giulesti

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mstroie spune:

Si eu am nascut cu dr. Ion in mai. Am dat asa: 200 euro la dr, 500.000 la moasa, 2.500.000 epidurala, 50.000 asistentei la toaleta, 50.000 la asistentele de la copii, 500.000 la dr. neonantolog (se da la iesirea din spital cand te cheama sa-ti spuna despre copil) si 200.000 la o infirmiera care mi-a schimbat patul si camasa de cate ori am vrut.
Adlemi si copilul meu a avut probleme la nastere din cauza doctorului si face gimnastica si masaj in fiecare zi cu o asistenta de la Budimex. Al meu are probleme cu manuta stanga nu o putea misca fiindca nu stiu cum a tras de umeri cand l-a scos si i-a intins nervul de la gat spre manuta. Baietelul tau ce fel de problema are si unde faceti recuperare? Si ce progrese are de cand face gimnastica?

Mari si DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adlemi spune:

MStroie Andrei are (avea) un retard motor, descoperit cu greu. La 6 luni nu statea in fund, ceea ce mi-a pus mari probleme. Si am inceput vizitele la dr, cate mi-au auzit urechile, numai eu stiu...
De-abia dupa trei luni( decembrie anul trecut) am ajuns la dna Prof. Dr. Sanda Magureanu, sefa sectiei de neurologie infantila de la Obregia. Dansa ne-a explicat exact ce are, de ce are si ce trebuie facut. De a doua zi am inceput gimnastica. Vine o tanti acasa la noi, ceea ce e foarte bine. Pentru k face zi de zi gimnastica, acum dupa 9 luni de zile Andrei se cazneste sa stea singur in picioare. Adica a recuperat foarte mult.
Si ca sa spun si de ce a ajuns aici...Eu am fost internata in maternitate la ora 10 dimineata pe 23 februarie. Dr mea, dupa internare a plecat la Medsana unde tinea consultatii. Pana la ora 20.30 cand trebuia ea sa se intoarca la spital urma sa tinem legatura telefonic. In timpul asta, doar o singura data m-a controlat moasa (la ora 19) si a spus k am dilatatie 2.5 cm. La ora 20.30 cand s-a intors dr si m-a controlat aveam 6-7 cm dilatatie. Mi-a rupt apa si m-a pus pe masa si tot ce mi-a facut a fost ca imi repeta sistematic "Impinge!". Cand s-a nascut Andrei nu a plans, de fapt nici nu a respirat...A reusit sa-l scoata cu vid-extractorul la ora 00.20. Si apoi constat k pe foaia de externare scrie "lipsa de cooperare materna in expulzie si inceput de suferinta fetala". Si apoi, dupa ceva timp, cand reusesc sa obtin (legal!) fisele de la spital constat orele modificate grosolan, ca din 20.30(cand mi-a rupt apa) e o ora imposibil de citit...ca la ora aceea lichidul amniotic era verde, ceea ce in orice manual de specialitate inseamna suferinta fetala...K Andrei era deja in suferinta fetala si ea ne-a mai lasat 3 ore sa ne chinuim...K Andrei putea sa moara si ea nu are nici o vina... Si eu ce vina am avut? Ca am stat la mana ei? Ca in prostia mea am crezut k stie ce face...
Ma lupt de 9 luni de zile cu sistemul medical, cu Ministerul Sanatatii, cu Colegiul Medicilor, pentru k vreau sa se faca dreptate. Eu nu stiu cati isi pot permite sa dea 6 milioane lunar pe recuperarea copilului, care sufera din cauza inconstientei unui medic...Sau cat de greu le e sa dea acesti bani cand de-abia le ajung...
Dar eu fac orice pentru copilul meu! Si pentru el duc toata aceasta lupta! Penru k nici un copil sa mai treaca prin ce am trecut noi...Si intr-o buna zi, se va face dreptate. Stiu k e vorba aceea "Corb la corb nu-si scoate ochii", dar eu mai cred ca intr-o buna zi acestei dr i se va interzice dreptul de a mai profesa si implicit de a mai nenoroci si alte vieti...

Adlemi si Andrei(24.02.2004)
http://community.webshots.com/user/adlemi105

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstroie spune:

Si pe mine tot 6 mil. ma costa pe luna, face in fiecare zi, fara de sambata si duminica. Noi am inceput de cand avea 2 saptamani si mi-a fost frica sa merg cu el zi de zi la spital, dar de luna viitoare cand o sa aiba 5 luni o sa incep sa merg eu cu el la spital, pt. ca stam foarte aproape. Si el are progrese, dar nimeni nu ne asigura ca va fi complet refacut.


Mari si DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

medicul neonatolog care preia de la sala copilul este cel care il are in grija, cel care l-a restabilit (daca a fost cazul) dupa nastere...de multe ori, noaptea sunt medici rezidenti neonatologi iar dimineata apar (pt. donatie) medicii care-i au in custodie. spre deosebire de medicii ginecologi care-si termina treaba in cateva ore (si pleaca cu gros acasa), neonatologii sunt in priza si chiar muncesc pt. fiecare bebelas fara sa pretinda nimic (acolo nu ai timp sa astepti spaga), iar daca medicului ginecolog ii mai scapa cate ceva astea sunt zile rare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Gratiela, sunt de acord cu tine ca medicul neonatolog este important si nu e prea "bagat in seama", iar sarcina si raspunderea lui adesea e foarte grea. Tu ce sugestie ai, cum l-as putea intercepta pe neonatologul care a preluat copilul meu chiar in prima clipa daca sotul meu nu este pe hol (nu are voie nici in sala)? Pt ca daca nasc natural si fara epidurala (cum prefer) nu stiu daca o sa ma pot concentra sa-i retin figura.... iar in orele imediat urmatoate de abia "ma adun" pe mine.

Daca ai o sugestie - zi-mi te rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

poti intreba care este neonatologul care ti-a preluat bebelasul. nu este musai sa-l recompensezi pt. ca sigur isi face meseria bine; eu am scris asta pt. ca am prietena neonatolog rezident care desi traieste de la un salariu la altul munceste enorm si se implica pt. fiecare bebelus. imi povesteste atatea lucruri triste care se petrec in sala de nasteri si mai ales dupa incat parca imi pare rau ca atunci cand si-a ales specializarea eu am sfatuit-o sa mearga in directia asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanuk spune:

Am trecut si eu pe la Giulesti si am fost oripilata... Infect, atit ca ambianta, cit si din punct de vedere al personalului.

adlemi, ma bag si eu ca musca in lapte, dar doctora asta taaare imi aduce aminte de una pe la care am trecut eu inainte si de care imi pare rau ca nu am scapat mai devreme... Nu e o tanti care lucra si la medicover cumva si te chema doar la cabinet?? Oricum, am gasit numele ei pe lista de catastrofe...

Faza cu "da-mi mie, ca-i dau eu mai departe" imi suna cunoscut, iar dupa ce i-am dat o gasca de bani pentru un avort terapeutic la care am vrut sa nu am probleme, m-am trezit ca-mi spune sa mai dau si eu. Iar medicul de la anestezie drept ca era super de treaba, dar acum chiar ma intreb daca o fi primit si el ceva.

Mi-a placut in schimb doctorul Albu, pe care il intilneam cind mergeam la eco. In rest, dom' profesor Marinescu s-a apucat sa opereze un chist pe care nu l-a mai gasit dupa ce s-a apucat sa taie, iar despre madama mea... ce sa mai zic?

Doctorul meu de acum si-a pus miinile in cap cind a vazut ca nu mi-a dat tratament pentru virusul din cauza caruia a trebuit sa renunt la sarcina ("moare singur, de ce sa-l tratezi?"). In plus, nu a vazut o rana pe col cit China, iar despre chistul ovarian mi-a spus sa astept, ca se resoarbe el dupa sarcina...

NANUK

Zambeste, miine va fi mai rau! MURPHY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Si am auzit in general lucruri bune despre dr Albu, dar mie mi-a scris o prostie pe prima ecografie, facuta la medicover: cum ca sarcina corespundea (ca stadiu de dezv) cu varsta dupa UM. Ceea ce nu era adevarat, nu avea cum, intotdeauna am avut Cm foarte neregulat si stiam exact cand am ramas insarcinata.
Din cauza asta, ca bebe aparea intotdeauna cu o diferenta de 7-8 zile fata de varsta pe care ai fi trebuit sa o aiba, dr meu era sa ma treaca pe Pregnyl, crezand ca bebe are retard de crestere. Plecand de la prima eco, cea a dr Albu.

Adlemi, stiu de cine vorbesti, si eu am auzit pareri proaste despre dr Miloiu, si nu m-as duce in viata mea la ea.


Sper sa reusesti in ceea ce ti-ai propus, unii medici nu merita sa practice.
Mie mi-a zis unul ca sunt insarcinata, si era sa-mi faca chiuretaj pe loc, la cabinetul lui, fara macar un test de sarcina facut!!! Fara eco, fara test, fara nimic!
Si eu aveam doar o infectie foarte puternica, din care cauza nici CM nu-mi venise de 3 luni, si aveam inflamate trompele, ovarele, uterul marit din cauza asta. Si el vroia sa-mi faca chiuretaj, ca eu nu eram foarte hotarata sa pastrez copilul (luandu-ma dupa el, crezand ca intr-adevar sunt insarcinata)... Se numeste dr Conteanu, de la Maternitatea Bucur.
Pana la urma, pt ca mi s-a facut rau de la medicamentele pe care mi le-a dat (intre care si unele pt pastrarea sarcinii!!), am ajuns la Medicover si mi-au facut analizele de sange de urgenta, ca la eco nu prea gaseau sarcina, doar niste chisturi maricele...
Cand l-am sunat si i-am spus ca in urma analizelor de sange a reiesit ca nu sunt gravida, mi-a zis: "Vaaaai, a murit! Bebele a murit..."
Asta imi spunea el la telefon, si eu il ascultam blocata, singurul lucru la care ma puteam gandi pot sa fac septicemie, si ce fac cu un bebe fara viata in mine...
In fine, nici nu vreau sa-mi mai aduc aminte, am stat cu un stres in saptamana aia de nu ma puteam concetra la nimic. Bine ca s-a terminat cu bine, in final a recunoscut si boul ca era doar o infectie...
Asta se intampla prin 2000, poate de atunci a mai invatat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Adlemi, nu cred ca ai de ce sa-ti ceri scuze pentru lungimea mesajului, e bine sa stim si noi de cine / ce sa ne ferim.
Personal, inca iau in calcul nasterea la Giulesti, datorita aparaturii performante.
Dar pe dr Miloiu - in nici un caz.
Si-ti doresc sa ti se faca dreptate, nu multe mame cred ca ar avea vointa si puterea ta de lupta.
de la Irinuca mea pt Andrei, si recuperare grabnica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Fetelor, eu am facut inseminari si Fiv + 1 nastere in Giulesti. Spitalul e vechi si vai de el, dar pt unii medici se poate trece peste aspectul general. Va recomand din proprie experienta d-na dr. Dracea Laura si d-na dr. Bucur Cezara. Daca totul e ok nu veti sta cazate mai mult de 2-3 nopti. Cat despre "cotizatii" chiar azi am intrebat si o nastere normala fara probleme e 100 euro si o cezariana 200. E adevarat ce in top exista si o persoana care a dat 1000 de euro... si se inreba daca madicul o fi multumit!!! Dar sa nu exageram... ca nici nu avem cu ce. Un lucru bun pt Giulesti e ca in experienta mea nu am dat peste personal care intai sa ceara si apoi sa faca ce trebuia. Si-au facut treaba si daca le-an dat - bine, daca nu... nu si gata.
Va mai tin la curent... pt ca barza trebuie sa vina in octombrie si tot la Giulesti nasc.

anya

Mergi la inceput