Doctori la Giulesti

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Pia, ce incepi maine, tratamentul? Si daca da, ce ti-a dat? Eu luni fac pregnylul pt. declansarea ovulatiei si miercuri recoltarea... In total, am cinci sapt si cateva zile de trat.
Pup, k.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Iti doresc sa reusesti din tot sufletul.Si eu la al doilea FIv am plecat la drum putin stresata si uite ca am reusit.Nu speram intr-o reusita cu toate ca in adancul sufletului imi doream sa reusesc si eram convinsa ca in caz de esec nu voi mai incerca a treia oara pt ca imi pierdeam increderea in procedura.
Nu stiu inca unde voi face FIv-ul dar oricum il fac in Octombrie pt ca imbatranesc daca tot aman.Asta daca nu ma scoate din minti Simona pana atunci,nici pe internet numai am timp sa intru.

Va pup,

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Buna Karula, da maine incep tratamentul, sunt in a 21 zi de la ciclu, urmeaza ecografie (sper sa fie totul ok acolo) si injectia cu Decapeptyl, dupa 10-12 zile urmeaza iar eco si inceperea injectiilor cu Menogon. Deci si la mine tot cam atat dureaza 4-5 saptamanii, depinde cum am sa raspund la stimulare.
Iti doresc succes si bafta multa, sa-ti ajute Dumnezeu sa-ti realizezi marele vis...un bebic, am sa-ti tin pumnii saptamaniile viitoare, ca dupa 3 saptamanii sa ne dai vestea cea mare.
Te pupic Pia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Karula si Pia,

Toata bafta din lume!!!
Astept cat mai multe informatii si stiri de la voi.
Nu am reusit sa vorbesc ieri cu Dr. Niculescu...era nebunie la usa cabinetului...la Medsana cum este?
Ca sa-mi vada <parcursul> de pana acum si sa discutam de un FIV ( generalitati si particularitati pe analizele mele) se poate sau trebuie sa astept nu stiu cat?
Grecii sunt tot timpul sau aduna un < lot> de tipe si vin numai atunci?
Sau mai bine zis cat este programarea pana ajungi sa incepi procedurile de FIV?
Al meu sot este mai disperat ca mine si ma termina psihic sa-l vad asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

La Medsana,pt prof Ancar programarile se fac cu 3 saptamani inainte.Grecii vin in fiecare luna pt ca se aduna tot timpul cupluri cu probleme.Pe noi nu ne=a trimis direct la FIv,intai am facut analize,stimulari simple,tratament la sot si apoi am facut FIV.

Te pup,

Gabi.

PS:Noi vrem sa facem FIV in toamna la Medsana pt ca daca mi-a reusit odata acolo trebuie sa-mi reuseasca si a doua oara.Pe noi numai primul FIv ne-a costat 5000$ si pe Karula la fel,ma refer la procedura+tratament.Al doilea FIV inca 1500$.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Pia , tu cum ai ajuns la dr Niculescu?are cabinet particular?

Te pup,

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Buna,

Pt.Ileana

Ai fost vineri la Niculescu? si eu am fost, era f.multa lume, dar daca asteptai ai fi vorbit cu el, pacat ca n-am stiu ca esti pe acolo ca am fi vorbit si ti-as fi explicat ce si cum.
Eu de cand m-am hotarat sa fac FIV ( in martie anul trecut) si pana l-am facut a durat cam mult (noiembrie 2002) deoarece el ne-a sfatuit sa asteptam toamna ca au rezultate mai bune. Pana am facut eu toate analizele (dozari hormonale : L.H.; FSH; Estradiol, Progesteron, Prolactina in ziua a 3-a, 14-a si a 21-a), am facut un set de analize(secretie, sange. etc) la Institutul Catacuzino care a durat cam 3 saptamani si uite asa am ajuns in luna mai si vroiam cat mai repede sa incep tratamentul pt.FIV dar ei ne-au sfatuit altceva. La sfarsitul lui septembrie am inceput tratamentul si pe 1 Noiembrie a avut loc embriotransferul.
Ileana sfatul meu este sa telefonezi la cabinetul particular si sa-ti faci o programare.La cab.poti discuta cu el in liniste fara sa se grabeasca si sa hotarati ce si cum. Adresa si nr.de telefon il scriu mai jos pt.Gabi.
Ileana daca tu ai analizele facute deja si sunt recente el le ia in considerare. Eu zic ca nu are sens sa te grabesti acum, oricum iti trebuie foarte multa rabdare si multa incredere.


Pt.Gabi.

Gabito eu am ajuns acum 10 ani la Niculescu trimisa de un alt doctor.
Adresa cab.particular este:

CABINET MEDICAL NORD MEDICA
Calea Grivitei nr.156 (langa Gara de Nord), et.2, ap.108
TELEFON: 223.19.06

PROGRAM CONSULTATII: LUNI SI JOI ORELE 17,00 - 20,00

Gabi ai intrebat parca cum este cu spaga la Niculescu: sincer iti spun ca mie nu mi-a luat nimic desi sotul meu si la recoltare si la embriotransfer s-a dus la el in cabinet si a vb.cu el si a vrut sa-i dea plicul, el atunci a spus" NU domnule , MAI INTAI SA RAMANA DOAMNA INSARCINATA SI VORBIM, LASATI CA AVEM NOI TIMP" si n-a insistat ca-l stim cum reactioneaza.
Gabi pe mine ma costa cele doua incercari cam 5000$ (exclus ICSI, plus procedura asta m-ar fi costat cu 1000$ in plus.

Va pup si sa auzim numai de bine
Pia N.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Cati embrioni ti-a transferat la primul FIV?Au fost si dne care au avut mai multi embrioni la tratament?Parca la tine au fost doar 2?Asta inseamna ca stimularile sunt mai usoare?Eu am avut 11,mi-au pus 6 la primul FIV si la al doilea 5.La Medsana se pun cel putin 5 a sa fie sanse mai mari.Bine,se pun si 2 cand nu sunt prea multi.Eu reusind cu embrioni congelati am un fix ca asa o sa reusesc si a treia oara.Oare ei fac doar stimulare si extractie si transfer in urmatoarea luna?
Ca sa fac FIV in Octombrie ar trebui sa merg deacum la analize,nu?Analizele nu conteaza unde sunt facute,nu?Eu am facut analizele in Bacau la primul FIV.Ce analize ai facut la Cantacuzino?Mie nu mi-a dat decat progesteron,estradiol,FSH,LH si prolactina.

Te pup,

Gabi.

PS:Tu ce probleme ai?La mine sotul are oligoastenospermie si trebuie sa fac si ICSI.Eu nu am nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Buna,
Gabi eu am avut 9 foliculi, dar mi-ai extras 7 pt.ca doi erau mici. Mi-au pus 4 embrioni, n-am putut congela pe ceilalti 3 deoarece nu s-au divizat decat in 4-5 celule si embrioloaga nu ne-a recomandat sa-i congelam deoarece mureau la decongelare. Erau doamne care aveau multi mai multi foliculi (cred ca depinde de organismul fiecaruia si de varsta. Si la Giulesti pun cate 4 embrioni, numai in cazuri deosebite in care nu ai pun mai putini.

Gabi procedura este urmatoarea(la mine cel putin): stimulare, recoltare si embriotransfer in aceeasi luna, de exemplu daca recoltarea are loc astazi (marti) embriotransferul are loc vineri.

Eu cred ca anlizele le poti face la Bacau nu neaparat la Bucuresti.
Eu am facut la ei la spital toate dozarile hormonale si la Instituitul Catacuzino: Secretia vaginala + Antibiograma, din sange: Urea, Chlamydia,Coagulograma, Brucella, Listeria, ELISA IgG in toxoplasmoza etc. sunt mai multe eu ti-am citat cateva. Acum n-a mai fost nevoie de nici o analiza. Dar tinand cont ca tu ai m-ai facut odata FIv s-ar putea sa nu fie nevoie, nu stiu zic si eu, numai dr.Niculescu iti poate spune ce si cum.
Problema este la mine: trompe infundate (am facut tot ce este posibil pt.ele), sotul meu nu are niciun fel de problema.
Te pup Pia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Gabi,

Eu sunt convinsa pt. Medsana, Luni ma programez, in in per. 7-14 aprilie nu este Prof. Ancar .....vineri cand am fost la Giulesti ( de am vrut la Dr. Niculescu), am dat o tura pe acolo...este cam "jegos" locul....Pia a spus ca o costa " cam 5000 Usd"...pe usa unde scrie "recoltare..,embriotransfer..." nici nu poti sa intrii, se deschide si invers..sunt si niste dulapuri pe hol...langa este o buda insalubra....faci orice ca sa-ti atigi scopul...eu asa zic , dar cand ai o reusita in alta parte cu banii astia, in niste conditii umane...
Sa ma ierte Dumnezeu, dar curtea aia interioara pe unde se intra la FIV la Giulesti....atelierul ala mecanic de la usa....


Mergi la inceput