Tia are nevoie de ajutor! (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmag spune:

Va transmit un mesaj de la Daniela, pe care tocmai l-am primit pe messenger:

Un mesaj pt "nashele" Tiei - pt Magda (sufletelul de peste drum), pt Gabriela Gasner,pt Georgiana din Bucuresti ,pt Cristina din Bucuresti,pt Madalina din Bucuresti,pt Cristina din Germania(si sotul ei),pt Nicoleta Ouzounoglu din Germania,pt Anca Busch din Olanda,si pt toate pe care eu nu le stiu si carora le scriu acum:
In toata aceasta perioada, cam 1 an, dupa ce ati citit povestea Tiei,s-a creat un "lant umanitar" mai ceva ca la "Surprize-surprize" va pot spune ca acest copil a avut astfel -prin voi-o viata normala ,cat de cat. Daca se terminau produsele trimise de vreo nasha ,scria si trimitea alta in urmatoarea perioada, astfel incat sa nu suporte lipsa mai mult decat atat ,au fost haine ,jucarii,fructe si bani ,care au fost de un real folos si au adus bucurie nespusa asa ca acest copil,din "ratusca cea urata" a devenit o mica printisoara bucurandu-se de copilarie ca orice copil normal, ba mai mult ,voi v-ati gandit nu numai la Tia ci si la copiii mei naturali ,vaduviti de tata,de o soarta nepotrivnica dar...voi nu stiti ca toate astea nu le- ati facut copiilor mei ci mie poate va mira ...dar voi pe mine m-ati ajutat .
Cand mi-a fost mai greu in viata ,cand am trait doar din alocatia copiilor,cand nu vedeam inaintea ochilor de lacrimi si durere ,cand trebuia sa rad ca sa imi incurajez copii(si radeam stramb...),cand trebuia s-o iau de la capat ,sa invat sa fac totul de una singura fara ca puii mei sa simta vre-o lipsa,cand eram atat de lipsita incat posteam cate 3-5-chiar si 8 zile ca sa le ajunga copiilor putinele provizii care le mai aveam pana la salariu,cand eram disperata ca nu stiam ce sa mai fac cu atatea probleme, care parca veneau in valuri de cadeam la pat bolnava de atatea griji si nevoi... DUMNEZEU m-a ajutat prin voi !Ce m-as fi facut ,in situatia mea ,cu un copil atat de bolnav?!
De aceea spun ca pe mine m-ati ajutat si pt aceasta va multumesc din toata inima in numele intregii mele familii ...cu Tia in frunte si rog pe Dumnezeu sa va intoarca gestul in familiile voastre ,in sufletele voastre,si sa simtiti si voi caldura daruirii in alte aspecte ale vietii
Va multumesc cu toata puterea si recunostinta mea.
Va scriu mesajul asta cu lacrimi si va rog dupa ce il cititi, imbratisati-va familia si fiti recunoscatori ca-i aveti
Din inima pt niste suflete alese, multumesc, eu ,Daniela,Astrid,Rares si Tia

Va imbratisez si eu cu drag,
Magda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

M-a emotionat mult mesajul Danielei. Imi imaginez cum se simte, neputincioasa, privind cum copiii ei nu au aia si aia si aia.

Am sa mai trimit un pachet, spre sfarsitul lunii, iar in octombrie vin iar in tara, si voi aduce cu mine cat mai multe.

Pupici,

Ancuta 16+ & Martijn, (24.10.2003)
Poze cu Martijn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Buna dimineata!
Ne-am intors, sanatosi voinici si fara chef de treaba:) Mesajul Danielei este doar o particica din drama prin care au trecut cei 4 luptatori. Daniela e un om cum rar intalnesti: puternica, inimoasa, iubitoare. Copiii sunt o minune, iar munca pe care a dus-o Daniela ca sa scoata din "ratusca cea urata" o Tia ca o printesa, a fost titanica. Si toti 3 sunt frumosi, satisfactia Danielei cred ca e enorma, daca mai are timp si putere sa se bucure de ea.
Un lucru e sigur: are in continuare nevoie de ajutorul nostru, altfel situatia devine dramatica si Tia poate ajunge de unde a plecat. Si cred ca nu exagerez cand zic ca a avut un noroc fantastic ca a ajuns la Daniela, inainte traia intr-un fel de salbaticie si draga de ea inca se minuneaza cum de se poate trai si altfel. Nu intru in detalii pt ca sunt sureroase, nici o fiinta omeneasca n-ar trebui sa treaca prin asa ceva.
Am fost amandoi impresionati, casa lor e plina de pozele copiilor si de citate sau povete, au parte de o educatie cum numai cineva cu suflet mare o poate darui. Inca o dovada ca educatia adevarata nu costa, a fost si pt noi o lectie pe care sa o tinem minte si sa o aplicam in cresterea copiilor nostri. Credinta in Dumnezeu e pe primul loc si am convingerea ca El ne-a adunat si ne-a dat posibilitatea sa-i scoatem din necaz.
Magda (mmaq), fara sa te numeasca in vreun fel, am citit pe fata Danielei recunostinta pe care ti-o poarta, tu si sotul tau sunteti un fel de ingeri pazitori si aveti tot respectul nostru pt asta.
Nici nu stiu ce sa mai zic, de cand am plecat ma tot gandesc cum sa-mi exprim impresiile dar nu reusesc sa gasesc cuvintele. Un om care din 3-4 mil (nu stiu exact cat primeste ca asistent maternal) reuseste sa creasca bine 3 copii si sa nu aiba datorii nicaieri, este un om adevarat. Iar voi, cei care macar cu un gand ii ajutati: sa aveti parte de tot ce-i bun pe lume.
Ca exemplu, uitati ce sta pe peretele din sufragerie, la loc de cinste:
" Daca crezi in Dumnezeu si el nu exista, nu ai pierdut nimic
Dar daca nu crezi in Dumnezeu si el exista, ai pierdut tot!"

Cristina
-----------------------------------------------
accepta, sau schimba!
iertarea este parfumul florii ramas pe talpa pantofului ce tocmai a calcat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Cristina, eu nu stiu cum poate cineva, o familie, sa traiasca din 3-4 mil lei pe luna, sincer.

Eu ma voi implica in continuare, atat cat voi putea. Ajutorul pe care l-am acordat fam. Florescu si Danielei, pt Tia, mi-au dat cele mai mari satisfactii sufletesti.

Ancuta 17+ & Martijn, (24.10.2003)
Poze cu Martijn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dantje spune:

Magda,am trimis pachetul catre Daniela,imi dai si mie un pm daca l-a primit,l-am trimis pe 15 sept.

pupici,
Dantje & Martijn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Daniela a primit pachetul si va multumeste foarte mult. Am vorbit cu Magda si mi-a spus asta.
Pupici de la Dana si de la copii,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dantje spune:

Magda ce ne mai spui de Tia?
Am primit o scrisoare de la Daniela,care recunosc m-a emotionat foarte tare,uf ce-o fii in sufletul ei.
Sa-i dea D-zeu puterea de a merge mai departe,ca face un lucru minunat.

Dantje & Martijn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

gand la gand:) si eu ma intrebam zilele astea oare ce-or fi facand "cei 4 fantastici". Sper ca bine. Tia a reusit sa intre la gradinita cea noua? Cum merge scoala la cei mari?
Fetelor, ma gandeam sa facem ceva dragut pt ei de craciun, sa le trimitem un pachet cu cadouri, ceva de care sa se bucure. Ce spuneti?

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmag spune:

Dragele mele,
o saptamana am fost cu fetele mele in spital, cea mica a tras-o rau de tot, doua zile a avut perfuzii. Acum suntem acasa, inca sub tratament, dar mult mai bine. Aveti grija de micutii vostrii, ca bantuie o entero-viroza fff urata.
Daniela a fost la noi la spital si mi-a adus pentru cea mica niste grisine de la Tia, ca era pe regim si nu vroia sa pimeasca mai nimic de mancare, dar pe astea le-a ros cu pofta. Imi spunea Daniela ca si fetele ei sunt stricate la burtica, adica Astrid si Tia, si se ducea cu ele la medic. Nu am mai reusit sa vorbesc cu ea de atunci, dar sper ca totul sa fie bine. Am sa o sun sa intreb daca ii mai trebuie ceva.
Va imbratisez pe toate,
Magda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dantje spune:

Cristina si eu cochetam cu ideea asta,de a incerca sa facem ceva pentru toti dar ne trebuia un complice....adica evident tot Magda...care sa ne sopteasca cam ce au nevoie.


Dantje & Martijn

Mergi la inceput