Nume

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Ce naspa............
Ciudata lege la greci!
Nici numele sotului sa nu-l porti??
Nici mie nu mi-ar conveni sa-l cheme ca pe socru / soacra....
Cum crezi ca o sa "dregi" busuiocul?

Toanca si bebe Matei 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Polixeni spune:

In primul rand imi cer scuze ca am trimis mesajul de 2 ori dar mi se blocase net-ul si ca sa fiu sigura ca va fi trimis am apasat de 2 ori.Sorry!
Da, intr-adevar e naspa faza asta cu numele aici dar sa speram ca sotul meu va fi destul de "open-minded" si va renunta la traditia asta ridicola.Oricum mai e pana atunci...sanatosi sa fim si sa fie bebe-le ok.
Va pupicesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

fiecare nume are o semnificatie, oare exista un 'dictionar' al numelor?
pe baietelul meu il cheama alexandru valentin
si pe fetitza ruxandra maria
bafta

monica

http://pg.photos.yahoo.com/ph/hapciu18/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna,
pe baietelul meu il cheama Sebastian Alexandru (Alexandru de la nasi), dar nu folosim decat Sebastian.La urmatorul copil sunt decisa sa pun doar un singur nume.
Daca era fata imi placea Maria sau Stefania.

Camelia si Sebastian (26 mai 2004)
Poze < 8 luni , > 8 luni
dupa 1,1 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Pe fetita mea o cheama Denisa Andreea, iar daca aveam baiat l-ar fi chemat Mark Dennis. Daca o sa mai am o fetita, o s-o cheme probabil Diana Alexia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Ce ziceti de numele "CALISTA"? cum suna?
se spune ca inseamana cea mai frumoasa dintre pamanteni!!!
Daca va fi baiat sotul meu se va ocupa probabil va alege un nume francez?el fiind cetatean francez!
Calista este nume grec care se foloseste foarte mult in Corsica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Miie mi=a placut DAvid si lui tati Vladutz!!!!
DAca era fetita Ruxi sau Domnica

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi si David
Poze la munte si la mare

Poze noi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

va salut
sunt noua pe forum
in legatura cu prenumele copiilor eu am un baietel de 4ani si 8 luni pe care-l cheama Calin,cum suna?mie mi-a placut ff mult
acum sunt insarcinata in luna a 3 si ne dorim f mult o fetita pe care sa o cheme Iulia Maria(Maria daca e de acord si sotul ,nu vrea 2 prenume nici in ruptul capului)
sa fim sanatosi ca prenume......

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Eu vreau sa-i aleg numele acum! La Deiu am facut compromis, ca si mie mi-ar fi placut ceva gen Codrin, Calin, etc.

Acum, daca este intr-adevar fata, vreau s-o cheme Raluca-Ioana, am eu pitici pe creieras cu numele astea! Bineinteles ca vom avea de rezerva si nume de baiat!

Multi de aici imi tot spun ca sa akeg un nume care sa poata fi pronuntat si in lb. engleza! Nici ca-mi pasa mai putin de altceva decit de asta!!! Voi ce pareri aveti?



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana0204 spune:

Simina, asa gandeam si eu.. dar am stat de vorba cu d-ra mea de familie (romanca) si mi-a povestit cat de frustrat se simtea baietelul ei cel mare ca toti copii din jurul lui ii poceau numele, neputand sau nevrand sa-l pronunte asa cum trebuie. Si atunci m-am gandit asa: oricat de romanca as fi eu, copii mei, ca doar pentru ei stam si am venit aici mai mult, vor apartine societatii americane, oricat de patrioti am fi noi. Cu atat mai mult cei nascuti aici. Si atunci ne-am gandit sa-i punem un nume care sa aiba corespondent in ambele limbi, sau sa se scrie si sa se pronunte cam lafel.
Parerea noastra..

Oana D - saptamana 37

Foto

Mergi la inceput