-a intrebat cum vreau sa nasc, i-am zis ca normal si FARA ANESTEZIE EPIDURALA! Sa-mi tineti pumnii ca mi-e frica. Parca am intrat in criza de timp (aceeasi senzatie o aveam si in timpul facultatii, in sesiuni).

M-am interesat ce-mi trebuie pt. internare:
1. adev de salariat
2. trimitere de la medicul de familie (optional)
3. act de indentitate
4. bagajul care tb sa contina: camasa noapte, papuci, halat, 2-3 chiloti, 2-3 pach. vata + comprese sterile, tacamuri, hartie igienica, servetele, obiecte uz personal, pampersi (optional).
Se pare ca hainute pt bb nu accepta la internare, ci dupa nastere sa vina cineva cu ele.
In fine, asist. de acolo pareau niste aiurite (sau total dezinteresate) ori nu vroiau sa se deranjeze preau mult sa imi dea niste informatii pertinente. Trebuie sa insisti ca sa afli ce te intereseaza.

Va sarut.


[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Alia, nu mai insista sa le intrebi pe asistente ce iti trebuie cind e atita lume pe forum dispusa sa te lamureasca imediat si fara atitea fite si figuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Ia-ti mai multe perechi de chiloti si neaparat inca o camasa de noapte. Sau macar sa ti le aduca cineva mai tirziu. Nu iti trebuie atita vata, eu m-am intors cu ea acasa, mi-au dat in spital atitea torsoane de vata cite am avut nevoie. Ia si niste tampoane Always 7 picaturi.
Pampersi eu zic ca obligatoriu, nu optonal. Mie mi-au cerut direct. Ele au alocati un. nr. de pampersi la copil, mai bine sa fie de la tine decit sa-l tina neschimbat.
Hainute de copil iti dau voie doar la externare, in spital cel mult o caciulita.

Gabitza si bebe Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput