Rh negativ - ignoranta mea sau neglijenta doctorul

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

laliq, cum se determina fenotipul?
Eu stiu ca sansele ca un copil sa aibe Rh- sunt de 25 % si sper eu sa fie baiat sa ma mosteneasca la sange, sa nu avem probleme. Alta problema este ca parintii mei au Rh+, iar eu Rh-, nici o urma de indoiala ca sunt fiica lor, dar totusi se pare ca nu am luat antigenele.

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laliq spune:

Otilia, si parintii mei au RH pozitiv si nu e nici un dubiu ca sunt copilul lor :o) Am refacut toti analizele ca sa ne asiguram ca nu sunt iar erori, dar apoi ni s-a explicat ca se poate mosteni si de la bunici, exact ca si grupa de sange.
Noi am aflat fenotipul la Centrul de Hematologie Transfuzionala din Bucuresti. Acolo ne-au spus si ca din cauza fenotipului homozigot al sotului sansele mele de a avea un copil cu RH negativ sunt foarte mici. Ar fi fost 50% daca fenotipul lui era heterozigot.

Tot acolo se pot determina si subclasele de hemoliza - se pune in contact sange de la ambii parteneri si se masoara agresivitatea celui cu RH negativ. In cazul nostru rezultatul a fost "risc de hemoliza extrem de scazut", deci copilul nu a murit din cauza incompatibilitatii RH. Ce ma inspaimanta rau e ca nu se poate "garanta" ca la o sarcina viitoare acest risc de hemoliza sa se mentina scazut. De acea nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi pentru mine alte 9 luni de sarcina.




puiu' de morosan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobulet spune:

Dragele mele, va multumesc ca participati la acest subiect.Pe mine ma ajuta f mult. Am 26 de ani si dupa multi ani de asteptare (sarcina planificata), ne-am decis sa avem un BB. Preventiv ne-am facut analizele.Toate bune si frumoase, decat ca eu am RH-.Fetele de la laborator mi-au zis "clar" ca am voie sa fac un singur BB. Noi vrem mai multi. Apoi am inceput sa citesc despre RH. Inca nu am vb cu medicul meu(care mi-a si indicat sa fac aceasta analiza, si ii multumesc...)despre rezultat. Acum sunt dezamagita. Eu am 80 kg si nu stiu daca asta afecteaza situatia mea. Inteleg ca acel vaccin se face imediat dupa nastere. Vreau sa stiu daca greutatea afecteaza.

bobulet,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

quote:
Originally posted by bobulet

Toate bune si frumoase, decat ca eu am RH-.Fetele de la laborator mi-au zis "clar" ca am voie sa fac un singur BB. Noi vrem mai multi. Apoi am inceput sa citesc despre RH. Inca nu am vb cu medicul meu(care mi-a si indicat sa fac aceasta analiza, si ii multumesc...)despre rezultat. Acum sunt dezamagita. Eu am 80 kg si nu stiu daca asta afecteaza situatia mea. Inteleg ca acel vaccin se face imediat dupa nastere. Vreau sa stiu daca greutatea afecteaza.

bobulet, boaba_mica



bobulet, fetele de la laborator sunt constiente de ceea ce spun??? (ma mir ca nu pun femeile sa avorteze al doilea copil) Daca faci vaccinul anti-D, dupa fiecare copil, in primele 72 de ore, poti avea mai multi copii, mai ales ca se poate intampla ca bebe sa aibe Rh-ul mamei.

Mama unei colege de servici, are Rh-ul negativ si a nascut 1 baiat si 4 fete, ultima fata a nascut-o in germania la 7 luni si i-au facut transfuzie de sange. Dar d-na respectiva nu a facut vaccinul, desi este sotie de doctor.

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

quote:
Toate bune si frumoase, decat ca eu am RH-.Fetele de la laborator mi-au zis "clar" ca am voie sa fac un singur BB.


Neah. Nu e adevarat. Si eu am RH neg, am un copil tot cu Rh neg, iar doctora mi-a spus ca pot sa am cate sarcini vreau. Si aici se face acel vaccin, deci credeti-ma ca nu beneficiez de ceva mai avansat ca tratament decat ati beneficia voi in Ro.
Am intrebat-o care sunt sansele ca al doilea copil sa fie sanatos d.p.d.v al Rh-ului. Raspuns: 100%.
Eu zau ca nu inteleg cum se poate vehicula in Ro ca trebuie sa ai numai un copil, in cazul asta.
Cum a povestit si Otilia, si eu cunosc o persoana care a avut trei copii pe vremea comunista si avea RH neg. Iar copiii sunt perfect sanatosi.
Bobulet, vorbeste despre asta cu un medic, nu cu fetele de la laborator, care au alta specialitate. In locul lor nu as deschide gura sa vorbesc despre asta, fara sa am habar.
Imi cer scuze daca te-a deranjat mesajul meu, dar este a nu stiu cata oara cand aud ca cei din Ro recomanda a se face numai un copil cand mama are RH neg. Iar bietele mamici sau viitoare mamici sufera din motivul asta.

Numai bine,
Ciuf si Luca
Camera lui Luca/Finding Nemo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana76 spune:

Buna.
Eu am Rh neg, sotul Rh poz.
Eu sunt toba de problema Rh-ului, pentru ca vroiam 2 copii pe care i-am si facut.
Cel mai important e sa-ti faci spectrul de anticorpi, iti spun cei de la Institutul de Hematologie de cate ori trebuie sa mergi la ei. La nastere ti se face iar spectru de anticorpi, daca iese negativ iar RH-ul copilului este pozitiv se va face vaccinul in termen de 72 ore. Anticorpii, daca n-au aparut inaintea nasterii, apar la 72 de ore de la nastere. Deci vaccinul nu se face la 72 de ore de la aparitia anticorpilor cum am citit aici. Acest vaccin impiedica aparitia anticorpilor. Daca ai deja anticorpi vaccinul este de prisos. Daca copilul are Rh negativ mama este in siguranta pentru urmatoarea sarcina cand se urmeaza aceiasi pasi.
In general orice caracteristica a omului e data de 2 gene, una dominanta si una recesiva. Gena pt Rh pozitiv e dominanta, cealalta e recesiva. Deci daca mama are RH - , tatal Rh + , un copil are Rh-, atunci inseamna ca tatal are gene + -, deci sansele ca urmatorul copil sa aiba Rh negativ sunt de 75%, daca tatal are gene + + , atunci nici un copil nu va avea Rh - ( va avea sigur grupul + - deci Rh pozitiv).

quote:
Problemele care pot afecta nou nascutul in cazul izoimunizarii feto-maternale sunt variate, de la anemie usoara a noului nascut pana la icterul nuclear, boala cu afectare neurologica foarte grava.
. Se poate ajunge si la moartea fatului, avort.

Cum sunt grupele de sange A,si B, iar de aici combinatiile (0 daca n-ai nici o antigena din cele 2, A daca ai antigene A, B, daca ai antigene B, AB daca ai ambele antigene). Rh-ul este grupa D de sange, negativ daca n-ai antigena D, pozitiv daca ai antigena D pe hematiile din sange.
( Daca mama are Rh-neg si fatul are Rh+, corpul mamei il considera corp strain si incearca sa-l inlature. In general la a 2-a sarcina cu Rh+, la prima organismul mamei nu este sensibilizat.

Otilia a scris ca parintii au Rh poz iar ea h neg . Da, se poate, tatal (+ - ), mama (+ -). La fecundare o gena de la mama, una de la tata, rezulta (- -). La acesta forma de gene a parintilor sansele sunt 50%.
Sane de 25% pentru Rh negativ, nu se poate.

Am scris cam amestecat dar e tarziu si sunt obosita dar am crezut ca e important de stiut cate ceva despre Rh, eu am avut noroc de un medic care mi-a explicat destul de bine aceste lucruri.


FFFF. important. Nu se gaseste pe piata vaccinul respectiv (imunoglobulina antiD), Pentru siguranta trebuie facuta comanda cu 2 saptamani inainte, vaccinul acum costa 6.000.000

Numai bine, Iuliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Iuliana, ai explicat foarte bine!
Eu daca o sa am noroc la urmatoarea sarcina si nu apar anticorpii (iau in considerare situatia cea mai defavorabila, adica sotul sa fie homozigot ++), o sa-mi fac vaccinul pentru ca-mi doresc 3 copilasi.

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Si eu am Rh negativ si avem si incompatibilitate de grup sanguin cu sotul(eu OI si sotul AII). Mihnea a iesit cu Rh negativ si grupa sotului AII si la 5 ore dupa nastere dr mi-a facut vacinul d eimunizare chiar daca copilul avea Rh negativ dar eram in incompatibilitate d egrup sanguin si cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpoend spune:

Scumpioara,
Si eu am RH negativ si sotul pozitiv, dar in aici in Canada te testesteaza de cum se confirma sarcina. Surpriza mea este ca in tara am facut tot felul de analize si nimeni nu mi-a spus ca am RH negativ... Oricum la prima sarcina nu si-au asumat nici un risc si in saptamina 28 mi-au facut imunizarea ca si dupa nastere (fetita mea are RH pozitiv). Acum sunt insarcinata (36 saptamini) si daca prima sarcina a fost foarte usoara si fara evenimente cu ce-a de a doua am avut probleme din prima zi. Pentru ca am singerat in primele 3 luni am avut o imunizare facuta la 16 saptamini si apoi inca una la 28. Mi-au dat si o carte de vizita pe care trebuie sa o arat indata te ajung la spital. Daca nu ai singerat poate ai sansa sa nu ai nici o problema cu ce-a de a doua sarcina...Probleme apar mai ales in cazul in care singele tau intra in contact cu cel al bebelusului si atunci problemele sunt pentru bebe. Aici se fac transfuzii intrauterine pentru bebelusi care au probleme din cauza RH-ului mamei si de multe ori problema este rezolvata!
Multa bafta si multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Scumpioara, si eu sunt cam in aceeasi situatie: nu am facut vaccinul dupa nastere. Si imi este teama sa mai fac un bebe, pentru ca nu stiu care sunt riscurile. Tie ce ti s-a intamplat, ce nu este bine?

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput