Lucrusoarele noi ptr. bebe - le spalam sau nu?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

si noi am spalat tot ce am cumparat pentru bebe...cu detergent special, desi nu e nevoie de el...multi spala cu detergent normal, si noi spalam din nou cu detergent de-al nostru...doctorul a zis ca depinde de copil-unii se irita mai usor, altii sunt mai rezistenti...

aici poti sa le returnezi la cat timp vrei tu, la majoritatea magazinelor...ba eu m-am dus si fara chitanta, ca le-am primit cadou si am primit credit la magazin-adica am putut sa cumpar ce am vrut eu in schimbul banilor cu pricina....

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-20
poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Si noi am luat hainite noi pe care le-am spalat cu ariel si cu lenor, si le-am clatit de 2 ori in masina de spalat. Dupa care, cele care vin in contact direct cu pielea (de fapt pe toate) o sa le si calcam cu abur firbinte.
Iar etichetele, voi nu le taiati jos? Oare nu o sa ii jeneze pe bebelusi?

Codruta & 35 saptamani

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Dar paturicile noi cumparate, le spalati?

Codruta & 35 saptamani

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu Silviei, la 3 ani jumate cat are acum inca ii spal hainele separat de ale noastre si le dau o clatire in plus.

Cand era bb ii dadeam 2 sau chiar 3 clatiri in plus, sa fiu sigura ca nu ramane deloc detergent in ele. Balsam nu pentru ca e o substanta chimica care ramane impregranata in haine si poate da alergie. Nu mi se par prea aspre, sunt curate.

Cu Silvia n-am avut nici o problema de iritatie sau ceva.

Nu le-am calcat niciodata, eu calc numai minimul necesar.

Eu zic ca mai bine e sa le spalam si pregatim chiar inainte de nasterea bb-ului, in ultimele 2-3 saptamani. Pana atunci mai cumparam, ne mai uitam la ele, le mai trecem prin maini, le mai aratam la vreo prietena, bunica, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

clar ca se spala si se calca tot, inclusiv lenjerii de pat si paturici, de preferinta cit mai aproape de nastere. si nu e vorba numai de microbi, ci si de vopselele cu care au fost vopsite hainele, mai ies chimicalele din ele. dupa citeva luni probabil nu mai e asa important, dar la nou nascuti e musai. daca nu ma insel scrie si pe etichete, cel putin pe produsele care se vind in USA.
eu si pentru mine cind cumpar le spal inainte sa le port, mai ales lenjerie de corp.
eu am taiat si etichetele interioare la toate ca sa nu jeneze bebeul.
dar nu cred ca are nici o importanta daca le spalam cu hainele noastre sau nu, doar nu or fi contaminate eu am spalat tot la un loc cu detergent normal dar cu clatire extra.

Cipcipcip si bebe in burta 37 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Eu am spalat tot ce atinge pielea bb-ului,cu Persil si Lenor special pt bb si FOARTE IMPORTANT,DETERGENTUL CU CARE INCEPETI SI NU DA ALERGIE BB-ULUI,TREBUIE CONTINUAT CU EL PANA LA UN AN.ABIA LA UN AN POTI SCHIMBA DETERGENTUL.DOAMNE FERESTE DE VREO ALERGIE!

.

Sabina are nevoie de ajutorul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">ajuta aici

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
poze Alexia

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaloredana spune:

in mod normal trebuiesc macar clatite hainutele lui bb.Se spala cu mai putin detergent decat se pune normal si nu e neaparat nevoie e unul special.referitor la balsamul de caltire se poate renunta la el macar cat e bebele la inceput de drum ca sa nu se irite pielea sau pot aparea bubite de iritare .Si mai e ceva...de fapt cum il invet...asa il ai .
25+ flo]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

trebuie spalate ca nu stii cati gandaci au misunat in depozit unde au fost tinute hainele, nu stii prin cate maini au trecut pana le-ai cumparat, ex. vanzatoarea care pune mana si pe bani, si pe haine... Mai bine le speli!

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Indiferent daca sunt pt. bb sau pt. noi le spal pe toate. Asa e regula la mine in casa, e mai bine.






Paula17+Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

La mine toate hainele noi merg din sacosa de cumparaturi direct in cosul de rufe murdare. In primul rand pt igiena si nu in ultimul rand pentru ca tre sa miroasa " a casa mea" si nu a magazin .
La fel am facut si cu hainutele bebelusului.
Insa am folosit acelasi detergent ca pentru noi. Am cumparat si am incercat sa folosesc detergent pentru bebelusi insa mi=a provocat mie o criza de stranuturi crunta si prelungita. Insa fi-miu nu s-a iritat de la hainutele spalate cu detergent Ariel, sau Omo sau Tide. Le-am dat si cu Lenor pentru bebelusi fiindca mi s-au parut prea scortoase, si le-am calcat cu fierul incins.


Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu

Mergi la inceput