Mamica de Noiembrie -Decembrie 2005(35)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

si eu merg o data pe luna la control, dar acum nu am mai fost de vreo 6 saptamani, ca am fost prea aglomerata, nu-i nimic ca mergem maine, si facem vizita de luna a 6-a ...

poate stie cineva totusi unde se fac cursuri prenatale si la noi in bucuresti ... salvati-ma, va rog, ca am apucat sa-i zic lui sotu' ca daca merge la cursurile astea are 2 saptamani in plus liber la nasterea lui bebe, si m-a sunat de 2 ori sa vada daca am facut programare si de cand ...

la cate suntem, cred ca de aia se nimereste mereu sa vina cineva de la control...

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Mandy parca tot tu ne-ai scris si legea care prevedea chestia cu 100% salar pentru primele sase sapt de concediu pre sau post natal.Poti sa o mai scrii inca o data?sa ma duc informata la noi la personal cand le arunc bomba.

Varsta bebelica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Eu merg la ginecologa o data pe luna la control. Am inteles ca in luna 8 o sa merg 1 data/2 si in 9 1 data/sapt.
Am mai fost de 2 ori la eco 3D in sapt 17 cand mi s-a facut impreuna cu triplul test si in sapt 24 cand am fost la o cunostinta tot la 3D ca sa ne lamurim de sexul copilului. In plus, dc nici azi nu vede la controlul lunar dra mea ce este bebelica 100% am sa mai merg la un 3D prin 10 sept sa ne uitam numai la sex.
Sper sa mearga totul bine in continuare si sa ma tin de program, fetele care au fost mai des au fost pt ca au avut probleme, si in acelasi timp fiind multe mamici cam in fiecare zi merge cate una la dr, de aceea pare asa :)

Ripley
http://community.webshots.com/user/ripley_ripley2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Dienuta sa stii ca am sunat inco o data la astia din Sibiu care le organizeaza poate au vreo ramura si prin bucuresti sau daca stiu ceva de cursuri prenatale in bucuresti si mi-au zis ca nu stiu nimic acolo.M-au sfatuit sa ma interesez pe la clinicile private poate au colaborari cu fundatii...Imi pare rau,as fi vrut sa te ajut.

Varsta bebelica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Fetelor din Bucuresti, sigur ca se face scoala pentru parinti si la voi! Asta am gasti acum, la un search rapid pe net:
(vedeti ca trebuie sa refaceti prima parte din link - taiati spatiile, altfel nu ma lasa, si de data asta chiar nu mi se pare corect!)

www .parinti .com /modules.php?name=Nuestisingur&file=estuar
www .bebelusultau .ro/universitar.php

Si de Constanta citisem cu ceva timp in urma, era un anunt pe-aici prin care se cautau cupluri care sa participe la curs Lamaze (ma rog, asta e ceva specializat deja, dar ... rau nu face )

Ar mai trebui intrebat si la Crucea Rosie, de obicei ei organizeaza cursuri de genul asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

diana, la spitalul municipal se faceau acum juma' de an cursuri de puericultura (vreo 5 sedinte), cursuri in urma carora tatal absolvent, conform normelor legale, primeste 15 zile libere (in plus fata de alea 2 sau 5 obisnuite) la nasterea copilului. intereseaza-te la spitalul municipal(universitar).

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

multumesc fetelor,
cred ca o sa caut mai multe informatii despre cele de la universitar; pe al doilea link dat de maria (multumesc!) sunt 2 numere de telefon, da nu sunt bune - nu suna.
poate merge vreo graviduta care e la universitar la control si intreaba, ca i-as fi tare recunoscatoare ...

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Eu v-am mai scris de legea asta si va reamintesc ocazional de ea pentru ca banuiesc ca nici angajatorii vostri nu-i fac popularitate.De fiecare data auzim de obligatii si indatoriri dar de drepturi mai putin.

Se poate verifica pe situl www.romleas.ro
1. Contractul colectiv de munca 2005/2005 publicat in primavara in MO(dar apare si in cele anterioare)art.66. CCM este la nivel minim pe tara, deci contractele voastre la nivel de ramura sau intreprindere nu pot fi sub.
2. Daca vi se spune ca in cf cu Codul Muncii in perioada in care sunteti in concediu de maternitate va este suspendat contractul de munca (art.50 ) si angajatorul nu are obligatii fata de voi, bagati sub nasul lor OUG. nr.65/2005 (Art.49-alin.3)

Toate astea le gasiti pe situl mai sus mentionat.

Mandy, 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

HELLO FETELOR...
Dar mult iti mai scris mai maica.....
Nu am mai avut timp sa intru pe dc, nu a mers nici serverul atunci, apoi nu a mers netu' la mine la servici...
Nici nu am apucat sa citesc tot din urma....dar sa va salut mai intai.
Am intrebat la servici de diferenta de la 85% la100% si nu stie nimeni nimic si nici eu nu pot sa dau baza legala.
In al doilea rand, am fost ieri la control si dr meu cica sunt bine, bb-ul este la fel si el,(mai nou ii spun BOCANILA ca bocane toata ziulica) numai am 4 nospa si 4 utogestan pe zi, am doar cate 2, inafara de materna mi-a mai dat Ca, Mg, Zn.
Si cica nasterea o sa aibe loc intre 03.12.2005 - 16.12.2005 si mai zice el ca prenatalul pot sa-l iau dupa 12 octombrie....!!!!!??????
DE CE OARE?????? Si la servici tot asa mi-a zis ca 9 luni -7 luni (zic ei ca la 7 luni intri in prenatal) deci cu 2 luni inainte sa nasc. SI daca este intre 03-16.12, deci este bine dupa 12.10.2005
Si eu ii dau intr-una cu 126-42=84 deci cel mai tarziu 12.09
OF OF OF OF

JOY + 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pischi2003 spune:


Salut, burtici dragalase!!

Recunosc ca ieri am fost cam agitata si m-a luat cu dureri pe la burtica de-mi venea sa ma asez pe asfalt. Am facut 3 drumuri (ca dimineata ma duce sotul cu masina) servici-casa pe jos, nu e f. lung, vreo 20-30 min. pe jos, iar la ultimul m-a luat cu dureri. Am stat vreun sfert de ora pe-o banca sa-mi revin si am mers ca melcul restul de drum. Eu ziceam ca e bine sa merg pe jos, ca e ca o plimbare, dar si cu geata dupa mine, m-a cam ajuns.

Si cu ocazia asta mi-a trecut si avantul sa merg la munca inclusiv in lua oct., o sa vad de cand am dreptul sa intru in concediu, cred ca de la inceputul lunii oct. si-mi trece de atata servici. Decat sa ma agit atat si sa sufere bb, mai bine sa fiu mai nesimtita.......

Azi nu m-a mai durut nimic, dar am si mers ca pe oua.


MIhaela 24+

Mergi la inceput