@ mai construit cineva CASA !?! (5)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

eu am casa in curs de amenajare, asa ca incerc sa-ti raspund la intrebarile tale...
pt. holul de intrare daca nu-ti place gresia poti pune parchet laminat de trafic intens , de preferinta ca e mai rezistent, se sterge usor, rezista oarecum la umezeala de pe pantofi, dar nu cred ca ar merge in baie, unde crede-ma nu vad altceva decit gresie sau mozaic... dusumea din lemn nicidecum, daca uiti vreun robinet deschiss-a dus cu ea, plus ca datorita umezelii lemnul putrezeste in timp, si in baie e umezeala la greu
nici de tapet lavabil in baie nu am auzit...poate exista ceva rezistent si nu stiu eu...de preferinta in baie e faianta si gresia
pentru dormitoare la copii eu am preferat dusumea din lemn lacuita, merge si parchet laminat sau clasic, mocheta cred ca se intretine mai greu, citeam intr-o revista din domeniu unde se prezenta casa unei vedete, ca achizitiona-se o mocheta pt. camera copilului care era tratata anti...pete, sau ma rog ceva de genul asta, dar nu am inteles prea bine in ce consta acest tratament ca pata e tot pata si unele nu se scot...neam, doar cu foarfeca.
pt. corpuri de iluminat eu am cumparat ceva foarte pe gustul meu si am vazut multe modele la ROMSTAL,nefiind din bucuresti nu stiu ce sa-ti zic cred ca oferta e mult mai variata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimi spune:

Aveti idee cat ar putea sa ma coste constructia unei bai la o casa de la tara( deci constructie noua),din BCA, ma gandeam ca e mai ieftin, ar trebui sapat un put ca nu e canalizare, in schimb este apa curenta, care poate fi trasa usor. Iar in ce priveste mana de lucru, o facem asa in regie proprie(cu ajutorul rudelor)sau ma rog 1-2 muncitori care sa ne ajute.
Deci aveti idee cat m-ar costa???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana75 spune:

Buna seara fetelor,
postez intrebarea mea si aici, poate ma ajutati voi cu un raspuns...
cat timp trebuie sa treaca minim de la obtinerea autorizatiei de constructie pana la intocmirea procesulul verbal de receptie al lucrarii?
Noua vanzatorii casei ne-au spus ca minim 1 luna... dar o alta "sursa" mi-a zis ca minim 6 luni :(
Care este adevarul?
Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

Mariana autorizatia de constructie e valabila un an de zile de la emitere, dupa un an fie se prelungeste inca un an, si in acest caz se plateste jumatate din suma platita initial pt. obtinerea ei, sau ATENTIE! daca constructia este gata se intocmeste acel proces verbal de receptie al lucrarii si casa se trece pe impozitare...
cu speranta ca ti-am fost de ajutor,
nicol
p.s. Daca mai ai intrebari, te pot ajuta cu multa placere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana75 spune:

Buna, multumesc de lamurire... inca 2 intrebari:
1) in cat timp se poate obtine procesul verbal de receptie de finalizare a lucrarii? (1 zi?)
2) cat dureaza sa fie trecuta casa pe rol fiscal?
Multumesc mult de tot.
Pupici si sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dmiky spune:

buna fetelor,

noi suntem in faza intocmirii actelor pt obtinerea autorizatiei de construire. am reusit sa luam doar certificat de urbanism de la primarie. mai e drum luuuuuuuung pina la final...

am o mare rugaminte la voi... stie cineva daca formularele de pe situl consiliului judetean Ilfov sunt bune pt a fi completate si depuse? Trebuie sa le trimit arhitectului sa le completeze si nu stiu daca acelea sunt bune.

alta intrebare ar fi daca stie cine care a construit in Ilfov unde trebuie sa merg pt a depune documentatia.

Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

dmiky, nu stiu cum sta treaba la Ilfov, dar teoretic, daca formularele sunt publicate pe site-ul CJ Ilfov ar trebui sa fie ok.
Trebuie sa mergi cu documentele la primaria localitatii de pe raza unde construiesti. Acolo trebuie sa existe un serviciu(compartiment) de urbanism, adica cei care ti-au eliberat certificatul de urbanism. Pe verso-ul certif de urbanism scrie ce documente trebuie sa prezinti pentru eliberarea autorizatiei de constructie. De ex: aviz regia de apa, aviz romtelecom, aviz congaz....declaratie notariala....etc. Le strangi pe toate astea, la care adaugi proiectul pentru autorizare si dupa 30 de zile ar trebuie sa poti ridica autorizatia in schimbul unei sume calculata functie de suprafata construita, din ce construiesti(caramida, BCA...), cateva milioane, cel putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Am revenit!
Am intrat pe site-ul CJ Ilfov, dar nu te ajuta prea mult!
Pentru emiterea autoarizatiei trebuie sa existe un formular-cerere la biroul urbanism. Birourile teritoriale de urbanism sunt subordonate, indirect vorbind, caci sunt de fapt in subordinea primariei, dar in legatura de coordonare cu Urbanismul de la nivel judetean. Am vazut printre formularele lor, documente prin care se solicita de catre primariile din judet diverse avize. Aceste sunt pentru cazuri speciale, cand se solicita anumite constructii iesite putin din comun, ceva ce face necesara emiterea unui aviz favorabil in prealabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Crixia cum stati cu casa?
Danilamonica vrem poze!

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Finisam, dupa cum va spuneam! Zilele astea v-a trebui sa termine si parterul, sa toarne shapa. S-au miscat mai greutz zilele astea. Dupa asta v-a trebui sa dam glet, asa ca cine stie un produs bun as vrea sa-mi spuna. Niste prieteni de-ai nostri au dat ei singuri, o fi greu? Exista riscuri? As vrea sa incercam si noi, ca sa simtim realizarea.
Afara am turnat gardul de la strada si am comandat fierul forjat pentru gard, balcon si balustrada.
Acum e tare urat afara, cica e iarna prin zona, n-am ajuns sa fac poze! Cand trece frigul, revin cu poze!

Mergi la inceput