La France (40)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Bravo, Aurelia, bine ai facut,!!!
Numai sa ne trimiti si noua o poza, sa te vedem in prima zi de scoala cu pântalonii cei noi, ok?Mirunda

http://community.webshots.com/user/mirunda
"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Ne-am mutat in Franta......URAAA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Mirunda draga, bine v-ati intors din vacanta!
Sper ca n-ai uitat ca ai promis ca-mi faceti o vizita in septembrie.
Dar m-ai intristat cu "jumatatea" care-ti lipseste... Cu atitia francezi celibatari si gentili pe aici sunt sigura ca in curind o sa-ncepi si tu sa visezi la un bebe mic, frumos si dolofanel!

Aura, m-ai distrat tare cu pantalonii tai "bransati" si sexy!!!
Sa-i porti sanatoasa si... chiar asa, arata-ne si noua poze!

Va , azi am iar casa plina dar ma bucur (desi sunt frinta de oboseala) ca e sfirsitul lunii si... stiti voi, vine si rasplata.

~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Neata fetele lu mama!
Mirunda si eu sint sigura c ao sa-ti schimbi gindurile cind vei intilni pe cine trebuie ti-a trecut si tie prin cap sa-ti schimbi look-ul ?
Sa-ti faci niste "tréssées"de exemplu ,coditele acelea impletite mic de tot la care poti sa-ti pui si de rajoute si -ti da lungime la par ,unele sint chiar colorate ,eu am o colega in clasa care si-a facut si tare bine i-i vin (tu ai parul mai lung parca)!
Mie i-mi vine asa cite o data ,ma satur de mine cind am uit in oglinda si ma ia nebunia sa schimb totul ,baiul la mine e ca nu am parul lung ca tare mi-ar placea sa schimb si capul cite o data;
e chiar placut dupa aceia cind pleci la cumparaturi si te simti privita pe furis (de barbati mai ales)
Mie i-mi da du pepps chestia asta (si ma face sa uit de datorii)chiar daca stiu ca nu pentru agatat o fac (caci am unul cit un munte acasa)ci pur si simplu ma gidila pe mine asa la amoru propiu si ma face sa ma simt bine in baschetii mei!
Haideti sa nu rideti de mine ca m-a apucat nebuneala la batrinete ,eu cred ca batrini sintem doar atunci cind ne imbatrineste sufletul si nu mai stim sa zimbim !
Promit des photos (pun eu o colega sa-mi faca cu telefonul poertabil!!)
Otilia pentru ziua de plati ! abia acum i-mi daus eama cit de nesimtita sint eu ,eu platesc nourissa doar pe 3-4 luna care incepe ,si poate ca ea sarmana asteapta banii mai devreme !!!
Eu cred ca o sa vin din nou pe la voi in vacanta de iarna prin decembrie ,poate avem si zapada sa ne dam cu plasticu
Si eu a trebuit sa ma duc ieri la scoala cu cupilu pentru ca nu-i mai tacea gura ca vrea la scoala ,m-am dus pina acolo sa-i arat ca-i inchisa scoala ,nu mai scapam de el trebuia sa-l potolesc intr-un fel ,ma lasat deci sa-i tai unghiile si sa-l spal in urechi (ceia ce nu se intimpla decit tinut de taicasu)numa si numa sa-l duc la scoala,mai vroia sa-si ia si ghiozdanul cu el
In fine bine ca incep scolile luni sa scap de el !
La voi ce mai este nou?
Ati pregatit cupii de scola?

Aura&Luca,3 ani trecuti de mult!
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/album?.dir=f9c2
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


La mine copilasii incep de marti (pe 30).
In week-end tre' sa verific daca le mai vin pantalonii, caci mi se pare ca s-au lungit.
Am o problema pe brate : cel mijlociu vrea sa manince la cantina si nu la nounou. Problema e ca maninca foarte incet si nu stiu daca o sa-i cada bine ca nu sta nimeni sa-l astepte.

Auras, pe mine ma cam enerveza cind se uita lumea la mine. Si la serviciu mai ales, mm tot timpul cam 5 minute la inceput si desi explic chestii foarte tehnice si studentii se uita increduli la mine. Da' le trece destul de repede. Anul trecut veneau cu totii la curs, colegii mai profi se plingeau ca la ei lipsesc, ca sa spuna un student in consiliu la sfirsit de trimestru ca ei veneau la curs "parce le prof était sympa". Cu tot tehnicul meu am ramas fara voce.

Despre bebei va doresc la toate succes si s-auzim de foarte bine.

Pupici la toate si drum bun la cele care pleaca.


Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Auras, eu am notat in contracte ca sunt platita in ultima zi lucrata a lunii. Cum pentru baietelul de 3 ani e ultima lui zi azi (incepe scoala saptamina viitoare si nounou a lui se intoarce din concediu) pregatesc fisa de plata... desi i-o dau miine, ca nu stiu niciodata pina la ce ora sta seara si avem de completat si foaia galbena ASSEDIC. Si cum a fost un CDD mama lui imi datoreaza si o prima de precaritate de 10% (de care eu nu prea stiam si nu stiu daca ea stie, deci surpriza! Dar legea e lege si prima asta e obligatorie in cazul de fata)
Chiar, daca vrei un program (pe care l-am platit eu dar acum stiu cum sa-l fac sa mearga fara sa-l mai platesc de fiecare data, ca normal e pentru angajatori si nu puteam trece mai multe nume...) ti-l trimit pe mail. Faci fisele de plata pentru "nounou" destul de simplu (pina te prinzi cum merge ;)) si au un aspect super-fain!!! In + ai toaaaate informatiile pe fisa (cotizatii etc.), te mai si avertizeaza cind sa faci declaratiile URSSAF pentru alocatii, calculeaza ce credit de impozit ai etc.

La ceilalti se termina luna saptamina viitoare dar eu pregatesc fisele de pe acum, sa fie gata... Oricum am invatat-o pe mama lui Arthur sa faca declaratia PAJE inainte de sfirsitul lunii, asa primeste si ea banii de alocatie mult mai repede si-i multumita. In plus n-o deranjeaza sa ma plateasca mai devreme ca ea e platita pe 25.

~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Otilico draga, ce parere ai, WE 10 si 11.09, ar fi ok, ti-ar conveni?
Hai ca va pup, ma duc sa pun o peridurala...
Mik, cool, sa zica asa ceva studentii despre tine...
Mirunda

http://community.webshots.com/user/mirunda
"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Ne-am mutat in Franta......URAAA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Am uitat: Aurelia draga, io nu imi schimb look-ul, ca sunt multumita de el Si Otilia, unde or fi mai fato, celibatarii aia gentili, ca eu unu' nu vaz (toti aia de imi fac mie ochi dulci sunt insurati (chestie care la mine a STOP, TABU si VERBOTEN)...da' adevarul e ca nici nu ma obosesc sa ma uit, cred ca si la mine se aplica chestia cu "cine s-a fript odata cu ciorba..." Da' mai fetelor, nu am vrut sa va intristez, eram eu ieri mai depresata, ma mai apuca cate odata si am picat pe capul vostru...adevarul e ca e ok asa cum este, eu ma simt ok asa!!!

va pupic,mmirunda

http://community.webshots.com/user/mirunda
"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Ne-am mutat in Franta......URAAA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Mik, simpatic complimentul pe care ti l-au facut studentii :-)

Aurelia, Corina, Olo, bafta in prima zi de scoala...si in urmatoarele! Aurelia, teribil baietelul tau! Mai, sa-mi spuneti si mie cum a fost prima zi de scoala, eu am emotii pt la anu'. Aici incep scolile de-abia vinerea (!) viitoare.

Otilia, noi faceam fisa de salariu pe situl CAF. Era foarte simplu pt noi, introduceam nr de ore, salariul orar, indemnizatiile de hrana si...imprimam. Acuma e si mai simplu, dupa nasterea Juliei am trecut la PAJE. Intrebare (da' sa nu te superi pe mine!): esti sigura ca cei 10% se aplica si in cazul CDD-urilor pt ass mat? Eu am lucrat acum citva timp ca profa de româna (!) si tocmai, ma asteptam sa am banii astia in plus. Cum nu i-am avut, m-am dus la DDTE si mi-au spus ca regula asta nu se aplica la toti angajatorii (de ex., nu se aplica nici pt un CDD in administratie).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

OK ,Mirunda ,am inteles ,uite o floricica de la mine .
Otilia eu in excel fac buletinul de plata al assistentei ,am acelasi imprimat intotdeauna unde schimb doar numarul de zile si e gata i-mi calculeaza totul .
De prima aia nu stiu ce sa spun ,eu am avut-o cind am lucrat la macelarie mi-a dat-o pe ultimul buletin de plata ,as intreba-o si eu pe nourisse a mea ca tot trebe sa dau o fuga acum la ea sa-mi iau ouale (i-mia duce oua de la ferma cu 1.60 ,24 de oua)si-ti spun numa decit si parerea ei caci e nourisse de vreo 20 de ani !
Marox mi-ai adus aminte sa-i controlez si eu pantalonii lu piciu .
Mikule poate tie nu-ti place sa se uite lumea la tine pentru ca asta ti sa intimplat mai dintotdeauna(asa-i cu fetele frumoase sic!!) si normal ca ai vrea si tu sa te mai lase lumea in pace si sa fii linistita intr-o zi ,dar io care am un cap de schimbat la ab...or saracuta de mine deabia astept sa se mai uite cineva si spre mine!!
Hai ,sper ca v-am facut sa surideti!
Ma duc sa-mi iau ouale de la nourisse!
P.S. Revenii d ela nourisse ,habar nua re de prima aia mi-a zis sa intrebi la asociatia de care faci tu parte !
Ma asteptam sa stie mai multe la vechimea ei ..........se pare ca nu insa........

Aura&Luca,3 ani trecuti de mult!
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/album?.dir=f9c2
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Merci fetele, la Sindicat am intreabat si asa se pare, nu numai ca avem dreptul dar e obligatorie prima asta pentru CDD. Atentie, nu avem voie sa facem CDD decit atunci cind inlocuim o alta assmat angajata in CDI care ori e in vacanta, ori e bolnava sau are alta indisponibilitate (concediu de maternitate etc.) Am textele de lege si toate informatiile, (article L. 122-3-4 du Code du Travail), aici de exemplu.
Nu ma mira ca "nourissa" ta care profeseaza de 20 de ani nu stie nimic, nici eu n-am stiut anul trecut pentru Tom dar acum asa de bine le stiu pe toate ca vin toate nourissele din sat sa-mi ceara parerea Sunt si sindicata, am scoala vietii si-s si politehnista ploiesteanca, asa ca...
Oricum i-am zis azi mamicii de prima asta de 10% (eu stiam de ea dar nu stiam ca-i obligatorie si vroiam s-o scutesc) si nici o problema. Nu inseamna decit vreo 10€ mai mult (nu-i un sfirsit de lume) ca n-a venit aici decit 5 zile baiatul ei.

Mirunda, ma bucur ca v-ati hotarit sa veniti!!! Normal pe 10 si 11 barbatu-meu lucreaza, suntem invitati si la botezul lui Arthur dar n-am chef sa merg... si mai asteptam niste prieteni foarte buni in septembrie, sa vedem in ce weekend pot sa vina (din Senlis) Ne tinem la curent!

Aura, o sa-ti trimit pe mail o copie dupa o fisa de plata facuta cu programul asta sa vezi cit e de faina!!! Tot in excel, dar e un program intreg special adaptat la angajatori de assmat.

~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput