Aveti copii mofturosi?

Aveti copii mofturosi? | Autor: camelia72

Link direct la acest mesaj

Buna,mamicilor!
Fetita mea are 6 ani,110 cm.inaltime si 18 kg.,este cam slabuta fiind si destul de mofturoasa la mancare.I-as da ceva vitamine pt.pofta de mancare dar nu prea stiu care sunt mai bine tolerate,i-am dat cavit,picovit dar n-au avut efectul asteptat.As incerca si Fe si Ca dar nu stiu de care si daca sunt indicate impreuna sau pe rand.Sau sa-i dau ceva naturist?
Voi ce suplimente le dati copiilor,astept sfaturi practice de la mamici de copii mofturosi!
Va pup si sanatate puiutilor!

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Adi are 4 ani si 8 luni, 120 cm si 19 kg... "Somalezul lui tati" ii zice sotul meu...
Eu am renuntat demult sa-i mai dau vitamine... intotdeauna manca si mai prost in perioadele acelea...
Am inceput sa-i dau ce vad ca manca... Fetita ta cam ce mananca intr-o zi?
Poate facem schimb de retete pentru mofturosi...
Eu de fapt nu-l consider mofturos pe Adi ci ciudat... pentru ca el nu spune nu mananc decat aia... ci nu mananca deloc cand nu vrea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Georgi mananca aproape orice dar numai sub amenintari:-daca vrei sa iesi la joaca trebuie sa mananci...sau daca vrei acel ceva ...mananci... .Dimineata -lapte numai cu nesquik sau iaurturi,o feliuta de paine cu margarina si gem,de unt ii vine greata,la pranz,fortat ciorba sau supa,ii place numai supa cu galusti sau cu fidea, amenintata mananca cam tot ce-i dau, dar fara pofta.Felul 2 nu mai poate,un fruct si atat iar seara prefera sandwich-uri sau pizza la microunde,de mancare gatita nici sa auda...In general mananca binisor dar,cum am mai zis,fara pofta prea mare.Ii plac insa f.mult:cartofii prajiti,pizza,icre,salate de vinete,de varza,de castraveti,sandwich-uri calde de orice fel si fructele,sucurile si ...dulciurile.Nu pot spune ca este f.slaba,are forme frumoase dar mi-as dori sa manance cu placere si ficatei,friptura,lactate,omleta...de asta doream ceva suplimente de calciu,fier sau vitamine.

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

si noi ne certam pt. mancare- insa lui fiu-meu ii place mancarea de la cantina, ceea ce fac eu, cica nu-i buna. Dimineata eventual cereale, sau oua, dar cu scandal, la pranz mancare de la cantina, seara iarasi mofturi... Noroc cu fiica mea, care mananca mai bine, la fiecare masa le pun aceeasi cantitate la amandoi, ea in afara de portia ei mai mananca si ce a ramas de la el Insa fiul meu e destul de mare pt. varsta lui, 1,35m, 26-27 kg, are nr.36-36,5 la pantofi, si asta la 8 anisori...

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu exista viatamine pentru copii mofturosi. De fapt, nici nu cred ca exista copii mofturosi din nascare, mi-e teama ca noi ii facem asa.
Fata mea mijlocie este catastrofa, ar putea sta nemancata o zi, nu-i este pofta decat de dulciuri. Dar cine o intreaba? Primeste ce avem de mancare, sta o ora la masa, dar in final, termina. In fond, cica e bine sa mananci pe indelete, ca-i sanatos...

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Ba al meu este asa de cand s-a nascut...
La 6 saptamani am avut mari probleme cu el ... una peste alta am stat 2 saptamani in spital.. o saptamana a trait numai cu perfuzii... cand am inceput sa-i dau mancare i-am dat laptele special din spital... nu a fost chip sa-l manance... Dupa o zi doctorul ne-a spus sa me ducem sa-i luam din oras... iar pe ala l-a ras... Vorba socrului meu ... vezi ca stiu de mici ce este bun...
Dar cum am mai spus eu nu-l consider mafturos ci mai repede ciudat...
Ce imi pare bine insa este ca el nu mananca nici chipsuri sau dulciuri exagerat... sau sa bea cola si altele... practic nu i-am interzis nimic pentru ca am observat ca alege lucrurile sanatoase...
Intotdeauna cand plecam de la Mc Donald punga este plina si eu o impart cersetorilor intalniti in cale...
Adi manaca cam asa... Dimineata 2-3 feliute de salam sasesc... si poate un biscuite... pe la 10 un fruct... la pranz faimoasa ciorba de teci (adica o ciorba din fasole verde cu lapte prins si ou batut)... singura pe care o mananca, dar nu mai mult de un polonic... pe la 16 un iaurt sau o cana de lapte... pe la 19 o omleta din doua oua sau o banana sau un snitel ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

FOARTE!
De cat s-a nascut a facut fitze la mancare. Nnici acum nu mananca numai ce-i place.

Eu ii mai dau vitamine cand vad ca mananca rau de tot. In rest cateodata CAVIT, alteori Calciu efervescent.

Fructe si legume crude nu mananca deloc. E dezastru.
Iar acest lucru nu pot sa-l suplinesc cu nimic. La 5 ani si 8 luni are 122 cm si 22 kg. E luuuunga tare. Dar cam slabuta, zic eu. Asa io fi foita.

Antonela &Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Camelia,
Si fiica-mea seamna cu fiica ta.
Dimineata - lapte cu cereale
Pranz - Felul I sau Felul II. Felul I supa cu galusti. Felul II: ardei umpluti sau orez sau paste cu branza.
Seara: O felie sau 2 de paine cu margarina si:sunca sau branza topita.Nu mananca legume, dai ii place salata de vinete.
Vacanta este un chin pentru mine.
La un moment dat am deschis si eu un subiect " Pentru copiii care nu mananca legume" dar nu am primit nici un sfat.
Asa ca :rabdare multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Nu-ti fa probleme.O sa manance la un moment dat.Daca e sanatoasa e ok,iti spun asta ca Dany ,baiatul meu e ceva de speriat,dupa ce am epuizat pediatrii din oras,vitamine din farmacie,am ajuns la psiholog,cu el cu tot,daca e santajat manaca,daca il hranesc eu ca pe bebe mananca,daca nu,nu. nu are timp,se uita pe pereti in timpul mesei,viseaza...Nici macar la dulciuri nu poftea,m-au lasat nervi,dar mi-am amintit ca si eu eram tot asa.Din ciorba,cu scandal mancam doar zeama,din sarmale alegeam carnea deoparte,etc. Sotul meu la fel de mofturos,dar cu altele si ce copil sa iese?media dintre noi doi.I-am tot facut analize,e ok si mergem inainte.Am obsevat ca pe masura ce creste are preferinte si recunoaste senzatia de foame.Cum spuneam eu eram tot asa si acu as mai da vreo 10 kile cuiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Am uitat o chestie.Respect cu strictete mesele,mic dejun,pranz si cina si nu las dupa el il hranesc si gata.Deci ia destul cat ii trebuie unui copil de varsta lui,chiar ca cu scandal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Nu poti sa-i pui in sandwich rosii sau salata?... Eu l-am pacalit pe Adi cu rosiile ... este adevadarat ca numai 2 rondele, dar tot este ceva...
Si in Pizza poti pune rosii... ciuperci... Si lui Adi ii place pizza, iar eu iau blat din comert si pun pe el piept de pui fiert cu rosii, masline, ciuperci, suc de rosii, oua... toate numai lucruri sanatoase....

Mergi la inceput