tatici in ajutor.....sau inca nu?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Eu de cand am ramas insarcinata am facut din ce in ce mai putine treburi casnice.Nu a fost nevoie sa ii cer sa ma ajute,totul a decurs f firesc pt eu trebuia sa ma odihnesc si protejez de efort ca orice.Nu am mai carat decat paine.Si nu am facut decat mancare de cateva ori pe sapt.Asta pt ca el e tot timpul la munca si eu aveam timp mai mult si dispozitieSi am pus rufe la uscat pe balcon.Iar in weekend facea el toata treaba inclusiv mancare.La sf sarcinii nici mancare nu am mai facut deloc pt eram prea obosita.Si el a dus tot greul casei si nu s-a plans o clipa.A spus ca nu are de ce-ca eu il vedeam asa obosit si imi era parea atat de rau ca nu pot sa il ajut.El imi spunea stai linistita ca trebuie sa te odihnesti pt ca eu cu hormonii mei ii spuneam uite ca nu mai pot nici sa ma misc,sa te ajut...Cu aspiratorul nu am mai dat de nu mai tin minte de ex.Si nici acu' nu dau ca trebuie sa imi revin intai cu durerile de oase dupa sarcina.Si el munceste nonstop saracul si tot ma ajuta si face si mancare cand nu pot eu-des pt ca nu avem pe nimeni aici sa ne ajute cu bb.Si la fel weekend-ul e pt el cu program admin in casa.Face toata treaba.Face o mancare f buna si stie sa faca si placinta.

mamica scumpei Bibi-02/07/05
http://pg.photos.yahoo.com/ph/anca76nitu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Buna dimineata tuturor viitoarelor mamici danu numai!
Sotul meu areun servici ca pleaca dimineata si vine seara tarziu acasa, si cu toate astea,atunci cand vine mai devreme, mergem si cumparam ceea ce este mai greu de carat pt. mine.
De exemplu aseara am fost si am luat 3-4kg. de cartofi,2.5kg. vinete,2kg. rosii, etc. deci greutate mai mare si sa fie si pt. cateva zile.
Im casa ma ajuta sambata sau duminica da cu aspiratorul, spala gresia,eu fac mancare, spal(masina de spalat)iar zilnic fac cumparaturi marunte si usor de carat.
A, era sa uit:eu nu beau decat apa plata si cumparam Herculane la 5 kg. , si asta tot in sarcina lui este, cand vine seara de la serviciu tot el o cumpara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

De cand ne-am mutat impreuna, iubi m-a ajutat
la treburile casnice , cumparaturile le-am facut tot impreuna .Daca se intampla sa cumpar eu ceva care era mai greu de carat, lasam in masina si cand venea el acasa le cara pana sus.
De cand am ramas insarcinata nu mai gatesc caci mi se face rau de la miros, mancam mai mult la ai mei,cumparaturile tot impreuna le facem doar ca eu nu mai am voie sa car nimic , el da cu aspiratorul si cu mopul...In schimb eu spal (ma rog masina spala)si calc rufele. Este mult mai grijuliu cu mine si ma suna mereu sa ma intrebe cum ma simt, daca sunt ok...Ma consider norocoasa .


Anca 16+

http://community.webshots.com/user/ancaspiri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dori73 spune:

Buna la toate mamicile...viitoare! Da,sunteti norocoasa.In cazul meu,sotul lucreaza destul de mult.A inceput sa ma ajute mai mult.Dar nu reusesc sa-l determin sa dea cu aspiratorul.Nu imi este greu ,dar cind il ridic si pina dau in toata casa, transpir si parca obosesc mai repede.Am inceput sa-i las biletele cu ce trebuie sa faca prin casa,daca are timp.Ce ziceti, procedez gresit?
15 sapt si 3 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jane04 spune:

Fetelor din cate vad eu sunteti niste norocoase. Sa va spun eu povestea mea : Soacra (poama acra si bagacioasa rau) sta aproape, si cum nu are viata privata s-a hotarat sa ne f... noua viata.Asa ca toata ziua buna ziua e pe la mine ...si trebaluieste ce trebuie si ce nu.Mai ales acum ca sunt gravida ma scoate din toti pepenii. Sotul de la inceput am vazut ca e invatat fff rau. Adica vazand-o pe maicasa robotind ca potaia in juru cozii toata ziua asa se astepta si de la mine. Numai ca eu nu si nu. Daca il pun sa faca ceva imi arunca pastila ca "oricum vine mama maine si face tot".Asa ca prin prezenta "scorpiei" pe care tr. sa o suport vrei nu vrei , el se disculpa de la tot.Tre sa recunosc ca daca nu e ea ne intelegem bine la treburile caznice. Cum apare ea in zona parca i se aprinde un beculet ca ea tr. sa faca treburile in locul lui. Si sa fiu sincera as prefera sa stau sa gatesc cu sotul decat cu ....Sa nu mai vorbesc urat.cam asta e treaba.Dar e si un dar...La anu ne terminam casa in care vom sta definitiv...care nu mai e chiar asa aproape de ma-sa si sa vedem atunci...
Pana atunci, de 3 ani mi-am dat seama ca nu am sanse sa-l educ.
Daca stateam singuri de la inceput ( doar stam complet separat dar n-am scapat de ea nici cum ) sunt sigura ca mai reuseam sa-l mai modelez dar nu sa-l schimb.daca asa l-a invatat nu cred ca poti sa faci mare lucru, fara cearta continuu.
Aviz mamelor cu baietei, sa-i educe cum trebuie de mici. Ca femeia nu e un sclav robotitor prin casa ...si ca si eu au obligatii caznice.
13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dori73 spune:

Draga sunt de acrod cu tine.DAR, poti sa-i mai limitezi vizitele astea ale soacrei.Inventeaza niste scuze.Gasesti tu.Nu se poate asa, pt.ca,gindeste-te,cind se va naste bebeul o sa fie NON STOP linga tine si o sa te enerveze mai rau.Plus ca-l inveti rau pe sotul tau...si dupa aia tu vei trage.Trebuie sa-i scurtezi vizitele soacrei.Incearca sa-i spui sotului tau ca nu mai aveti intimitate, ca cutare si cutare lucru nu le mai faceti impreuna,ca te simiti sufocata de prezenta ei,ca vrei sa ai un camin al vostru....dar frumos spus.Subliniaza DEZAVANTAJELE soacrei care vine mereu pe la voi. SUCCES.!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jane04 spune:

Draga Dori crezi ca nu am incercat de zeci de ori ? Nu am nici un argument solid pt. ca nici unul din ei nu vad nici un DEZAVANTAJ.Pai sotului ii convine sa faca ma-sa in locul lui tot, nu ? Iar ea este fff bagacioasa si mai si traieste pe spesele noastre, daca intelegi...Numai pe el l-a avut , taica-su fiind un lenes si un betiv.Ea "evadeaza" de acasa venind la noi si " va ajut ca si asa munciti prea mult" , desi de cele mai multe ori ne incurca cu tot ceea ce face si mai ales CU PREZENTA.Am vorbit chiar si cu ea , dar se face ca nu intelege ce spun...e determinata pe deplin sa ne sufoce si sa fie langa "puiutul ei". Mai nou ma ocoleste pe mine si vine in lipsa mea sa faca ceea ce i-am interzis sa faca :sa-mi umble prin haine ( sub nici un scop), sa spele ( nu-mi place apropierea asta ) si multe altele. Nu mai spun ca gateste oribil si de cele mai multe ori arunc... deci strica mancarea pe care eu as fii gatit-o
altfel.Nu stiu ce sa mai fac. Discutii au fost o gramada , dar daca ea nu ne lasa in pace , ma tem ca se va ajunge la RUPTURA TOTALA intre ea si familia noastra. Si asta curand , deoarece lucrurile s-au agravat de cand sunt gravida.
Scuze daca am fost un pic out of topic.
13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dori73 spune:

Draga Jane nu ai pt.ce sa-ti ceri scuze.Te inteleg.Mai bine RUPTURA de care vorbeai sa se petreaca.Daca vorbesti la surzi,nu te mai consuma.SOTUL tau trebuie sa inteleaga.Cum adica sa-ti umble printre lucrurile tale.Eu as innebuni!Si in plus, gateste oribil.UEC! Sotul tau maninca asa ceva?Nu i-a fost niciodata rau de la mincarea ei?Daca da, adu-i aminte.Si mai e o chestie: tu acum trebuie sa te protejezi.Sa nu te enervezi,sa stai cit mai calma.E VORBA NUMAI DE TINE si de BB-ul pe care-l porti.EI nu-si dau seama?...pt.soacra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jane04 spune:

Draga Dori el mai mananca , ca doar cu astfel de mancare a fost obisnuit.Oricum asta nu e un argument puternic , mai ales ca dupa fiecare discutie soacra-mea plange prin casa ca sa-l impresioneze , de numa numa...Mai este si santajista sentimental, Doamne si daca ai sti ce bine ne impartim treburile cand nu e ea ! E adevarat ca tr. sa-i zic sa faca , dar nu e pb. face...si unele mancaruri le gateste mai bine ca mine. Dar cand vine ma-sa ii ia din mana matura , oala sau ce are si continua ea treaba ca " lasa nu te mai obosi tu dragu mamii" si atunci tot ce am "dobandit" eu se duce de rapa.Scormone peste tot cand nu suntem noi , ba chiar cara pe acasa pe la ea tot ce ea nu are bani sa-si cumpere.Cand vin acasa niciodata nu am detergent , malai ,faina etc. Tre sa merg sa-mi cumpar altele.Daca ii zic sotului imi arunca pastila ca doar s-au folosit si pt. noi , nu ? Stiu eu cat si cum ? Ca pe mine nu ma intreaba nimeni daca sunt sau nu de acord cu micile "furturi" care sunt f dese.De altfel "cum pot eu sa fac scandal de la nimicuri de astea cand ea se speteste atata pt noi "? - zice sotu.Pai ce am chemat-o eu vreodata ?
Sunt tot timpul obligata sa cumpar portii triple de mancare , fructe , detergent ,ca doar nu suntem singuri .Este un cosmar !!!
Si iti dai seama ca din toata povestea asta eu sunt LUPUL CEL RAU."Cum pot eu sa nu o iubesc pe aceasta femeie care de dimineata pana seara trebaluieste pt. noi ?"
Ruptura este cea mai buna . Nu trebuia sa-i permit de la inceput, desi ea stie si acum ca nu-mi place deloc treaba asta si cu toate astea continua vertiginos. NU ARE SCRUPULE ABSOLUT DELOC.
13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dori73 spune:

Draga viitoare mamica Jane.Eu ma intreb cit o s=o mai duci asa...psihic...si financiar.Presupun ca te costa f mult s-a intreti si pe soacra.El nu-si da seama?Pai atunci cind va veni pe lume bb-ul cum o sa mai faci fata cu toate cheltuielile?Trebuie sa-ti convingi sotul ca nu-i o solutie deloc buna venirea SOACREI la voi.Ce ar fi daca ai pune o tacere MARE!!! Ai face mincare DOAR pt.tine si cumparaturi la fel.Sa vada cite lipsuri sunt in casa.NU maninci ce face ea si iti vezi de treburile tale...personale.MOTIVUL: DACA te intreaba, nu mai poti sa te stresezi si sa te superi, pt.ca face rau la copil.

Mergi la inceput