teste de ovulatie

teste de ovulatie | Autor: diciu

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor....deschid un nou subiect...

Ieri in drum spre casa mi-am luat niste teste de ovulatie...stie cineva daca sunt bune la ceva?...mai ales la un ciclu neregulat si de peste 38 zile?...ei iti indica acolo in functie de lungimea ciclului cand sa le faci...dar nu e cazul meu acolo....singura mea sansa ar fi sa-mi fac zilnic incepand cu a 14-a zi....sperand sa prin ovulatia....sau macar sa ma dumiresc daca e si cand....si ce se intampla cu LH-ul meu....dar ar iesi mult prea scump...
bine...asta pana imi fac dozarile hormonale si cu toate analizele ma duc la doctor si-mi face si monitorizare....dar pana atunci?
voi ce stiti de ele?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns musete spune:

Daca ii intrebi pe medici, iti vor spune ca sunt o porcarie. Nimik nu poate reda fidelitatea unei ecografii de specialitate pentru a vedea exact momentul unei eventuale ovulatii. Daca ma intrebi pe mine, si eu sunt de aceeasi parere, testele imi ieseau negative, iar conform ecografiilor, eu ovulam ,, ca la carte".
Mie, niciodata nu mi-a iesit vreun astfel de test, pozitiv, desi, toate ecografiile vaginale pe care le-am facut de-a lungul timpului,(ZECI!) indicau ca aveam ovulatie perfecta, luna de luna!
Pupici, Musete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

mda...nasol daca e asa...

dar tu cum iti faceai testul...intr-o zi si gata?...aia iti indica ziua cand trebe sa incepi sa faci testul...3 zile consecutiv...si asta la un ciclu perfect regulat...

probabil insa ca nu-s prea bune....sau cel putin ce se aduce la noi pe piata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Si eu am patit exact ca si Musete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musete spune:

nu e vorba cat de bune sunt. Oricum, majoritatea sunt importate.
Ideea este ca nu sunt relevante. cel putin, in cazul meu. dar am mai auzit astfel de pareri. Da, eu le-am facut chiar cinci zile, incepand cu a 11-a zi a CM-ului.
Pupici, Musete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

mda...inseamna ca-s o porcarie...
ma gandeam ca macar sunt ca cele de sarcina...care mai spun si adevarul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musete spune:

Poti incerca. D
De ce nu? Suntem atat de diferite!

Pupici, Musete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

akuma le am...o sa le folosesc...
merci fain de sfaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

Eu am folosit, adevarat este ca inca nu s-a prins, dar la mine pe prospect scrie ca aceste teste detecteza zilele cele mai fertile ale lunii.

Se sice ca zilele cele mai fertile sunt: 24h inainte de ovulatie si 24h dupa ovulatie. Aceste tetse de ovulatie "detecteaza acele zile".

Eu am folosit luna aceasta pentru prima oara, si sper ca s-a prins ceva. Daca s-a prins va anunt.

_
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53434" target="_blank">
Teledon Sabina - 5 Euro pentru a salva viata unui copilas de 6 luni



Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!
- Web
Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

succes!...bafta...poate s-a prins un bebe pe acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

In privinta testelor de ovulatie parerile sunt foarte impartite.Mai depinde si ce marca folosesti...Eu am folosit de-a lungul timpului mai multe sortimente si unele erau intr-adevar o porcarie (si mai erau si scumpe).Asta pana le-am descoperit pe cele mai bune si anume cele produse de NOVA MED...Le folosesc cu rezultate de cateva luni,ovulatia detectata de ele a fost confirmata echografic...
Tu daca ai ciclul atat de lung si neregulat poti face chiar 5 la rand....
Si inca ceva: trebuiesc facute dupaa miaza,in intervalul orar 12-19 ,in fiecare zi la aceeasi ora!
Si poti citi si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50603" target="_blank">aici,despre testele astea s-a vorbit mult,cauta si tu in arhiva....
Multa Bafta!

Ina

Mergi la inceput