Bebelusi de septembrie – octombrie 2004 (71)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Scuze,intre timp au mai postat si alte fete...ma refeream la afirmatiile ELIANEI....sunt perfect de acord... mamica si fetita!


Mirela si bb Robert Cristian(19 octombrie 2004)
http://community.webshots.com/user/crismir100
http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

mai lasati-o incolo de cearta!!!!! Ce atata tevatura pt niste fotografii....cine a vrut a pus(si nu din cine stie ce motive...pur si simplu sa il vada lumea), cine nu, nu a pus. Si cu asta basta la capitolul foto pe sit-ul ala.

Azi noapte la ora 1 am ajuns la urgenta cu Alex: Frisoane puternice, gemete si pigmentare puternica spre vinetziu .....nici eu numai stiu cum sa va povestesc ca era baiatul meu. Febra 39,6 grade. Imediat ne-a internat doamna dr. si i-au dat diazepam pt copii in fundulet, antibiotice pe branula si set de analize.

Imi este tare greu sa va povestesc cum am putut sa imi vad "lumina ochilor mei" molesindu-se la mine in brate . Dimineata la ora 9 am venit acasa si mergem la 8 ore (6,14.00,22.00) la spital la tratament).

DIAGNOSTIC, numai stiu sa reproduc exact pt ca eram tare zapacita si suparata azi-noapte, dar dr m-a asigurat ca nu este foarte grav , ca are ceva rosu in gat , dar el este mai sensibil si de asta s-a manifestat asa. Dupa amiaza o sa vb cu doctora si am sa o intreb exact de spre ce este vb.

Acum este mai vioi, manaca, se joaca si are de lucru cu branula pe care vrea sa o traga din mana, desi i-am infasurat-o intr-o batista.

Nu stiu ce sa va mai spun, pt ca sunt foarte obosita, nu am dormit de loc( desi a stat si mama cu mine, am stat amandoua pe marginea patului si ne uitam la el). Acum se odihneste si el, apoi mancam, ne mai jucam si pe urma mergem la tratament.

LA MULTI ANI TUTUTOR BEBEICILOR SI MAMICILOR SARBATORITI AZI!!!!!!!

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.betasis.ro/puiu
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_miti/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

"Cand iti pui pe cap cununa
Celor 25 de ani
Ma alatur si eu celor
Ce-ti ureaza
LA MULTI ANI!"

La multi ani Lilia si iti doresc doar ca Amelia sa se faca cat mai repede bine si sa fie totul ok pt ca stiu ca asta iti doresti cel mai mult!

Anamari, multa sanatate tie si Liei si sa auzim ca sunteti bine amandoua in curand!

Angela ce mi-a placut Licuriciul...cred ca e campion la capitolul "mozolit".

Georgiana, ai fata mare si frumoasa. Cred ca ai avut emotii dar sa vezi ce satisfactii o sa ai cand o sa vina acasa cu calificative de "F BINE" (pt ca sunt convinsa ca este un copil istet)!

Timea, la turta (ca asa se numeste la fetite) trebuie ca nasii sa-i cumpere fetitei un set de hainute incepand de la incaltaminte pana la palariuta cu care s-o imbrace in ziua respectiva. Se face o petrecere iar bebelina e pusa sa aleraga dupa o taa 3 obiecte (am mai scris ce se pune pe tava). Babeste se spune ca alea 3 obiecte ar spune cate ceva despre copil si viitorul sau (de ex, dc alege cartea cica va fi un copil destept, studios, dc alege ruj, oglinda ca ii va placea sa fie cocheta, etc).
Nasa trebuie sa-i cumpere si o turta (un colca de cozonac) pe care sa i-o rupa deasupra capului. Dupa ce ii rupe turta va trebui sa-i taie putin par (din motul facut in frunte). Dupa ce ii taie motul se spune ca poti s-o tunzi, pana atunci n-ar fi bine (tot vorbe babesti).
Turta se rupe pana sa implineasca 1 an, de obicei cu o saptamana, cateva zile inainte.
Cam asta ar fi tot.


Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 11 luni +
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Vai Ana_miti prin ce ai trecut!
Doamne, va doresc numai bine si sa nu mai treceti prin asa ceva niciodata.
Sa ne spui ce vorbesti azi cu dr.
Sanatate multa!

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 11 luni +
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Ana miti, tinem pumnii sa fie bine,asteptam vesti de la doctor.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Ana_miti, sanatate multa puiutului drag!!! Sa se faca bine cat de repede posibil si sa iti aduca din nou zambetul pe buze

Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma, sufletel mic si iubit

Alma, sufletel mic si iubit -noi
Alma, sufletel mic si iubit-si mai noi
cele mai noi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Fetili, azi e sarbatoare, Schimbarea la Fatza, se mananca peste. Va zic ca si mie mi=a zis altcineva si mult bine mi=a facut.

Numa de nu as fi dezghetat aseara o pulpa de miel... desteaaapta.

Daniela, daca esti prin zona, ma salveszi cu o reteta, ca mi-a plecat inspiratia cu sorcova.

Pupici anticipati

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Mina, eu tocmai eram pe picior de plecare, dar tot pot sa-ti dau o idee: eu fac mielul in felul urmator: ung carnea cu ulei, sare, piper, usturoi si o pun intr-un vas special pt cuptor (eu am si capac la el), iar in vas mai adaug suc de rosii si vin rosu, rozmarin (proaspat daca se poate) si alte verdeturi (ce am la indemana, de obicei, in mod sigur, patrunjel). Bineinteles ca introduc vasul la cuptorul preincalzit. Am uitat sa specific ca vinul il pun mai tarziu, dupa ce a dat deja sosul de rosii un clocot.Dureaza ceva pana e gata friptura (eu am cuptor cu aer fierbinte si il pun la 200 grade, sorry ca nu stiu cat reprezinta asta la alte aragaze), asadar cel mai bine e sa te uiti din cand in cand sa vezi in ce stare e carnea. La mine cred ca se face in jur de 1 ora. Mult succes si pofta buna daca incerci!
Acum trebuie sa fug ca imi urla domnisoara. Pupici,

Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma, sufletel mic si iubit

Alma, sufletel mic si iubit -noi
Alma, sufletel mic si iubit-si mai noi
cele mai noi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Ana Miti, imi pare rau ca ai trecut prin asta. Sper sa fiti bine, sa nu mai ai asa emotii niciodata.

Elyanne, atat mai zic: iti aduci aminte acu vreo saptamana cand am zis eu ca mi se par multe povesti de aici de-a dreptul exagerate (de am zis eu ca se duc la ziare, spun povesti....) si mi s-a raspuns ca doar nu oi vrea sa nu mai scrie nimeni despre realizarile copilului.... De m-am simtit total in plus si ma gandeam ca ar fi cazul sa nu mai scriu eu nimic. Mai ales ca am trecut printr-o perioada in care si aici si la "Adoptii" am cam fost interpretata ca o complexata si nu imi pica bine deloc.
Eu sunt una dintre cele care imi pun probleme cand vad cate fac/zic/mananca...(conform parintilor lor) alti copii si a mea nu si zau ca nu mi-e bine gandindu-ma de ce a mea e asa de in urma. Apoi imi revin si ma gandesc ca asta e, oricat m-as stresa tot asta ii e ritmul.
Dar asta nu are legatura cu a pune poze sau nu pe un site sau altul. Asa cum am mai zis eu una nu urmaresc sa castig nimic, ma laud pur si simplu cu fata (cum a zis si Danyce, am pus-o si pe Culinar unde nu e nici un concurs). Mi-am dorit toata viata un copil, mi-am dorit o fetita frumoasa si desteapta, iar acum ca o am vreau sa stie toata lumea. Asa simt, asa fac.....
Este ultima data cand va voi mai scrie despre concursuri. Daca as putea as da timpul inapoi si as sterge mesajul. Dar e deplasata atitudinea celor care nu vor sa participe de a ne face sa ne simtim prost ca noi participam.

A, si daca va deranjeaza ca am aparut figuri noi si nu mai sunt cele de anul trecut asta e, spuneti domne in fata ca suntem femei in toata firea. Eu nu am absolut nici o problema in a nu mai scrie aici. Am crezut ca e o familie, dar nu vreau sa ma bag in discutii unde nu-mi fierbe oala. Cine scrie e treaba lui, pe mine una nu ma deranjeaza. Dar daca s-au retras fete din cauza ca sunt figuri noi....eu una sunt ok in a nu mai scrie. Numai spuneti si gata, una doua merg si ma laud in alta parte.

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

quote:
Originally posted by danyce

Mina, eu tocmai eram pe picior de plecare, dar tot pot sa-ti dau o idee: eu fac mielul in felul urmator: ung carnea cu ulei, sare, piper, usturoi si o pun intr-un vas special pt cuptor (eu am si capac la el), iar in vas mai adaug suc de rosii si vin rosu, rozmarin (proaspat daca se poate) si alte verdeturi (ce am la indemana, de obicei, in mod sigur, patrunjel). Bineinteles ca introduc vasul la cuptorul preincalzit. Am uitat sa specific ca vinul il pun mai tarziu, dupa ce a dat deja sosul de rosii un clocot.Dureaza ceva pana e gata friptura (eu am cuptor cu aer fierbinte si il pun la 200 grade, sorry ca nu stiu cat reprezinta asta la alte aragaze), asadar cel mai bine e sa te uiti din cand in cand sa vezi in ce stare e carnea. La mine cred ca se face in jur de 1 ora. Mult succes si pofta buna daca incerci!
Acum trebuie sa fug ca imi urla domnisoara. Pupici,

Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma, sufletel mic si iubit

Alma, sufletel mic si iubit -noi
Alma, sufletel mic si iubit-si mai noi
cele mai noi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei



Multumesc tare, Daniela, s-a efectuat. Numai ca ce vin rosu am eu e cam taninos, m-am gandit la vin alb dar nu am asa ca am folosit bere. Te anunt cum iese. Eu am mai gatit cu bere si tare bune ies fripturile.

Hai sa ne intoarcem la scopul topicului, acela de a ne bea cafeaua impreuna (virtual) si a vorbi despre vrute si nevrute. Iaca eu cu exemplul personal vin si intreb: ce fructe dati, fratilor, la bebi? Ca al meu s-a intepenit pe piersici (vorba aia, uneori cu piersici, dar cel mai adesea doar piersici) si banane. Ce sa-i mai dau?

Va pup!



Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu

Mergi la inceput