Oligospermie(4) - putini da' buni

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Ingeras, pe lumea asta sunt multe feluri de a gandi, dar cel corect, frumos si aducator de noroc este unul singur: cel descris mai devreme de domnia ta.
Pastreaza-ti sufletul cat mai senin si norii, chiar daca-si mai fac aparitia din cand in cand, nu ti-l vor umbrii mai mult decat le este dat s-o faca. Daca am putea sa pretuim la maxim fiecare zi, chiar daca nu e ziua perfecta, am cunoaste zilnic fericirea, dar gresim de atatea ori... In general vorbesc, ca eu ma feresc de greseli ca de venirea ciclului, desi ciclonul da lunar peste mine, fir-ar el....
Greuceanule,hai frate, spui si tu la fete de ce experiente oligospermiste avusi parte in partea trecuta, dar si cea prezenta a vietii tale? Ca-n viitor stiu sigur ca scapi de chestiunea asta, deci n-are sens sa-ti tocesti degetelele pe tastatura cu partea aia a povestii.
Titelule, sa pui palinca in cui accept, dar sa ne lasi de izbeliste, nu accept decat cu argumente seriose.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greuceanu spune:

Normal ca binedispus.Cand esti inconjurat cu atata caldura si intelegere n-ai cum sa fii altfel.Va multumesc mult tuturor.

Cat despre experientele respective ce sa spun: putini (20 mil) si lenesi,mobilitate buna 40%,f buna 10%.Mi s-a recomandat un tratament cu proviron care a avut efect invers.Apoi am fost trimisi la FIV-rezultat -2 rateuri.Nu mi-a mai zis nimeni ca ar putea fi vreun tratament sau ca ar mai fi vreo sansa.Citind pe acest forum am mai aflat cate ceva.Acum iau zn,potent power si acid folic-preluat de la cineva de la "povesti de succes" care acum e in luna a noua.Ceea ce va doresc si voua.Dupa vreo doua luni o sa refac analiza sa vad daca e vreo schimbare (si sper sa fie).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

succes greuceanu...!!!
sotul meu are 100 000...ce sa mai zic?...eu m-as bucura sa ajunga la 20 mil...
am auzit pe multi care au sarit de la 20 la 50 sau chiar 70....
scaderea numarului la tine nu pare a fi din cauza unei boli care sa fii afectat producerea lor..fii optimis va fi mult mai bine dupa naturiste.....si nu te stresa....dormi si nu fuma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

greuceanule Revin cu ce am promis ca mi-e frica.
-Vitamina E forte 1cps/zi 10zile /luna, 10zile pauza si se repeta
-Undestor 1cps/zi 20zile /luna, 20zile pauza si se repeta
-Cartirec 1cps/zi toata perioada
Tratamentul la facut trei luni fara intreruperi, fara fumat si fara alcool.
Rezultatele: de la 20mil/ml cu mobilitate normala 30% a ajuns la 65mil/ml cu mobilitate normala 50% Rezultatele ulterioare au fost bune.
Din pacate nu s-a intamplat sa vina si . Si de asta se si cheama la noi "inexplicabila".
Sa nu uiti sa ne scrii cum iti vor iesi rezultatele peste doua luni.
?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasha71 spune:

Hey, lume, lume, bine ca ati activat din nou subiectul asta, ca inainte sa plec eu in concediu intrase in colaps, si m-am bucurat intr-un fel, ca mi-am zis 'uite, nu mai exista oligospermie pe aici...'.
MOana, sorry ca n-am fost aici sa deschid un nou subiect, dar ma bucur mult ca ai revenit sa mai schimbam si noi o vorbulita!

Sotul meu a facut o luna tratamentul homeopat, si a luat o gramada de vitamine pe care i le-am 'bagat pe gat' cu darnicie... apoi trebuia sa refaca spermograma ca sa mergem la homeopat pt urmatoarea tura de tratament, dar... am plecat in concediu si s-a intrerupt firul... acum trebuie sa-l reannodam si sa mergem mai departe.

Citesc (nu mai tin minte daca aici sau pe alt subiect) tot mai mult de cartilajul de rechin, stie cineva care e efectul si de ce e atat de important? Marrina, vad ca si sotul tau a luat cartilaj de rechin, poate ma lamuresti tu putin, si... poti sa ne recomanzi o marca mai buna? Mercic!

Greuceanu, vad ca te simti bine printre doamne, bine ai venit printre noi si sper sa iti fie de ajutor informatiile de aici, ca mie mi-au fost!

Va pup!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Greuceanule, pai la oligospermisti cand te prezinti ca posesor a 20 mil esti catalogat drept 'caz fericit', ca si al meu.
Important e nu atat acest nr, ci medicul care a numarat si conditiile in care s-a recoltat cultura asta de copilasi nenascuti. Daca nu s-a respectat pauza de minim 3 zile si maxim 5 zile, atunci nu e relevant. Daca medicul nu s-a numit dr Matei de la CFR 2, Bucuresti, adica varful in acest domeniu, in tarisoara noastra (opinia multora) idem. De ce ai ajuns direct in FIV? Sotia cum sta?
In privinta provironului, ai testat, n-a mers, il tai de pe lista, no problem! In privinta tratamentului actual, eu cred ca esti pe drumul cel bun, ca si noi tot pe acolo mergem. Vezi ca zincul cel mai indicat (tot opinia multora) e bio seleniu+zinc (250.000 lei).
Ai citit toate capitolele anterioare? Poate gaseste niste piste bune si pe acolo. Hai noroc!
Natashico, bine mi te-a adus concediu inapoi! Suntem aici cu totii, n-am plecat inca nicaieri, dar avem bagajele facute si cum vine momentul potrivit, cum o tulim la alte categorii sociale.
Cartilagiu inca n-am consumat (a se intelege sotul, ca el e oligospermistul direct), am consumat numai ulei de peste artic (epa marin) care reduce colesterolul si trigliceridele din sange si are efect benefic asupra inimii si creierului. Un fel de gingo biloba, care e bun in general pt sanatate, indiferent cu ce boala te-ai pricopsit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titelu spune:

FETELOR,azi,trairea mea a fost intensa,Melania a facut testul de sarcina si... 2 liniute vizibile din avion,sunt emotionat si totodata fericit ca am invins.Doresc acelasi lucru tuturor si cred ca cu rabdare toti vom reusi ceea ce ne propunem.Azi voi scoate dopul,voi galgai ceva palincuta,care mi-a fost un liant al suferintei mele si cred ca pastilutele homeopate le voi arunca in patru zari.Abia astept sa-mi vina Mitza acasa.Ptr voi sfatul meu este:pregnyl 5000,branca si cel mai esential panaxginseng(fiole)6cutii minim,vit.E,vit.C,zinc,naprasnic, si dorinta.Mai o rugaciune,si cu rabdare vine...Nu am scris pina acum ,nu am avut vreme si ticalosii nu prea dau salarii la angajare asa ca sunt intr-o vesnica cautare.Dar suntem fericiti,fericire care vi-o transmit cu bucuria unui om beat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

titelule Astept reteta...de tatic.

In legatura cu tratamentul cu Cartirec pot sa va spun destul de putine altele decat am scris. Tratamentul i l-a dat Ancar.
De vreo ora studiez arhivele forumului si constat ca multi sotiori au fost tratati la fel(uneori fara Undestor)de acelasi doctor. Rezultate poate ne dau sotioarele care i-au "indopat".Este vorba despre:
gabid
stef
Catalina
anis
Roxiana
claudia a
Ubi
anka77
Diana1968

Le rog mult pe toate sa ne impartaseasca reusitele lor. Sper sa ne ajute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasha71 spune:

FELICITARI, Titelu!!!!!!!! Sa fie intr-un ceas bun (te cred si eu ca esti fericit, si eu as fi beata de fericire)! Sotiei tale ii doresc din tot sufletul sarcina usoara si bebe sanatos si mancacios!

Wow, ce veste minunata! Nu imi revin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasha71 spune:

Marrina, pe Diana1968 am vazut-o la mamici de martie-aprilie 2006, si daca nu ma insel si anka77 e graviduta! Asa ca se vede treaba ca tratamentul este bun!

Hey, vedeti ca avem de ce sa speram, iata ca iese soarele si pe straduta noastra!

Mergi la inceput