Rh negativ - ignoranta mea sau neglijenta doctorul

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Ioana, eu voi merge sapatamana viitoare sa fac analiza anticorpilor, pentru ca nu am facut vaccinul la nastere. Despre riscuri, este prematur sa discutam, atata vreme cat nu stim situatia exacta. Poate suntem norocoase si nu avem anticorpi !

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Otilia, este o analiza de sange? Rezultatele apar numai daca femeia este gravidutza, sau se poate face analiza si inainte de a fi insarcinata?
Multumesc.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Este o analiza care se face la institutul de hematologie, tot acolo am fost si in timpul sarcinii. Eu nu mi-am pus problema daca dispar, de regula anticorpii care apar in cazul unei boli, raman in sange.

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peanut spune:

Eu am RH-ul negativ fara anticorpi si fetita pozitiv. Asistentele uitasera sa-mi dea injectia dar cand i-am reamintit dc a urlat ea putin la ele si am primit-o in timp foarte scurt.Nu a trebuit sa platesc injectia, dc imi spusese la un control ca o are spitalul. Cazul meu a fost unul fericit, mai ales dupa cate griji mi-am facut, dar daca taceam din gura si nu ziceam nimic s-ar putea sa nu o fi primit nici eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Am fost in sfarsit la control ginecologic. Cezariana mea s-a inchis foarte bine, colul este ok si desi dupa nastere doctorita mi-a spus sa asteptam 3 ani acum mi-a spus ca pot trece la treaba. In legatura cu Rh-ul mi-a spus ca nu are sens sa fac dozarea de anticorpi pentru ca titrul real se dezvolta doar in timpul sarcinii. Probabil a vrut sa spuna ca numarul de anticorpii ramasi nu este relevant. Deci in concluzie, ea nu este deloc ingrijorata mai ales ca la 28 de saptamani nu aveam anticorpi. Eu insa sunt destul de dezamagita pentru ca stiu ca ma expun unui risc pe care nimeni nu-l poate aprecia. In legatura cu posibila grupa de sange a copilului mi-a spus ca Rh-ul se bazeza pe legea lui Mendeleev si ca si eu am gene D pe anumite hematii, doar ca mai putin de 50% din ele au si ca desi sotul are Rh+ (++), tot am sanse sa am un copil cu Rh-, dar acestea sunt mici. In concluzie asa cum spuneam si eu mai devreme, pe noi nu ne ajuta cu nimic sa ne gandim la pronosticuri, asa ca o sa merg cu Dumnezeu inainte, o sa ma monitorizez cat mai atent si sper sa am un bb sanatos si frumos!

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

quote:
Originally posted by Bebe Beca

Otilia, este o analiza de sange? Rezultatele apar numai daca femeia este gravidutza, sau se poate face analiza si inainte de a fi insarcinata?
Multumesc.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004




Ai avut dreptate , este tardiv sa fac acum analiza la 1 an si 4 luni de la nastere. Oricum nimeni nu poate prognoza ritmul de crestere al anticorpilor in sarcina sau Rh-ul copilului, deci tot la o monitorizare atenta se ajunge.

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauf1000 spune:

buna fetele.
eu locuiesc in targoviste. aici se dozeaza anticorpi(de 2 ori in cazul in care sunt depistati, pt confirmare si apoi periodic. eu i-am facut saptamanal) si se face vaccinul in spital si este GRATUIT. banuiesc ca, daca aici se face...TREBUIE sa se faca si in bucuresti. cat despre medici care nu v-au informat...e de rau. inseamna ca nu i-ati ales pe cei mai buni.
cat despre medici care te sfatuiesc sa faci un singur copil...sa fim seriosi. eu am 2 si l-am "inceput "pe al treilea...asa ca...
trebuie doar sa gasiti medicul care sa va supravegheze si sa va sfatuiasca. pentru ca SI IN RO SE POATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miltisus spune:

Trebuie sa fiti atente dupa nastere pt ca este in interesul vostru! Ce rost mai are sa invinuiesti pe altul daca tu nu ai fost in stare sa ai in primul rand grija de tine! Parerile de rau sunt tazii. Dupa ce ai nascut,cel tarziu a doua zi,daca ai nascut noaptea, spui medicului neonatolog despre rh ca sa-i recolteze asistenta de copii sange copilului tau si sa i se determine grupa sanguina. Daca este nevoie de vaccin,de cele mai multe ori ti-l cumperi,va avertizez ca este scumppeste 2 milioane !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

miltisus Posted - 21/04/2006 : 12:11:46
--------------------------------------------------------------------------------
Trebuie sa fiti atente dupa nastere pt ca este in interesul vostru! Ce rost mai are sa invinuiesti pe altul daca tu nu ai fost in stare sa ai in primul rand grija de tine! Parerile de rau sunt tazii. Dupa ce ai nascut,cel tarziu a doua zi,daca ai nascut noaptea, spui medicului neonatolog despre rh ca sa-i recolteze asistenta de copii sange copilului tau si sa i se determine grupa sanguina. Daca este nevoie de vaccin,de cele mai multe ori ti-l cumperi,va avertizez ca este scumppeste 2 milioane !

vai, "ce rost are sa-l invinuiesti pe altul daca tu n-ai fost in stare"
are, daca altul ala e platit sa aiba grija de tine. asta-i jobu lui. nu-i capabil sa si-l faca, sa se care si sa lase loc la altul.
"spui medicului neonatolog" - vaaai, ca ala n-o avea fisa ta si n-o fi obligat sa se uite in ea, sa te informeze ce e de facut etc. obligatie de serviciu. saracul medic ...hai sa-i plangem de mila... saracul, in loc sa stea si el linistit sa fumeze o tigara, il obligati sa se speteasca citind fisa medicala de sub cana de cafea...
are, ca noi nu suntem medici, nu punem diagnostice, iar obligatia de informare o au "saracii medici obositi" si "saracele asistente medicale".
asta absolut off topic, pentru ca, intr-adevar, prin .ro tre sa te informezi singur, sa-ti pui diagnosticul singur si tot singur sa-ti faci si vaccinul. ca "saracii" de mai sus sunt taaaaare ocupati cu bagatul banilor in buzunare. of, e asa obositor sa mergi pan la serviciu in fiecare zi...
on topic - vad ca au fost date raspunsuri mai valide decat ce as fi putut sa spun eu. dar cel mai bine e sa insisti cu intrebarile la medic.
c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scumpioara spune:

miltisus , mi se pare de-a dreptul ciudata afirmatia ta "ce rost are sa invinuiesti pe altii daca tu nu ai fost in stare sa ai in primul rand grija de tine!". Esti asistenta medicala, oare te astepti ca pacientii tai sa stie tot, astepti indicatiile lor? In cazul meu medicul neonatolog a aflat rapid grupa fetitiei, Rh-ul ei si totusi nu mi s-a facut acel vaccin, nici macar nu am fost informata ca ar fi necesar. Probabil ca bucuria de a avea un copil m-a facut sa ma concentrez prea mult asupra altor aspecte si nu am studiat prea multa medicina. Dar poate ca medicul meu ar fi putut sa imi spuna despre acest vaccin. Cu siguranta l-as fi facut.

corap, iti multumesc pentru replica data. In ROmania intr-adevar trebuie sa te informezi singur ...dupa povestea cu Rh-ul am facut-o si eu, in timpul celei de a doua sarcini m-am informat, am citit, si la ce mi-a folosit? Medicul m-a ignorat, mi-a spus ca citesc prea mult, facultatea de medicina nu se face pe internet si din pacate eu am avut dreptate.

Nu credeam sa citesc pe acest forum "Ce rost mai are sa invinuiesti pe altul daca tu nu ai fost in stare sa ai in primul rand grija de tine! ". Eu credeam ca medicii sunt instruiti sa ne ajute pe noi, neavizatii, sa avem o viata sanatoasa.

Mergi la inceput