culori camere

culori camere | Autor: crini

Link direct la acest mesaj

Noi ne pregatim sa zugravim noua casa si as fi vrut sa nu fac totul alb.
Aveti ceva idei de ce culori as putea folosi? Ce ar fi potrivit pentru dormitor, ce pentru camera copiilor, baie, bucatarie? Stiu ca exista culori energizante, altele care predispun la relaxare... unde se poate citi ceva despre subiectul asta?
Va multumesc mult

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Eu as opta totusi pt alb, culoare poti aduce cu mobilier, obiecte decorative, jaluzele, perne, pufuri, asternut, lampi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yank spune:

quote:
Initial creeata de crini

Noi ne pregatim sa zugravim noua casa si as fi vrut sa nu fac totul alb.
Aveti ceva idei de ce culori as putea folosi? Ce ar fi potrivit pentru dormitor, ce pentru camera copiilor, baie, bucatarie? Stiu ca exista culori energizante, altele care predispun la relaxare... unde se poate citi ceva despre subiectul asta?
Va multumesc mult

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)



Camera copilului am facut-o in nuante de galben pai,gri si alb.Bucatarie la mine eu am pus lambriuri,ptr ca urasc gresia si faianta in bucatarie,pe jos am pus granit,e practic si de efect.Dar cum gusturile difera parerea mea e sa vb cu un designer,cineva specializat in decoratiuni interioare cu care sa te consulti si tu si sotul sa ajungeti la un numitor comun.Paleta de culori e mare,sigur gasesti ceva.Culorile reconfortante sint cele pastel,calde.Albastrul e o culoare reconfortanta,linistitoare.Portocaliul este o culoare la moda si se combina foarte bine cu lemnul.Albul e recomandabil in interioarele futuriste,mai ales daca se foloseste mult otel si sticla.Nu l-as recomanda la dormitor,mie unul nu imi place in dormitor.La baie in general se foloseste vernil sau nuntze de albastru.Eu am folosit faianta neagra si vasele de baie(chiuveta,wc,bideu,baie) le-am comandat galben aprins,dar am avantajul ca am un perete din sticla si am lumina suficienta naturala.Daca nu ai spatiul luminat negrul poate fi dezastruos.Si poti folosi multe oglinzi daca spatiul nu este mare...Si variante sint multe,depinde foarte mult si de citi bani esti dispusa sa investesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Noi am zugravit cemerele copiilor in urma cu 2 saptamini si le-am facut la cererea fiecaruia.
Deci: fiica cea mare care are aproape 17 ani a dorit camera de culoarea piersicii, foarte pal si un perete sa fie bordo.
Baiatul care are aproape 14 si-a dorit camera verde pal si un perete e verde, defapt numai o bucata de nisa care ascunde dulapul e de culoare verde inchis si ceea ce acopera dulapul e de culoare bordo.
Camera fetitei mici care are aproape 4 ani e tot culoarea piersicii pal de tot si nise facute din pereti de gips sint vopsite in potocaliu foarte puternic.

La noi a iesit de mult din moda sa-tifaci camerele in alb...e mult prea deprimant dupa parerea mea si in afara de asta e atit de multa lumina aici e poate fi chiar sumbru.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella&com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Sfaturi practice in alegerea culorilor gasesti aici:
http://www.ele.ro/articol_738.html <- "Cum sa decorezi - alegerea culorilor"
http://www.eva.ro/familie/articol381.html
http://www.eva.ro/familie/articol343.html <- "Despre efectul spatial si rolul culorilor"
http://www.ele.ro/articol_735.html <- "Despre culori si semnificatia lor"

Apartamentul nostru are toti peretii albi deoarece e micut si astfel s-a creat impresia unui spatiu mai mare. Nu mi se pare chiar deloc deprimant (dupa cum zice lilach). Am decoratiuni (pernute, lumanari, perdea etc.) in culori vii, vesele care anuleaza efectul deprimant pe care l-ar putea avea albul.



Un soricel intr-o lume plina de ... pisici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:



Si noi abia am terminat de renovat etajul.La etaj avem 3 camere.Am ales pereti/plafoane albe, usi albe, podea laminat galben nisip.Pt ca camerele nu sunt imense(2 sunt marimi normale/acceptabile, una e camera pt bebelus, foarte mica dar se poate face extraordinar de frumos pt un copil pana in 8 ani in asa un spatiu) albul da luminozitate si creeaza senzatia de spatiu.Mie personal imi da si senzatia de ordine, curat.
Ca sa nu arate a spital(mobila fiind de culoarea galben nisip) am optat pt jaluzele de panza care filtreaza lumina,(deci nu am perdele, draperii) , de culoare rosie, cand sunt inchise chiar si de tot coloreaza peretii foarte frumos(sunt toate culorile de aceste jaluzele, poate ar trebui sa le iei in calcul pt culoare).

Culorile in dormitorul nostru sunt aduse deci de jaluzele, asternutul de pat, decoratiuni(lumanari), plus nelipsitele oglinzi, plus 2 covoare rotunde de culoare rosie.

In camera copiilor mobila poate fii vopsita in culori vii, sau culoarea poate fii adusa de un singur perete colorat viu, jucarii mari, pernite colorate, pufuri, aici sunt la moda ca un fel de "cuiburi" pt jucarii care atarna de plafon(in culori vii), sau de asternuturi in culori puternice.

Pana la urma totul tine de gust/casa/luminozitate, marimea camerelor/ferestrelor/orientare/finante/etc..../etc/etc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Eu stau intr-un apartament de 4 camere, deci destul de marisor. Totul era vopsit in alb si mie personal mi-a placut mult de tot. Acum e tot un alb, dar mai murdar, un fel de crem. Si culoare realmente dai prin decoratiuni. Eu personal prefer rosul ca si culoare. Mi se potriveste fantastic, dar ar fi ingrozitor sa-mi vopsesc peretii rosii. Da asocierea dintre alb si rosu la mine in camera e super sic!
Orice ai opta, mult succes!

Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Inspira-te de aici.
http://www.behr.com/behrx/inspiration/index_practical_static.jsp
Nici eu nu sunt fan culoare alba, iar cum a zis si yank merge bine cu nuante nichelate, sticla, dar mi s-ar parea rece o astfel de camera. Chiar am vazut zilele trecute la TV casa unei actrite decorata numai in alb, otel si sticla. Mi s-a parut totul ca fiind de "gheata" si neprimitoare. Dar, nah, fiecare cu gustul lui.
Si eu sunt in pas sa-mi vopsesc camerele de jos, una e dormitor si voi opta pentru portocaliu inchis (cica nu e o culoare prea potrivita pentru dormitor, mai degraba un birou, o camera de zi, etc, dar mi se pare ca "incalzeste' foarte mult camera respectiva) pentru ca am foarte multe margini in casa din lemn, de culoare rosiatica.
Vei gasi foarte multe informatii pe site-ul de sus.
Ref. la tavan, uite:
If your room has ceilings that are 8' high or under, paint the ceiling a shade or two lighter than the color of your walls.
(Daca, camera e inalta de 2 m si 30 cm sau sub, vopseste tavanul intr-o nuanta sau de doua ori mai deschisa decat peretii.
If your ceilings are higher than 8', paint them a shade or two darker than your wall color.
Daca tavanul e mai inalt de 2m 30 cm, vopseste-l intr-o nuanta sau de doua ori mai inchisa decat peretele.
Pentru camere mai mici, foloseste culori ca albastru, verde si mov. Vor parea mult mai spatioase.
Foloseste link-ul drept inspiratie si daca mai ai nevoie de ceva spune-ne.

Spor la treaba
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Eu pentru baiatul meu, am ales camera sa fie albastra. Partea de sus (cerul) e un bleu pal, iar partea de jos e un albastru mai inchis (reprezinta apa). Am facut niste valuri si am desenat foarte multi pesti, plante, corali.
Pe peretele cu geamul am facut plaja cu nisipul, palmieri si scoici.
Eu am pictat tot.
Tu poti sa atasezi tot felul de desene, abtibilduri, daca nu ai timp sa muncesti.
Pentru fetita, imi fac foarte mult combinatiile de verde (pal), galben si roz. Ii poti desena niste fluturasi, floricele, etc.
Eh, eu acum bat pe picturi pe perete, ca doar ce m-am obisnuit .
E mult de munca, dar rezultatul e incantator.

Numai bine,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

La noi e asa:
sufrageria-alb,clasic
dormitorul matrimonial-galben asa,relaxant
dormitorul fetitei-peretii prtocalii asa si tavanul culoarea cerului asa(aproximativ),vesel si odihnitor.
Tot la ea in camera am lipit pe pereti fluturasi,stelute,soare,luna(toate fosforescente).
baia-gresie si faianta,verde-straveziu, asa,
bucataria si holul-alb-peretii,gresie-alb-negru(buc mari-asezate in romb).

Sabina are nevoie de ajutorul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">ajuta aici

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
poze Alexia

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Sant o gramada de culori si combinatii. Noi in sufragerie avem un perete rosu, si ceilalati sant de un verde pal.

http://community.webshots.com/album/249850787JiDuMc

pentru inspiratie, incearca aici:

http://www.behr.com/behrx/inspiration/



Don't worry about the world coming to an end today. It's already tomorrow in Australia." (Charles Schultz)

Mergi la inceput