Maternitatea Giulesti

Maternitatea Giulesti | Autor: lulu75

Link direct la acest mesaj

Vreau si eu mai multe amanunte despre conditiile de la Giulesti pt ca am auzit multe istorii si peste 2-3 saptamani trebuie sa nasc acolo si vreau sa stiu cum sunt ingrijiti bebeii si mamicile.

Luminita
36+ cu Andrei

www.buburuza.com/magazindc/Scripts/prodView.asp?idproduct=3791" target="_blank">poza buburuza1
www.buburuza.com/magazindc/Scripts/prodView.asp?idproduct=3794" target="_blank">poza buburuza 2
Tati si mami lui Andrei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

desi arata groaznic, au cea mai tare sectie de neonatologie (medici buni, dotare f. buna - au fonduri); daca bebelusul are probleme multe maternitati nu fac fata - nu au aparatura -si copilasii sunt transferati (am inteles ca sunt primiti cu greu, apar diferente la tratamente - Giulestiul de exp. foloseste antibiotice scumpe si puternice, alte maternitati nu-si permit si ori se trece pe alt tratament ori cumperi si asta inseamna cateva milioane bune).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Spital vechi dar curat. Nu misuna "carcalacii". In saloane se spala zilnic. La fel si la toaleta, dar din pacate nu tine prea mult. De recomandat, daca poti, sa te "invarti" de o rezerva. Acum 3 ani era 10$/noapte.
Medicii f buni, asistentele normale, asistentele de la copii - iti vine sa le bati. Functie de medicul la care esti, sotul poate asista la nastere/cezariana si chiar sa filmeze (cazul meu).
Spaga "in limite normale". Eu nu am dat decat dupa actul medical respectiv, cat si daca am vrut.
Copiii sunt "cazati" separat de mamici - lucru bun pt ca poti sa te odihnesti un pic. Din 3 in 3 ore te cheama la alaptat.
Programul de vizite: zilnic de la 14 la 18. Dimineata se mai poate intra, dar dupa ora 18 e liniste.
La nastere/ cezariana esti imbracata cu camasa lor, dupa ce treci in salon te imbraci cu ce vrei (camasa,pijama) -doar sa aiba nasturi pt alaptat. Pt copil nu ai nevoie decat de cativa pampersi. In maternitate e infasat cu scutece de la ei, haine ii aduci doar pt cand il iei acasa. In fiecare salon exista cate un frigider, dar si mancarea lor e comestibila (sa-ti iei cana, lingura,furculita).
Pana acum nu am auzit de streptococi si alte infectii luate din spital.
Daca totul e OK (mama+copil) vei fi cazata 2-3 zile pt nastere normala si 3-4 pt cezariana.
La nastere normala poti sa ceri anestezie peridurala (nu te mai doare nimic). Nu stiu cat mai costa, dar merita. Fac anestezii de acest tip de ani buni, asa ca nu sunt probleme. La cezariana se face anestezie totala.

nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Sa mai adaug si eu ca la sala de nasteri moasele sunt dragute si nu te iau peste picior, eu am prins trei ture si n-a tipat nici una la mine. Acum au si multi rezidenti care sunt dornici sa te ajute. Curatenie este, mancarea bunicica, asistentele de la copii sunt cam lenese, abia daca iti raspund la o intrebare. Daca e copilul ud asteapta infirmiera sa il schimbe. Asistentele de la salon sunt dragute.
Pentru copil iti mai cer acum servetele umede, pudra cu Baneocin si ulei de corp + pampers (unul la fiecare alaptal)
Si pleci acasa dupa 2 zile.

Nicoleta
si
Alexandra Bianca


Nepoteii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anny spune:

Eu am nascut acum 2 ani la Giulesti, iar anul acesta am vizitat o foarte buna amica care a nascut tot acolo. AM constatat cu tristete ca nu se schimbase nimic.
Sunt foarte putine saloane cu toaleta in camera, iar daca esti nevoita sa te duci la toaleta de pe hol o sa iti treaca instantaneu orice "chef". Nu ca ar fi foarte murdare, dar sunt atat de vechi si paraginite incat ....ma rog, pana la urma daca stai sa te uiti f atent nici extraordinar de curate nu sunt.

ANYA, eu din pacate am vazur "carcalaci" chiar in salonul in care am stat. Un singur exemplar ce-i drept dar l-am vazut. Urca agale pe perete........

In curtea spitalului se gasesc tot felul de patrupede: caini, pisici....

Ca o concluzie: Giulestiu arata aproape jalnic.

La capitlul doctori si personal medica stau bine. Asistentele sunt ok mai ales daca le imblanzesti cu ceva banuti. Cele de la copii sunt niste scorpii dar care la fel, cu o atentie se mai domolesc. Mancarea......merge.......ca la spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

BB nu stau cu tine in camera,iar din punctul meu de vedere este bine,caci te poti odihni.
Exista rezerve cu 2 paturi,WC,dus,frigider dar costa,cam la 10$/zi si sunt rezerve cu 3 paturi,cu aceleasi conditii pentru care nu se plateste nimic.
Locul in rezerve se "rezerva"cu ajutorul doctorului.
Aparatura este foarte buna,curatenia cam lasa de dorit prin saloanele de mame care nu-si permit rezerva,caci acolo sunt cam 12 in camera.
Te duci la BB din 3 in 3 ore ca sa-l alaptezi,iar de la 00.00 pana la 6.00 dormi dusa!

Personalul e cam"acru"dar se misca TOTUL cu harti de 50.000 si 100.000 ROL.

Multa sanatate si nastere usoara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adlemi spune:

Intrebare: ce medic ai la Giulesti?

Adlemi si Andrei(24.02.2004)
http://community.webshots.com/user/adlemi105

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

Nasc cu dr. Moisa Marcel

Luminita
36+ cu Andrei

www.buburuza.com/magazindc/Scripts/prodView.asp?idproduct=3791" target="_blank">poza buburuza1
www.buburuza.com/magazindc/Scripts/prodView.asp?idproduct=3794" target="_blank">poza buburuza 2
Tati si mami lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

A nascut cineva cu medicul meu?

Luminita
36+ cu Andrei

www.buburuza.com/magazindc/Scripts/prodView.asp?idproduct=3791" target="_blank">poza buburuza1
www.buburuza.com/magazindc/Scripts/prodView.asp?idproduct=3794" target="_blank">poza buburuza 2
Tati si mami lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adlemi spune:

Nu-l cunosc pe dr tau, dar din fericire pentru tine, bine ca nu nasti cu dr cu care am nascut eu. Eu personal am o parere f proasta despre Giulesti( si "proasta" e frumos spus), dar asta deja e alta poveste...
Nastere usoara si lipsita de peripetii!

Adlemi si Andrei(24.02.2004)
http://community.webshots.com/user/adlemi105

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Eu am nascut acum 19 ani la Giulesti cu moasa Luni am nascut iar vineri eram acasa.A fost bine,nu am avut nici o problema, am tipat de m-a auzit tot spitalul timp de 3 ore fara pauze Nimeni nu mi-a vorbit urat si a fost o tura intelegatoare, super-coolSi atunci era mancare bunicica
Nastere usoara iti doresc si un bebe sanatos

15+

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput