Mamici si bebelusi de iulie - august (88)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Buna fetele mele!!!

Cam rar intram, dar macar va citim si noi asa pe diagonala si rapid, sa nu deranjam gaza mica.

Noi suntem bine, azi de exemplu a fost cumintica foc, mi-a domrit si mi-a mancat la 2-3 ore, in schimb ieri a stat treaza de la 14.30 pana seara la 21.00, mai atipea 10 minute, se trezea, plangea, manca, iar atipea 10 minute, iar se speria de nu stiu ce si tresarea, sau incepea sa sughita si se trezea si tot asa... de am capiat.
Azi in schimb vad ca e mult mai bine, am reusit sa dorm si eu 2 ore, si ma simt mai in forta. Acuma astept sa ceara de mancare, sa o schimb si la plimbare cu ea.

Mamini, sa va dea Dumnezeu sanatate si putere sa treceti peste perioada asta si sa va luati cat mai curand putiuta acasa.

Kulta, Acusor, Anca si cine mai e de nascut, nasteri usoare si prunci sanatosi!!!

Am vazut ca vorbeati de mancare, si eu tot fripturi, cu garnitura cartofi si orez, si ce am citit interesant e ca se pot face colici si de la prea mult lapte baut de mama... Anis, parca si tu aveai cartea dr. Spock, asta cu laptele acolo am citit-o la paragraful 321 parca sau 312 nu mai retin, oricum acolo unde scrie de colici...


Am mai pus si noi poze in album la "Acasa".




Pupici,
Katink si Emma Andreea, 5 august 2005
Fotografii cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

MirelaV, vezi ca Diu a nascut deja, a scris la capitolul trecut:

quote:
Originally posted by diu

Va salut si va felicit si eu pe toate mamicile care aveti deja bebelusi si pina nu demult intram des sa mai vad poze noi.
Va citesc des dar nu scriu mai deloc. De ce? Imi era suficient sa vad ce scrieti si mi se parea ca ar fi in plus ce as mai scrie eu, adica aceleasi probleme sau situatii. M-ati ajutat foarte mult fara sa aveti stiinta de asta si va multu tare mult.
Sunt pe lista la data de 2 august, iar printesa mea s-a nascut in 4 august.
A fost o nastere cumplit de grea si am scapat cu greu si eu si scumpa mea Rebeca, dar totusi cu bine pina la urma. Am nascut normal la 41 de saptamini si iubita mea a vut 3400 g dar un scor Ap. de 6/8, datorita travaliului prelungit. Ne bucuram ca au trecut toate durerile si acum suntem tare bucurosi sa fim acasa cu totii.
Experienta din spital a fost una foarte placuta desi eram pregatita si pentru cele mai oribile situatii, dupa multe experiente neplacute ale altora. Noi suntem din Oradea si am putut sa ne luam un salon rezerva cu 500 mii pe noapte, unde am avut baie cu dus, frigider si tata a putut sta tot timpul cu noi (sau un insotitor). Personalul a fost de treaba si vreau sa va zic ca nu am dat la nici una nimic (inafara de medic si moasa)nici macar la pediatra, care a fost super. Dupa experienta nasterii, am avut macar parte de liniste, fara stres.
Dar oricum, le uiti pe toate cind iti privesti mica minune care iti sta in brate si stii ca e din tine.

Mi-ar placea sa mai scriu si eu, acum ca am intrat intr-o noua etapa si totul e nou si necunoscut.
Sper sa va pot trimite in curind poze cu Rebecuta noastra.
Va pup pe toate.

diu




Pupici,
Katink si Emma Andreea, 5 august 2005
Fotografii cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Katink..da si eu am cartea...am citit ce scrie la colici de 1000 de ori...concluzia , remedii nu sunt..se asteapta sa treaca.Da, intr-adevar dr Spock , nu recomanda sa se bea lapte de vaca..eu una nu beau.


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acusor spune:

Hello fetelor!

Ies si eu azi la raport. Inca n-am nascut. Vad ca Kulta n-a dat nici un semn. Poate ca ea a nascut.

Multumesc fetelor pentru raspunsul cu molifta. Ieri am avut o cearta zdravana cu maica-mea pe tema asta. Azi nu vorbeste cu noi. Am tot incercat sa o conving ca se poate face molifta mai devreme. Ea zice ca scoate bunica sau tatal copilul afara si eu sa stau in casa 40 de zile. Dar daca trebuie sa te duci la control ce faci? O sa ma duc si eu la un preot sa-l intreb ca sa-i demonstrez ei ca se poate.
Acelasi lucru si cu cezariana. Cica n-ai lohii. M-am contrazis cu ea o gramada. Nu stiu cum sunt mamele voastre sau soacrele dar a mea are impresia ca le stie pe toate. Ma mai enerveaza la culme ca vorbeste despre "bebeul nostru. Cand o sa vina bebele nostru, bla, bla, bla, cand o sa nastem". Poate sunt eu cu nervii pioneze si ma enerveaza. Nu stiu. Sper sa-mi treaca nervii si sper sa inteleaga si ea ca eu fac copilul si nu mai sunt crescuti copii ca pe vremea lor. Hai ca m-am descarcat.

Sa va mai intreb ceva. Copilul se "trage" obligatoriu cand ii faceti baie? Mama asa zice. Ca i se face masajul asta obligatoriu in apa. Eu i-am spus ca se face dupa ce-l scoti. Voi cum faceti? Presupun ca medicul pediatru o sa stie daca il intreb.

Cat despre mine, maine ma duc iar la control. Sa vedem ce-mi mai zice. Bebe a fost tare agitat mai ales seara. Mai sa-mi rupa burta.

Pupici
acusor 39+
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acusor spune:

Andre_ea, ai un flacau tare frumos!

Adriana, s-a facut mare Aidan. Cand ma gandesc ca deja are 2 luni si eu nimic ma apuca iar plansul. Da' las' ca vine si al meu!

Mamini, multa multa sanatate lui Veve si sa vina acasa cat mai curand!

Pupici
acusor 39+
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Adriana, foarte handsome ginerele . Ii place muuuuult de tot Evei de el. Si am vazut ca si zimbeste in camera . Eva zimbeste si ride toata ziua; si la noi, la mobilul ei de la playpan si la tavan sau pereti, dar cind sa ii facem poza se incrunta si se face f serioasa ; am incercar de citeva ori si nika; de-acum o sa incercam sa nu o lasam sa vada camera.

Irina, da, 24 ore, numai ca la mine nu rezista atit, ca Eva papa f des. Un singur sfat, in plus: nu amesteca lapticul pompat la diferit timp, ca se brinzeste, nu stiu de ce; mi s-a intimplat de 2 ori, pina m-am prins.

Anis, laptele de vaca poate sa dea dureri de burtica bebelusei; si eu am baut un pahar plin aseara si acum Eva e la mine in brate si plinge, apoi se opreste putin, apoi iar plinge ... sigur o doare burtica.

Katink, faina poseta sotului (pe bancuta) si foarte frumoasa fetita!!!


Eva a inceput sa urleeeeeeeeeee.
revin

Oana C si Eva (29/06/2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/oanasof2003/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corbioana spune:

Acusor nu te mai enerva, nu face bine nici la ten nici la bebel ;) glumesc si eu dar zau nu merita. Stiu cum e dar eu iti spun sa faci doar cum iti dicteaza tie inima, cum iti spune tie dr tau pediatru si din ceea ce citesti tu si te informezi si nu te lasa prada nici sentimentelor rele si nici sfaturilor babesti. Incearca sa explici ca tu faci asa cum crezi tu de cuviinta pt sec in care traim si gata, daca nu se pricepe e mai nsapa stiu, cunosc deja problema....si prefer sa stau singura decat cu asa ceva. E greu dar asta e. Noroc ca mama mea chiar nu se baga in ce-i fac eu lui Andrei, ma intreaba ce fac acum, dar aici??? e super! insa mama inca lucreaza si nu va putea fi mereu cu mine sau cu el cand avem nevoie. Asta e. Hai fruntea sus, du-te a preot si fa ceea ce ai de facut si o sa vezi ca va fi ok tot.
Azi e ziua noastra de cantarit. La 8 sapt. Andrei are 6 kg fix!!! vad ca sapt asta a luat "doar"200 gr deci intram si noi in normal. Uraaaa! Suntem baiat mare si frumos.

Ioana si bebe Andrei 27 iunie

http://pg.photos.yahoo.com/ph/corbioana/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellarot spune:

Fetelor am revenit, nu stau prea bine pe fundul meu da' parca nu mai rezistam nici departe de calculator Vad ca aveti activitate nu gluma!

Acusor da' tare suparata mai esti pe a ta mama Cred ca toate au tendinta sa ne de-a cate o lectie din experienta lor, eu de exemplu am discutii cu a mea ca sa nu scot copilul afara pana la botez, desi medicul mi-a recomandat cel putin un somn in aer liber (mai ales ca a avut dubul icter), sa nu o scot dupa ora 17, sa nu las rufele lui bb afara sa asfinteasca pe ele, etc.
Deh, suflet de mama....poate candva vom repeta si noi ceea ce fac ele acum, si nu le va face placere nici copiilor nostrii.

Eu la 7 zile am chemat preotul acasa sa ne citeasca (mie si lui bb) sa putem iesi la plimbare insotiti de tati, ca mami nu e inca in putere.

Legat de baie si mie mi s-a spus sa ii trag piciorusele si manutele in apa, da' sincer inca nu am experienta necesara si asa ca facem masaj in ziua in care nu facem baie. Facem baita o data la 2 zile, e prea rar?
Voi cat de des ii faceti baita lui bb?

Voi ce mai mancati dupa nastere? Ca pe mine m-au innebunit cei din jur cu "nu manca aia , nici aia ca dauneaza lui bb"

Nastere usoara si bb-i sanatosi si mancaciosi !

Nu mai pot sta, da' promit ca mai intru pe forum, cand imi va permite si ingerasul meu

Ella & Gabriela-Maria (02.08.2005)
"Daca ajuti un prieten aflat la ananghie,sa fii sigur ca el isi va aminti de tine...data viitoare, cand va mai avea nevoie!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Da ..Oana stiu treaba cu laptele de vaca..de aia nici nau m-am atins de el...noroc ca nici nu prea ma omor.

Voi cat stiti ca trebuie sa ia bebe in greutate pe saptamana??


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellarot spune:

Buna Anis, ce-ti face ingerasul?
Mi-e mi s-a spus ca in prima luna trebuie sa ia 750 grame in greutate, da' fiecare bb are ritmul sau de crestere. A mea a luat deja 500 grame si are 3 saptamani.



Ella & Gabriela-Maria (02.08.2005)
"Daca ajuti un prieten aflat la ananghie,sa fii sigur ca el isi va aminti de tine...data viitoare, cand va mai avea nevoie!"

Mergi la inceput