Nume

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

noi cand am ales numele lui bebe nu am folosit liste; am avut, dar ne-au fost inutile; majoritatea numelor sunt cam ciudate, dar ingroasa lista; ne-am dorita sa fie fetita, si ar fi chemat-o sara cristina; este insa baietel, si o sa-l cheme luca stefan; asta pana la proba contrarie ...

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Va puteti uita si pe babynames.com, au numele si semnificatia lor.
Succes!!! :)

Adriana si bebe Aidan(27.06.2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/blackpanterro/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeapui spune:

eu dintotdeauna am iubit numele Bianca pentru fete..dar m-am procopsit cu un baietzel, asa ca-l va chema Alexandru(alt nume care-mi place ft mult, desi e foarte folosit).
ah..si inca ceva..eu nu vreau sa-i pun 2 nume...pentru ce?

bebe alex la purtator

http://photos.yahoo.com/andreeatitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iri_sori spune:

ar merge si Alin de la alint sau Marius.

iri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doinna spune:

Eu inca nu stiu ce o sa fie9fetita sau baiat)dar aflu luniOricum,pentru ca am un baietelpe care il cheama Daniel acuma imi doresc o fetita.Initial as fi vrut sa o cheme Izabela dar ptr ca sotul nu vrea(spune ca este personaj negativ in biblie)ne-am gindit la Zoe dar mai vedem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

Buna Simina,

In aceeasi situatie eram si eu anul trecut.
Ne-au spus de la spital ca va fi fetita 100% si a asa a fost.
Ajunsesem in luna a 8-a si inca nu aveam nume pregatit. Si voiam neaparat un nume care sa mearga si in romana si in engleza. Am cautat pe internet, daca ai stii cate variante gasesti, numai timp sa ai sa le bifezi ori sa le tai!!! Si vorbesc de nume de toate nationalitatile. Eu am gasit un site cu nume in care dadeau si originea lor (latin, german, evreu, etc, etc) si semnificatia religioasa a numelui (unde era cazul, de ex. in cazul sfintilor, dar nu numai a celor care apar cu rosu in calendar).
Tot facand liste peste liste ajunsesem cu 2 saptamani inainte de due date (cum zic astia pe aici) si noi tot nu alesesm numele. Si pana la urma am gasit: Veronica. Si se scrie la fel si in romana si in engleza, doar pronuntia este un pic diferita.
Tare mult ne-a placut numele si apare si in calendarul orthodox (este femeia care i-a sters fata lui Iisus de sange cand acesta urca drumul Golgotei).
Si i-am dat un singur nume. Chiar nu vad rostul sa umple hartii si acte toata viata cu inca 1-2 prenume pe care nu le va folosi.
Iti doresc multa sanatate si ai grija de bebe. Si succes la nume. sa ne spui si noua ce ati ales.

Carolyne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Si eu imi doresc o fetita!Pe baiat il cheama Luca NIcolaept ca mi-a picat cu tronc numele LUCA si nici Nicolae nu e urit,si aveam multi Nicu in familie ...in fine ii spunem Luca,zic eu ca e frumos si "universal":Luc,Luck...Daca va fi baiat ii voi pune tot ceva scurt:ca Toma(Tom,Tomy)sau Matei(Mathew)..Daca va fi fata..nu stiu!Ne placeau Emilia_Elena,sau Anca-Elena..Elena e un nume frumos!

www.lucavasile.go.ro" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natachka spune:

Eu as avea o alta propunere/intrebare! Toate cunoastem sau am intalnit persoane - barbati sau femei - pe care ii admiram sincer din toate punctele de vedere (de ex. barbat - destept, puternic, energic, bun la suflet, familist,...)fie ele persoane publice, fie prieteni, rude, cunoscuti... V-as multsumi daca ati scrie prenumele lor - eu sunt ferm convinsa ca si prenumele influenteaza personalitatea si oarecum si viitorul unei persoane. Poate gresesc, dar din cauza acestei idei nicidecum nu pot sa ma hotarasc in privintsa numelui pentru bb-le meu (credem ca va fi baiat!).

Si oricum poate le va ajuta si pe celelalte viitoare mamici???

Astept raspuns.. Pupici si sa aveti grija de voi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Polixeni spune:

Fericitelor!!!!! Chiar daca nu va puteti hotari imediat, macar aveti libertatea de a va alege numele pe care le doriti voi.Nu ca aici!!! Si eu sunt in 9 saptamani si deja se stie ce nume va avea bebe-le:daca e baiat va lua numele socrului(sa duca numele mai departe) si daca e fata va avea numele soacrei( ca daca nu,se va supara soacra). Asa e traditia aici!!! Ce incuiati la minte!!! Bineinteles ca nu sunt de acord, mai ales ca aici eu nu am numele sotului (asa e legea la greci..fiecare isi pastreaza numele de familie si dupa casatorie)!! Adica ce?!! Parerea mea nu conteaza deloc..doar eu port copilul in pantec,nu??!! Bine, sotul stie ca nu-mi place deloc ideea dar sa vedem pana la urma ce sa va intampla.Eu consider ca bebe-le tb sa aibe un nume deosebit, sa-l faca sa se simta unic ca doar d-aia este individ...nu sa-l cheme ca pe toata gloata(daca ati vazut filmul "NUNTA A LA GREC" sigur intelegeti mai bine despre ce vb...tot neamul se numeste giannis sau dimitris sau mai stiu eu ce alt nume).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Polixeni spune:

Fericitelor!!!!! Chiar daca nu va puteti hotari imediat, macar aveti libertatea de a va alege numele pe care le doriti voi.Nu ca aici!!! Si eu sunt in 9 saptamani si deja se stie ce nume va avea bebe-le:daca e baiat va lua numele socrului(sa duca numele mai departe) si daca e fata va avea numele soacrei( ca daca nu,se va supara soacra). Asa e traditia aici!!! Ce incuiati la minte!!! Bineinteles ca nu sunt de acord, mai ales ca aici eu nu am numele sotului (asa e legea la greci..fiecare isi pastreaza numele de familie si dupa casatorie)!! Adica ce?!! Parerea mea nu conteaza deloc..doar eu port copilul in pantec,nu??!! Bine, sotul stie ca nu-mi place deloc ideea dar sa vedem pana la urma ce sa va intampla.Eu consider ca bebe-le tb sa aibe un nume deosebit, sa-l faca sa se simta unic ca doar d-aia este individ...nu sa-l cheme ca pe toata gloata(daca ati vazut filmul "NUNTA A LA GREC" sigur intelegeti mai bine despre ce vb...toti barbatii din neam se numesc giannis sau dimitris sau mai stiu eu ce alt nume).

Mergi la inceput