atentie la vaccinare in maternitate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ufff, bine ca mi-ati amintit si io intreb azi pediatra pentru ca nici Giulia nu are vreun semn ...

Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)

"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099" target="_blank">Povestea_nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

pe Vlad l-au vaccinat de fata cu mine, in ziua cand am plecat din maternitate; si oricum cicatricea trebuie sa se vada, daca nu se vede (daca nu are nu-mai-stiu-cati milimetri)oricum trebuie repetat la 6 luni.



Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Eu stiu ca trebuie sa fie minim o luna distanta intre vaccinari, deci, daca la 6 luni se fac Penta si Engertx, nu pot repeta si BCG mai devreme de o luna.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Dar stiti ca se poate si invers?Sofia mea a avut si are inca 2 semne de vaccinare pe umar...i le-a detectat dr. de familie...probabil i-au facut de 2 ori...oare pateste ceva copilul?

Mami-Mada si minunea Sofia Maria,12/08/2004

POZE CU MINUNEA MEA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

uite ca in 2003 nici nu mi-a dat prin cap sa verific... dar a doua zi cand a venit pediatrul acasa, mi-a cerut carnetul de vaccinari si s-a uitat la copil..., o fi stiut el ceva... apoi - nu mai tin minte la cate luni - i-a masurat cicatricea si a zis ca e perfect...

acum o sa casc ochii... gradina lui dumnezeu e mare... mai ales la noi in tara! asta asa, daca cumva nu esti destul de agitata si obosita dupa nastere, sa-si mai faci si un car de griji pt idioti iresponsabili, care nu-si fac datoria...

Cristina 25+ si Andrei-Razvan(2.08.2003)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Poze cu Andrei
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

La noi n-a fost vorba de BCG, ca n-am nascut in Romania iar in De nu se face, dar am patit alta. Robert a fost internat vara asta la Sf.Maria in Iasi, i-au pus perfuzii cu glucoza si i-au dat si antibiotic. in prima seara i-au dat un sedativ - luminal- pentru ca era extrem de agitat, pana si eu am fost de acord desi nu accept sa-mi sedez copilul. A doua zi, dis-de-dimineata, a aparut o asistenta cu inca o doza de sedativ - - noroc ca am fost pe faza si am oprit-o, mi se parea dubios sa-i mai dea o data - cica uitasera sa scre n fisa ca-i dadusera si cu o seara inainte.

Cristina
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14.12.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

Nici Mariucai nu i-au facut BCG-ul in maternitate ca deh oricum murea in doua saptamani.Din fericire n-a fost asa.Dovada aici
Sunt multe lucruri la care trebuie sa fii atenta ca mama chiar daca uneori deranjam atunci cand ne spunem parerea.Dar mai bine asa.V-o spun din experienta mea.

Sanatate si numai bine!


Cristina si Mariuca
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">Povestea nasterii


Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Asta-i motiv de dat in judecata.
Pediatra mi-a spus ca la 10 luni sa ii facem IDR( asa se numeste?) si in functie de rezultat decidem daca trebuie revaccinat sau nu.
Atat de mult as vrea sa aflu daca i s-a facut sau nu, dar fara o dovada clara ce pot face?
Daca iese negativ poate insemna si ca nu a "rpins", sau ca a fost facut incorect.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

quote:
Originally posted by crinuta

Asta-i motiv de dat in judecata.
Pediatra mi-a spus ca la 10 luni sa ii facem IDR( asa se numeste?) si in functie de rezultat decidem daca trebuie revaccinat sau nu.
Atat de mult as vrea sa aflu daca i s-a facut sau nu, dar fara o dovada clara ce pot face?
Daca iese negativ poate insemna si ca nu a "rpins", sau ca a fost facut incorect.

Crinuta si Rayan

Probabil vor spune ca nu s-a prins. Si eu am mai multe cunostinte, care au mai primit inca o data BCG-ul inainte de 1 an.





Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

De abia acum vad mesajul asta...si parca m-am speriat putin.
Fetitei mele de 1 an nu i se vede deloc vaccinul pe manuta. Nu-mi aduc aminte in spital sa fi fost vizibila vreo intepatura dar in carnetul de vaccinari este trecut ca si cand ar fi fost facut.
La 6 luni am intrebat pediatra daca mai trebuie repetat pt ca nu se vede nimic si mi-a zis ca nu mai trebuie. Am luat-o de buna si nu i-am repetat BCG-ul. Cum pot sa-mi dau seama daca i s-a facut sa nu? In cazul in care nu i s-a facut se mai poate face acum? Mai exista cineva cu copii mai mari de 1 an la care nu se vede vaccinul de pe manuta?


Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 1 AN
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput