Nastere Spitalul Cantacuzino!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

Raluca,
noi am discutat cu doctorita inainte, am tot batut-o la cap; din cate am inteles totul depinde de seful de garda (cred ca asa se numeste).
Cand m-am internat era de garda Dr. Briceag, caruia nu-i pot comenta calitatile medicale dar ca om lasa mult de dorit prin limbaj, comportament.
ma rog, la mine a fost un pic mai complicat: eu fiind din ploiesti, vrand epidurala mi-a provocat nasterea.
Dr. Briceag era f nervos, cred ca o ora nu a intrat nimeni din familie in sala de travaliu, apoi lucrurile s-au calmat, eram singura in sala si a fost o intelegere tacita intre mama si Dr. Enache.
eu eram destul de relaxata dar prezenta mamei m-a ajutat f mult.

sper c-am fost coerenta ca sunt la munca si e multa lume p-aci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Fetelor, vroiam sa va spun ca eu am stat singura in rezerva cu bebe si nu va sfatuiesc sa faceti la fel. Mi-a fost greu, nu aveam cu cine vorbi, trebuia sa ies pe sala ceea ce nu era usor dupa cezariana.
Mai bine la salon, eu asa voi face la bebe 2.
Nastere usoara celor la care se apropie momentul.

_
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">SA O AJUTAM PE SABINA

POZE EDUARD & MAMI & TATI
www.babiesonline.com/babies/e/eduard" target="_blank">Pagina de web a lui Eduard
cornelia_laura mamica lui bb Eduard (21 06 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Buna!
Si eu am nascut in Cantacuzino,anul trecut in august,cezariana,cu domnul profesor Decebal Hudita(un om extraordinar),m-a costat cu tot,tot,adica:medicul principal,medic asistent,anestezist,asistente(2),sefa de la neo-nato-300 euro.
Eu am stat in rezerva,cu 2paturi,am fost singura 2 zile si nu mi-a fost greu de loc si am fost cu bb-lina de la inceput...ba chir mi-a fost mai rau cand au adus si a doua mamica,fiindca fetita ei plangea tot timpul si nu puteam dormi...
Despre medic,depinde de la om la om...la mine s-a intors din concediu special pt mine,fiindca eram in +42 de saptamani si nu mai nasteam,imediat dupa operatie a stat langa mine pana mi-am revenit,a venit in fiecare zi din weekend sa ma vada(am fost internata de joi-luni)...nu am cuvinte,un om extraordinar,abia astept sa-l fac pe bb2.

Nastere usoara!

Sabina are nevoie de ajutorul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">ajuta aici

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
poze vechi

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

Buna, mamici!

Sunt si eu o de 35 de sapt si la echo mi s-a spus ca voi naste un .

Sunt noua pe aici, am dat peste acest forum cautand referinte despre maternitatea Cantacuzino, unde voi naste peste o luna. Ce sa va spun, pana acum am aflat numai chestii nasoale, mai ales despre asistente, care nici nu te baga in seama daca nu le "impingi" ceva. Ce-i drept, mamicile care postasera pe alte forumuri nascusera acolo acum 2-3 ani, intre timp am inteles ca situatia s-a schimbat in bine, mai ales dupa ce cladirea a fost renovata.

Am ales aceasta maternitate la indrumarea unei prietene care a nascut acolo acum 1 an si totul a decurs OK. Chiar ea mi l-a recomandat pe dr. HADI RAHIMIAN, are specializare si in echografii de sarcina. La fiecare vizita ma punea la echograf sa vada cum evolueaza sarcina. E un dragut, niciodata nu mi-a cerut de la obraz vreo suma. La primele vizite i-am dus fie un pachet de cafea, fie o sticla cu vin, etc.

Spre rusinea mea, recunosc, nu prea l-am vizitat pe meu (ultima vizita pe 04 august), pe de-o parte pt. ca m-am simtit super pana acum si pe de alta parte, pt ca sunt obsedata cu echografiile si am avut posibilitatea sa le fac gratis, nu avea rost sa ma duc si la el, ajungeam sa fac 2-3 echo pe luna. Ultima echo - pe 08 septembrie ( 32 sapt)- ok, aprox. 2000 gr.

O sa trec pe la el sapt aceasta, ocazie cu care voi intreba cum se procedeaza cu internarea (acte, bagaj, conditii de spitalizare, etc).

Sper ca totul sa decurga OK.

Va pup!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Alia, dr. Rahimian este un tip deosebit si un doctor bun. Cit despre asistente, nu-ti face grji. Fii ferma pe pozitie si totul o sa fie bine, nu trebuie sa ai un sac cu bani la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

Multumesc Natasa! Nici nu stii cat m-ai linistit...Cel mai bine e sa gandesc pozitiv, ca totul o sa decurga OK, fara dureri sau complicatii si chiar asa o sa fie. Simt eu asta. Iata de ce:
1. Pt. ca sunt pe maini bune
2. Am incredere in mine ca voi reusi, sunt puternica si pot face fata cu bine acestei minunate experiente
3. BB e un luptator,curajos si puternic ca si parintii lui si de-abia asteapta sa ii vada pe mami si pe tati
4. Dumnezeu este alaturi de mine si nu ma va lasa in clipe grele!

Pupici!


[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Nastere usoara, Alia si un bebe sanatos si frumos! O sa uiti repede de cele citeva zile de stat in spital cind o sa te vezi cu puiul tau in brate.
Despre spital ai tot citit, e curat-decent, nu exceleaza, are doctori buni- si al tau este unul dintre ei(eu imi faceam ecografiile la el), asistente la nastere foarte dragute, aparatura noua si pentru tine si pentru cel mic si... atit. Pe asitentele de la bebelusi imi pare rau ca nu le-am batut :). De fapt imi pare rau ca le-am dat si atit e putin cit le-am dat. Data viitoare o sa nasc tot acolo, dar o sa stiu cum sa ma port cu ele si cum sa le iau. De aia tot insist pe aici, nu le lasati sa va strice bucuria si sa va trateze de sus, ca pe asta se bazeaza, pe intimidare. Nu aruncati banii vostri, pe care ii puteti cheltui pentru cel mic, pe fundul unor incapabile obraznice care nu va ajuta cu nimic!
Hai ca m-am infiebintat :) Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

Alia, nastere usoara si bebe sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

Multumesc scumpelor, sunteti niste dragute. Am sa tin cont de sfaturile voastre. O sa fie bine...de-abia astept sa va povestesc!!!


[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Alia,nastere usoara si bb mancacios si sanatos!

Natasa,cata dreptate ai,eu le-am luat tare de la primul,adica o faza care pe mine m-a scos din minti:cum am mai spus eu am nascut cu cezariana(eu voiam normal dar nu s-a putut,in fine asa a fost sa fie)si cat am stat in spital nu a venit lactatia,decat colostrul,pe care binenteles il dadeam puiului si apoi ii dadeam formula aia de la ele...e,era un program de alaptare/formula,dar pitica mea dormea mai mult si eu nu o trezeam la fiecare 3ore si treceau chiar si 4pana voia sa pape din nou....e si ma duceam sa-i iau lapticul numai intre orele de program si s-au luat de mine:"ca acum se vine...ca ce e aici,bar..."...si le-am raspuns foarte apasat,"ce vreti sa o las sa planga doar pt ca nu e ora de masa,de ce sunteti aici,nu sa ne dati laptele ala,sau ce..."
S-au uitat crucis la mine,dar n-a avut nici una curaj sa maraie ceva...poate ca am avut si un plus,ca eram pacienta d-lui profesor si de aceea nu au marait,dar oricum tre sa le iei tare si sa le vorbesti de la egal la egal.

Pupici,ca m-am intins ca o pomana!

Sabina are nevoie de ajutorul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">ajuta aici

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
poze vechi

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput