giulesti

giulesti | Autor: mvali

Link direct la acest mesaj

buna,
sunt o viitoare mamica, mai am trei saptamani pana o sa-mi vad bebe-ul acasa. mi-e teama de spitale, abia astept sa scap de-acolo. as vrea sa aflu mai multe despre spitalul Giulesti (conditii, personal, tarife) si mai ales despre dr.Ion Ionut. vreau sa nasc normal cu epidurala. va rog sa-mi impartasiti din experientele voastre. Va multumesc.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu am nascut cu dr Ion acum 3 ani si jumatate si o voi mai face-o o data pe la inceputul lui noiembrie.

Spitalul nu e chiar primitor, dar are una din cele mai tari sectii de neonatologie (dotare si competenta medicilor), iar medicii ginecologi sunt (aproape toti) foarte buni.

Mai multe info recente despre spital - uite un subiect un pic mai vechi la aceeasi sectiune:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54086

Doctorul este foarte bun dpdv profesional si o persoana deosebita. Vine intotdeauna la nastere si se descurca foarte bine si daca lucrurile se complica. Ai incredere in el.

Nastere usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvali spune:

multumesc pentru informatii.
as vrea sa stiu si cam ce tarife se practica in spital (doctor, anestezist - pt. epidurala, moase, asistente, pediatru). si daca stiti cat este epidurala (am inteles ca se plateste oficial).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adlemi spune:

Am nascut la Giulesti acum un uan si jumatate. Dr mea nu merita afi amintita aici, dar Ion Ionut este un om extraordinar. Nu am fost pacienta dansului dar aproape 2 saptamani cat am stat acolo, daca se intampla sa ne intalnim ma intreba de sanatate. Ceea ce nici dr meu nu facea!
Saloanele sunt sub orice critica, asistentele de la mamici sunt jalnice(iti fac toaleta intr-o sila cumplita, chiar daca le dai bani), dar eu cu cele de la copii m-am inteles bine(intr-adevar erau si 2 acrituri din generatia tanara). In ceea ce priveste costurile...La nastere normala mi s-a pretins 7 milioane(drcui care am nascut), 2 milioane anestezia epidurala si 1 milion pt dr care a asistat. Toti banii au fost pretinsi de dr mea, asa k nu stiu cati au ajuns la destinatia finala.Moasa 500 000, asistentele 100 000, infirmierele 50 000. In total, cat am stat acolo (2 saptamani) am dat 1000$. Acum 1 an si jumatate!
Dar intr-adevar, au o sectie foaret buna de neonatologie si Dr Dambeanu este un om extraordinar! Daca nu era dansul, Andrei nu mai era acum! Asa k o sa-i multumesc toata viata!!!
In ceea ce priveste costul "oficial" al anesteziei, eu zic sa tratezi direct cu anestezistul, k poate patesti ca mine. A doua zi dupa nastere, dupa ce i-am dat bani dr "ca da ea mai departe", anestezistul vine si ma intreaba daca am mai vazut-o pe dr, ca el n-a mai vazut-o de la nastere. Si in fiecare zi a venit bietul om la mine sa vada cum ma simt, si mie mi-a fost jena sa-l intreb daca a primit banii...Trist!
Sarcina usoara in continuare si o nastere si mai usoara!

Adlemi si Andrei(24.02.2004)
http://community.webshots.com/user/adlemi105

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Aoleu adlemi, eu trebuie sa nasc a doua oara peste 2 luni si ceva. Si ma gandeam cam la 50.000 per asistenta per actiune (de ex toaleta) si 20-30.000 infirmierele, cand am nevoie de ele. Si ceva mai mult infirmiera din sala de nasteri daca ma ajuta (data trecuta m-a ajutat mult si a fost foarte draguta). La asistentele de la bebei le dadeai la fiecare alaptat sau numai cand se schimba tura?

Acum 3 ani si jumatate mergea cu 20.000 asistenta si 10.000 infirmiera. La moasa am dat 300.000.

Cam lacoma doctorita ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adlemi spune:

Nu stiu cum o sa fie la tine. In aceeasi perioada in care am nascut eu, in salon mai erau 2 mamici care le-au dat dr cu care au nascut 2 milioane.Si dr pareau super multumiti, drept dovada k veneau in fiecare zi sa le vada. Si pe dr mea n-a durut-o nici in spate!!!Si nici macar asta n-a fost (si nu este problema mea). Ci faptul k dupa ce k m-a stors de bani, la nastere au fost probleme( am aflat ulterior k din cauza ei), ea s-a spalat de orice vina si a scris pe biletul de externare din spital "lipsa de cooperare materna", copilul meu putea sa moara si noroc k a existat drDambeanu...De 9 luni de zile facem in fiecare zi gimnastica recuperatorie, pentru k Andrei a fost diagnosticat cu retard motor-datorita problemelor de la nastere- si distinsa dr despre care vb ma suna si neavand nici macar bunul simt sa-si ceara scuze pentru tot ce mi-a facut imi ureaza "mult succes"! Adica nu da 2 bani pe mine si mai ales pe pb copilului meu.
Cand am intrebat-o de ce a scris pe biletul de externare "lipsa de cooperarea materna" raspunsul ei de profesionist a fost " Dvs nu v-ati scremut cum se screm altele!!!"
La prima vizita pe care i-am facut-o, insarcinata fiind, imi pune in vedere k pe ea o costa 4 milioane un cauciuc la masina!!!
Si, citesc cu indignare pe acest forum k exista inca femei insarcinate care sunt pacientele ei si care, desi citesc toate magariile facute de ea, o ridica in slavi si continua relatia aceasta.Daca citesti la lista de medici obstetricieni de pe forum , are o singura parere pozitiva, in rest toate-s negative. Deci probabil problema n-a fost k nu m-am "scremut" eu cum trebuie ci lipsa de profesionalism a acestei dr... Nu pot decat sa ma rog ca actualele paciente sa aiba o nastere usoara si fara probleme...Caci prin ce am trecut eu nu le urez nici dusmanilor mei!!!
Iar in ceea ce priveste distinsa dr, intr-o buna zi,se va face dreptate!!!
Scuza-ma ca-mi vars oful, nu vreau sa te sperii...Dar e o durere pentru mine!
Tu da la nastere cat vrei. Pana la urma n-au ce sa-ti faca...Nu pot sa bage copilul la loc!
Nastere usoara si un copil minunat si binecuvantat!

Adlemi si Andrei(24.02.2004)
http://community.webshots.com/user/adlemi105

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Buna!

Si eu nasc la Giulesti peste cateva zile, a doua oara. Eu mi-am intrebat doctorita de preturi si ea mi-a raspuns la intrebari sincer si direct: moasa 1 milion, anestezia 2,5 mil, neonatologul 500 de mii si la restul maruntis...50-100 de mii. Poate va ajuta si aceste preturi.

Pupici!
PS. MI-E FRICAAAAAAA!!!!!



Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara din burtica +39 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

adlemi, trista povestea ta, sper ca Andrei este bine acum! Dar eu sunt pacienta dr Ion despre care 99% din parerile pe care le-am auzit au fost foarte bune.

claujro s-au marit preturile in 3 ani, nu gluma! Dar cum dai banii neonatologului? Eu cand am nascut (natural fara epidurala si la fel as vrea sa nasc si acum), a venit intr-adevar un neonatolog sa preia bebicul dar eu nu eram in starea in care sa-i dau bani si nici macar sa-i retin figura. Eram pe masa, la cusut, etc. Iar apoi, in zilele in care am mai stat in maternitate, venea la vizita de dimineata neonatoloaga Constantinescu cred (o tipa satena, cu coc si ochelari) - cam acra - si ii bagam in buzunar de fiecare data 100.000 atunci (ma gandesc la 2-300.000 in zilele noastre).

Nu stiu daca in restul zilei se mai ocupa vreu medic neonato de fetita mea care s-a nascut la termen si n-avea nici o problema.

Daca bb e prematur sau are probleme ma gandesc ca intri mai mult in contact cu medicul si ai mai multe ocazii (si e si cazul) sa-i dai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Eu i-am dat banii doctoritei si ea i-a dat mai departe....



Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara din burtica +39 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pd spune:

quote:
Originally posted by lavi02

Aoleu adlemi, eu trebuie sa nasc a doua oara peste 2 luni si ceva. Si ma gandeam cam la 50.000 per asistenta per actiune (de ex toaleta) si 20-30.000 infirmierele, cand am nevoie de ele. Si ceva mai mult infirmiera din sala de nasteri daca ma ajuta (data trecuta m-a ajutat mult si a fost foarte draguta). La asistentele de la bebei le dadeai la fiecare alaptat sau numai cand se schimba tura?

Acum 3 ani si jumatate mergea cu 20.000 asistenta si 10.000 infirmiera. La moasa am dat 300.000.

Cam lacoma doctorita ta!



Lavi02, eu am nascut anul trecut in iunie la Giulesti si am dat la asistente si infirmiere cam cat te-ai gandit tu si mi s-au parut multumite pentru ca s-au purtat frumos, cu exceptia uneia foarte acre de la bebelusi.
La neonatolog (tot Constantinescu)i-am dat banii dimineata cand venea la vizita la bebe si cu totul in 4 zile cat am stat in spital i-am dat vreo 800.000 lei. Si ea a fost amabila si mi-a studiat copilul pe toate partile.
La doctorita cu care am nascut am dat 100 dolari si 500.000 lei la moasa.
Nastere usoara!

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)
http://community.webshots.com/user/paloma297
http://community.webshots.com/user/cristina040614

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

pd, multumesc mult de tot! Asa-i ca nu prea ai cand sa-i dai bani la neonatolog decat tot la vizita (daca nu sunt probleme deosebite cu bebe, Doamne fereste!)? Si mai bine ii dai de fiecare data 2-3 sute decat mult o data ca oricum nu te tine minte.

Eu n-am de gand sa arunc cu bani prin spitalul ala, cred ca ajunge la cat m-am gandit eu. Mai ales ca daca trag linie si adun... iese destul de mult!

Mergi la inceput