Mamici si bebelusi de iulie - august (86)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns acusor spune:

Neata pe la 3 noaptea!
E prima oara in 9 luni cand sunt insomniaca. Nu mai pot sa dorm si bantui pe internet.
Dopul a inceput s-o ia la vale serios. Am eliminat o ditamai bucata de marimea unei monede. De cate ori ma duc la toaleta este si el prezent. Sper sa nu ma mai fie mult pana la marele eveniment. In plus, m-am deranjat si la stomac. Am baut lapte si dupa aia nectar. Sa-mi fie invatatura de minte sa nu le mai amestec.

Corbioana, multumesc pentru raspuns. Cam la aceleasi persoane ma gandeam si eu. Totusi, epidurala cine o face? E un anestezist separat sau dr. mea? Eu l-am luat in calcul si pe el (ea).

Emaaimee, sper sa tina biberoanele la fiert. Am sa incerc sa fierb unul sa vad cum se comporta.

Oana_C, ZenaO cred ca a nascut pana acum. Era programata la cezariana saptamana trecuta. Probabil ca n-a mai putut intra. Ella2000, dupa cate imi aduc aminte a nascut si ea. Parca a intrat pe forum intr-o zi. Nu mai sunt sigura. Iar despre truli-luli, iti pot spune ca a fost azi la control. M-am intalnit cu ea la spital. Nu stiu ce i-a spus dr. ca am intrat dupa ea si nu ne-am mai intalnit. Bause niste ricin cu o seara inainte dar se pare ca n-a avut nici un efect.

Pupici
acusor 39
http://pg.photos.yahoo.com/ph/eavoicu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acusor spune:

Felicitari lulu75! Sa-ti traiasca flacaul si sa te bucuri de el!


Pupici
acusor 39
http://pg.photos.yahoo.com/ph/eavoicu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Acusor, multumesc pt update. Cit despre biberoane, fierbe-le linistita, ca sint foarte rezistente; si partile mai moi (tetina, chestia aia rotunda de pe fund si capacul) sint foarte rezistente. Eu desfac sticlutele in bucatele, le spal in apa fierbinte si sapun, le limpezesc bine, apoi pun la fiert numai tetina si partea aia rotunda; sticla o fierb o data/saptamina. Nu trebuie sa le fierbi mereu, ci doar la inceput, dar daca ai timp (ceea ce nu se va intimpla ) poti sa le fierbi mereu (de vreo 2-3 ori/zi).

Monai, chiar daca nu alaptez 100% asa cum face Ema, sint de acord cu ea in legatura cu bautul apei si a lichidelor pe perioada alaptatului; mai ales ca este si vara si transpiram f mult acum; ne deshidratam f tare; asa ca daca ti-e sete, bea apa cit de multa poti. Mai poti face o chestie: daca ai f mult laptic, e bine sa pompezi si sa il pui in pungute sterilizate in congelator. O sa vezi ce bine o sa-ti prinda mai incolo, cind vei avea laptic mai putin. Si eu am avut enorm de mult lapte in primele saptamini; si acum imi pare f rau ca nu am profitat de asta, nu am salvat nimic. Acum Eva maninca f mult (120-150 ml la fiecare 2,5 - 3 ore) si nu se satura numai cu laptele meu; trebuie sa ii dau si formula in completare.

Azi, la dr, am vazut o mama cu un baietel care implineste miercuri (azi) 3 luni; era f dolofan si maricel, isi tinea capusorul perfect drept si incontinuu de unul singur. Mama lui mi-a spus ca l-a hranit si formula, iar de miercuri vroia sa inceapa sa ii introduca solidele (pasta de cereale combinata cu formula, pt inceput). Dr a fost de acord cu asta, mai ales ca baietelul parea foarte sanatos si voinic (aici mamele se intorc la servici la 3 luni dupa nastere, deci alaptarea 100% este practic imposibila). O sa vad cum fac si eu cu Eva mea; ma gindesc sa ii dau pasta de cereale cu formula sau lapte de san (inclin mai mult spre lapte de san). Oricum, eu o sa stau acasa cel putin pina la sfirsitul anului.

Eva implineste azi (miercuri) 7 saptamini; mai are putin pina la 2 luni; saptamina viitoare o sa mergem sa ii faca si vaccinurile (4 la numar); deja ne-a dat dr Tylenol sa ia inainte si dupa vaccinuri (desi a spus ca unii copilasi nu au reactii adverse).

Oana C si Eva (29/06/2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/oanasof2003/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Lulu75......FELICITARI, sa va traiasca baietelul si sa fie sanatos si papacios !!

Oana, la multe luni si Evei.....Tu ii dai numai san??


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Azi noapte Ingrid a dormit bine, i-am dat Baby Calm alternativ cu Sab Simplex..si s-a trezit din 3 in 3 ore sa pape.Doamne ajuta!

Ce vroiam sa va intreb, pe fetele care au nascut in Bucuresti...analizele facute bebeilor in spital, alea de ex din calcaie...v-ati dus voi la spital sa luati rezultatul??


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

Lulu, sa iti traiasca grasunelul.
Eu azi merg la control, inca suntem o singura "piesa" si se pare ca pina nu face 40 saptamini nu vrea afara. Acolo ii e foarte bine, se pare. Am mers ieri pe jos 5 ore, am facut dus fiertbinte, sex si nik. Gata, nu mai fac nik sa il determin sa iasa. Azi am la mine mama, tata, soacra asa ca are cine ingriji de Danuta. Ma relaxez, dorm, citesc, ma uit la tv...ma odihnesc.Oricum, azi am 39s si 2zile.Mai e putin pina la 40.
Va pupic.
K39+

Kulta graviduta si printesa Daniela (15,04,2004)

Poze cu noi
"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MONAI spune:

Oana C, Eva a luat foarte frumos in greutate, ma bucur pentru voi. Poate scapati si de problema cu kk. Ai incercat sa papi tu niste chestii "ajutatoare"?
Lulu75, felicitari pentru bebe Andrei. Sa va creasca mare si sa va aduca numai bucurii.
Ieri a fost o zi tare urata, am fost la Billa, dar tati si Sara m-au asteptat in masina . Asa procedez cand am de mers in magazine. Voi ati fost cu copii in aglomeratie? De fapt si pe strada poate fi aglomeratie, dar parca nu e totuna.
Azi sper sa se faca frumos sa iesim la plimbare. Pentru mine nu exista pedeapsa mai mare decat sa ma tii in casa.
Ieri a facut doar o criza usurica de colici dimineata, iar azi, Doamne-ajuta, nimic pana acum. Doarme ca ursul, cred ca din cauza vremii.
Va pup, iar am de calcat o groaza de haine de-ale ei.


Sa auzim numai de bine.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/popescu_monai/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

Mamini, acum am reusit sa te citesc. Imi pare rau sa aud ca nu sunteti stralucit de bine dar stai linistita, toate trec. Cit despre ceaiuri pentru colici, nu vei gasi aici in Finlanda. Daca iti aduci aminte, ti-am scris ca atunci cind pleci in Ro sa iti cumperi de acolo Sab Simplex si alte alea impotriva colicilor. Eu mi-am facut privizii si daca Sofia face crize nashpa, iti pot trimite prin posta o sticluta de Sab Simplex.Astia au ceva, se cheama Cuplaton dar la noi n-a mers. Eu sper ca bb Sebi sa nu aiba crize asa mari cum a avut Danuta.
Crede-ma, mie mi-a venit laptele la 5 zile dupa ce am nascut si am fost privita ca un hot, ca o neputincioasa, care n-are lapte sa isi hraneasca puiul. Acum sunt pregatita sufleteste si daca voi fi nevoita sa ii dau formula, iau la mine Tutteli ca sa nu imi dea aia mai stiu eu ce lapte pe care sa nu-l gasesc in comert dupa aia pentru ca schimbarea laptelui provoaca colici cumpliti.
Pupici si nopti linistite(stiu eu de ce va doream nopti linistite)
K39+

Kulta graviduta si printesa Daniela (15,04,2004)

Poze cu noi
"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acusor spune:

Ce liniste e azi!
Eu sunt cam stresata ca n-o sa-mi dau seama cand ma apuca contractiile alea serioase.
Ce ar trebui sa simt? Am niste dureri de burta ca la ciclu dar neregulate si nu sunt asa dureroase.
Kulta, bafta la control.

Pupici
acusor 39
http://pg.photos.yahoo.com/ph/eavoicu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

Acusor, multumesc. Tocmai m-am intors si toate bune, n-am mai pus nici un gram la kg in 2 saptamini. Asistenta vorbea cu bb din burtik, cica sa vina odata sa nu ne mai tina in suspans.
Eu dureri ca la ciclu am de o luna si tot nik. Dopul il elimin de Duminica, continuu dar tot nik. Mi-e frica si mie ca nu voi sti daca e travaliu adevarat sau fals dar eu cred ca Dumnezeu ne va ajuta sa ne dam seama.
Fii tare, nu mai avem mult.
Pupici,
K39+

Kulta graviduta si printesa Daniela (15,04,2004)

Poze cu noi
"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Mergi la inceput