FIV 40

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Letitia te supar si eu cu 2 intrebari: tu acum sau data trecuta cand ai facut ai eliminat cumva un lichid apos rozaliu chiar in ziua embriotransferului sau a doua zi? Pentru ca eu in seara embriotransferului am pierdut un lichid rozaliu destul de mult (nu era sange era altceva).
Data trecuta, dupa esec la cat timp ti-a venit menstruatia? eu am intrerupt tratamentul de marti si vad ca nu are nici un gand sa-mi vina. Nu tu dureri...nu tu nimic. Temperatura peste 37,5 zilnic, aceleasi stari de somnolenta si pofta de mancare si nici vorba de ciclu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Buna ziua tuturor. Felicitari noilor !
Lachi, ma bucur tare mult ca esti cu noi! bravo tie,fata optimista! poate o sa devenim amandoua in lotul din februarie!

Am si eu o intrebare : este cineva sau stiti pe cineva cu reusita FIV care a ajuns aici din cauza trompelor nefunctionale (ca mine dupa 2 extrauterine)?? ma tot gandesc la sansele mele,atata vreme cat sotul e ok si eu n-am probleme cu ovulatia.Am impresia ca problemele hormonale ale celorlalte fete sau ale sotilor sunt mai serioase decat ale noastre,si totusi au reusit!incerc sa-mi fac sperante,asa, in timp...

Vine si randul meu..

http://photos.yahoo.com/andreeamihaela_stan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Andicu iubita, eu zic sa nu te compari cu nimeni pentru ca sunt fete care nu au ramas insarcinate niciodata, care au si probleme hormonale sau mai mult, spermograme dezastruoase si totusi...reusesc din prima...sau a doua, ma rog... si uite-ma pe mine cu probleme doar de "instalatie" ca nu am o trompa iar cealalta este nefunctionala, am ramas insarcinata frecvent, nu am pierdut nici o sarcina niciodata (ma chinuiam chiar sa scap de ele), hormonal stau perfect, sotul meu a mai avut copii, spermograma beton si...uite ce surpriza mi-a facut organismul meu: nu i-a convenit si cu asta basta! A... si conditii de implantare ar fi fost pentru ca cu o saptamana inainte de ET aveam endometru de 12 ceea ce e foarte bine...deci totul este SANSA! Nu putem sa facem presupuneri inainte, nu ne putem lua nici dupa simptome pana la Bhcg, pentru ca uite eu am avut si simptome si inca mai am si totusi nu sunt gravida. Probabil cand imi va veni ciclul vor trece si simptomele. Cred ca e de la tratamentul facut dupa ET. Asa ca nu ne ramane decat sa credem si sa speram cu toata fiinta noastra ca vom reusi...cand va vrea Dumnezeu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Merci mult,Lachi,asa sunt eu, mai cap-sec,incerc sa-mi fac ganduri si planuri si acolo unde nu e momentul sau cazul! Dar trebuie sa sper ca va fi bine si pentru mine si pentru tine, si ptr restul fetelor care-si doresc un bebe! trebuie sa raman optimista si sa incerc pana reusesc,chit ca nu voi mai avea dupa ce sa beau apa la sfarsit! acelasi lucru (optimist) ti-l doresc si tie !...si tuturor celor de-aici!
...pana atunci, mai dau "cu stress" prin zona, mai aflu si eu una-alta...

Vine si randul meu..

http://photos.yahoo.com/andreeamihaela_stan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pis spune:

Buna fetele, nu am mai scris de 2 zile( la hacker)si deja vad ca s-a ajuns la FIV 40...
Sper ca la "editia jubiliara FIV 50" sa scriem toate si la
iar aici sa intram sa incurajam noile fete...speranta moare ultima.. .
Lachi imi pare bine ca ai reinceput sa scrii...
Crinuta71 nici eu nu am mai facut FIV, am avut 2 extrauterine si singura mea sansa este FIV-ul, chiar daca sansele sunt 25% trebuie sa sper ca vor fi de partea mea...
Andicu si eu avand aceeasi problema , m-am gandit la aceasta intrebare...Poate fetele stiu pe cineva in aceeasi situatie...FIV reusit/nereusit dupa 2 SE.

si un la toate fetele.

Pis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Pis, la fiv nu are nici o importanta daca ai avut sau nu extrauterina, nu ai nevoie de trompe. Hormonal trebuie sa stai bine, sa ai ovare bune si uter bun si...mult noroc ca sa reusesti din prima! Deci reusita nu depinde absolut deloc de trompe, sansele fiind egale la o femeie cu trompe ca la una fara trompe. Ba mai mult daca nu ai trompe nu risti o extrauterina, care intr-un procent extrem de mic este totusi posibila la fiv. (in loc sa ramana embrionii in uter migreaza si se implanteaza pe trompe).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Lachi, eu nu am avut nici o scurgere rozalie la ET, nici atunci, nici acum. In schimb am facut candida si atunci si acum.
La recoltare, insa, am avut o sangerare (dar nu la asta te referi tu).

In noiembrie ciclul mi-a venit inainte de test cu o zi sau doua.

Si ca fapt divers, din ciclul "ASA NU!!!", cu 5 zile inainte de testul de sange, acum, am fost sigura ca am esuat iarasi pentru ca am avut niste pete maronii la fixarea embrionului si am crezut ca e inceput de ciclu. SI mi-am mai facut si 2 teste de urina care au iesit negative, asa ca in week-end-ul de dinainte de test, am baut 2 pahare de vin si am fumat aproape un pachet... Cand am vazut ca de fapt am un samburel acolo, mi-a venit sa ma dau cu capul de toti peretii (dupa ce am plans de fericire o vreme...)

Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pis spune:

Lachi multumesc pentru raspuns, cel putin am mai eliminat un risc...nici nu vreau sa-mi mai amintesc ce cosmar am trait la a 2-a SE. Un vestit medic de la Giulesti ( nu are sens sa-i mai dau numele ca aproape toata lumea il cunoaste) la 7 saptamani de sarcina mi-a spus avort spontan, chiuretaj si gata...fara sa mai faca alte investigatii...numai ca sarcina a fost gemelara...un embrion pe trompa si unul in uter...am ajuns la spital mai mult moarta decat vie...
Acum sunt in faza analizelor, sa speram ca nu vor fi probleme (sotul este cu spermograma OK) si apoi sa vedem ce va spune dr.Protopopescu si apoi ce va vrea Dumnezeu...

Multi pentru toate fetele.

Pis

In week-end am sa-i fac poze motancei mele ca sa o cunoasteti si voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIHAELA V. spune:

Lachi,imi pare rau - dar eu sunt roscata, am avut o camasa galbena,mi-au pus 4 embrioni, sunt la dr.Ancar Virgiliu si am fost in lotul lunii iulie la Medsana.
ET l-am fact pe 25 iulie la ora 9.00.
Am fost insa hiperstimulata, si pentru asta am facut 3 randuri de perfuzii cu albumina umana, pentru a ma desumfla.
Dr.Ancar a zis sa-l sun duminica, pentru ca vrea sa ma vada luni...sa vada ce a fost in neregula...
Ciclul mi-a venit pe 04 august...
Eu mai am 10 embrioni congelati...
Sper sa-si dea seama de cauza eliminarii cat mai repede si sa fac urmatorul ET anul asta...
Doctorul mi-a zis la un moment dat in timpul stimularii ca as avea ovare polichistice...acum dupa ce am pierdut embrionii a zis ca s-ar putea sa fie si de la asta...dar ce nu inteleg este: cand a inceput stimularea nu a vazut?sau au inceput dupa stimulare? nu stiu momentan nimic, luni voi afla mai multe...si o sa va spun...
am fost, oricum, superstimulata si am avut niste dureri naspa rau...si eu cred ca si de asta am eliminat embrionii...oricum data viitoare nu o sa ma mai stimuleze asa ca sigur o sa fie ok...
Trebuie sa gandim super optimist...iar de lasat pagubasa in nici un caz nu o sa ma las...
Asa ca bafta multa si tie Lachi si la toate fetele!

Letitia cum a fost a doua oara cand ai facut ET?La ce doctor esti?

Mihaela V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Mihaela te-am confundat cu alta fata; eu am facut ET pe 26 iulie; tie ti-a venit ciclul? Tu acum nici nu ai cum sa nu te gandesti la o alta incercare mai ales ca ai puiuti congelati. Bafta multa!

Letitia e clar! Eu i-am eliminat in aceeasi zi cu mediul de cultura in care mi-au fost transferati! Ce rau imi pare! Si eu am facut test de urina in ziua 10 de la ET si a iesit negativ. Sper sa-mi vina ciclul mai repede pentru ca am inceput sa-mi fac probleme ca nu stiu de ce intarzie atat. Mi-e si frica sa mai incerc un fiv. Mi-e frica sa nu dau totul afara din nou. Cum e si viata asta! Pe vreamea lui raposatu' am facut doua interventii sa scap de sarcina, am introdus in uter ser fiziologic vreo 2-3 seringi si nu a iesit nici un strop nici de ser fiziologic nici de sange si sarcina a ramas intacta...iar acum introduc lichidul asta cu embrioni si uterul meu se gandeste sa expedieze tot!

Mergi la inceput