Mamici de iulie-august 2005 (71)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

Boga, poate ca lozul a fost cistigator ca te mai lasa bebe o saptamina...cind o fi sa fie, sa fie bine!
M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Bogdana, esti a treia persoana care ma viseaza ca am nascut, si eu tot nimica
Si eu sunt curioasa maine la control ce imi mai spune doctora, de simtit sunt bine, doar noaptea dureri de mijloc si cam atata. Eu sper sa mai stam si saptamana asta sa trecem de 38.sapt. si apoi sa vina cand vrea ea.

Chiar ma gandeam la tine daca ati mai plecat sambata la Brasov. Iti tin pumnii pentru maine la control, poate nu te opreste sa nasti si mai castigati cateva zile in plus.

Hai ca noi radem care naste prima si o vezi pe Delia ca naste inaintea noastra - doar suntem 3 cu acelasi UM

Si eu am apucat sa dorm o ora jumatate la pranz si tare bine a fost, cu toate ca ma culc la 22.00 cel tarziu, tot mai fur un pui de somn si peste zi.



Pupici,
Katink si dulcineea mea 37+

Fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Si cu curatenia... sa traiasca masina de spalat vase si aia de rufe!

Cat despre aspirat, sotul aspira si eu sterg praful, facem sambata ca sa nu fie obosit de la servici , iar de geamuri v-am mai spus ca nici nu ma mai uit la ele, sunt murdare, stiu, dar nici sa nasc spaland geamuri nu vreau
Asa ca le astept pe mamici, sau mama sau soacra care o vrea sa ne spele si noua geamurile.


Pupici,
Katink si dulcineea mea 37+

Fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

TIA, felicitari pentru bebelul tau, sa se faca mare si sa va aduca multe bucurii! Te asteptam macar acum sa ne mai impartasesti din experienta de proaspata mamica!

Bebel scump si mare, bine ai venit pe lume, iti dorim sa ai parte numai de bine!

Lory2004 felicitari pentru puiul tau cel mare, numai bine iti dorim, refacere usoara si laptic mult si bun pentru pui!
Bebelusule mic, sa fii fericit si sa ii bucuri pe parinti, sa ai parte de tot ce e mai bun pe lume!


Se pare ca de la o vreme mai mult baietei vin pe lume... hihihi, pana ce vor ajunge fetele din urma!
Monica, exact asha voi face si eu cu fructele, nu amestecate in prima instanta pana determin la ce este bebe mai sensibil, iar apoi merge si mai la gramada dar nu foarte multe intr-o zi (acum depinde si ce tendinte are bebe- constipatie sau diaree

gabi si eu am aceeasi scurgere albicioasa dimineatza, in rest nimic...asta deja de vreo 2 saptamani, cred.

Boga, mamica de Mirunica si burtica de bb2- 37 + (DPN 1 august)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

adriana mie mi s-a accentuat foarte tare linia nigra dupa nasterea Mirunei si a trecut cam dupa 6 saptamani, deci exact la iesirea din lauzie... dar cred ca depinde si de tenul fiecareia.
Eu speram ca deja ati inceput sa sariti peste o masa de noapte, bafta multa in continuare!

fetele cu bebelusi de un anisor multumim de gandurile bune, si voi sa aveti parte numai de bucurii de la copilasii poznasii vostri!

albinutza bun venit acasa, abia asteptam sa ne zici ca toate merg struna cu proaspata mamica si bebe Luca!

dede, ella 2000 si noua ne-a plouat in casa dupa ce-am zugravit...asta e, se repara, ce rost are sa ne stresam!

danab oau ce mai bebe mare o sa faci!!!! O sa vezi tu ce bine e asha, oricum daca se naste mare nu e nevoie sa mai ia 1 kg pe luna, e bine si cu 500-700 grame. Eu in schimb sunt stresata sa aiba bebelusha macar 3 kg, ai vazut ca toti spun ca e mai greu cu bebe mic, n-am auzit lume sa se planga ce greu a fost sa creasca un bebe nascut mare!

denisa multumim muuult de tot pentru ca ai rams alaturi de noi si gasesti cate un cuvant bun pentru fiecare!

andreea si eu dupa ce am trecut pe decofeinizata cand i-am dat cafea adevarata a luat-o razna bebe rau de tot pentru cateva ore, la fel s-a repetat intr-o zi cand am exagerat cu cola...asha ca este cazul sa ne linishtim!!! Eu chiar am crezut ca s-a intoprs cu capul in sus, ca am simtit-o dupa grozavenia de miscari sughitand pe undeva pe sub coaste!

patricia au nascut si Monica-Elena si Lory 2004 si pisi ella prin cezariana

Si ca sa mai zic si de noi, am hotarat ca-i luam Mirunei din partea lui bebe un acvariuu cu pesti, asha ca sambata am trecut la actiune, avem vreo 11 pesti si doua plante foarte dragutele, ne-a luat o gramada sa fierbem si sa racim apa pentru acvariu, dar acum suntem ca niste copii, ne tot ducem sa vedem ce fac pestii, le dam papa, avem grija cu pompita de oxigen si tot asha...

Pupici la toata lumea,







Boga, mamica de Mirunica si burtica de bb2- 37 + (DPN 1 august)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Fetelor de ce va este frica sa mancati fructe dupa nastere?Eu toata ziua mananc cirese, pere, mere, lubenita, de toate si amestecate...Aidan nu are nimic, face kk normal si pipi...nu sunt probleme.Mananc de toate cum a spus doctorul.

Sa va spun ceva haios...ieri Aidan a facut un kk cu zgomot destul de mare si noi am auzit si am inceput sa radem...cand a vazut Aidan ca radem de el a inceput si el sa rada de isprava lui.A fost atat de dulce si haios...

Buricul e mult mai bine acum , nu mai sangereaza...multumesc pt raspunsuri, m-au linistit.
Ieri am facut o baita lunga de vreo 45 de min si am spalat bine zona si apoi am pus alcool ca de obicei si vad ca se vindeca.

Adriana si bebe Aidan(27.06.2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/blackpanterro/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Multumesc de raspuns Boga, la mine linia este inca foarte vizibila.Sper sa treaca curand ca nu imi place sa o vad acolo, cand eram insarcinata era ok, dar acum nu imi place.

Aidan se trezeste de 2 ori pe noapte, exact la 3 ore...nu ma deranjeaza deloc, dorm destul si nu sunt obosita ca m-am obisnuit.Oricum si inainte de sarcina si bebe pierdeam nopti aiurea, acum macar o fac pentru puiutul meu



Adriana si bebe Aidan(27.06.2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/blackpanterro/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursuletulpanda2005 spune:

Buna burtici, mamici si bebeici!
Felicitari tuturoe noilor mamici! Sa va traiasca bebeii si sa fie frumosi si mancaciosi si norocosi! Iar voi, mamicile, sa va refaceti cat mai repede!

Ma bucur ca sunteti in general ok.

Noi suntem ok, desi suntem foarte aproape de "soroc". Nu am nascut si nici semne nu par a fi. Dar nu se stie niciodata!
Intr-adevar, si Pooh e mult mai lenes de o vreme. Dar si cand misca, misca nu gluma. Trebuie sa ma asez, daca stau in picioare.
In afara de faptul ca imi e somn mai tot timpul si ca ma dor toate incheieturile bazinului cand ma ridic in picioare, nu am alte "plangeri".

N-am facut bagajul de spital inca. Adica nu le-am "grupat" inca in geanta. Si am mai avea de cumparat cosmetice, servetele umede si pampersi. Dar pe-alea cred ca le va cumpara tati. Aici nu am asa de multe optiuni. Nici macar Nivea n-am vazut (nu produsele pentru bebei). O sa fierb ulei de masline pentru masaj si pentru fundulet o sa incerc ceva autohton fiindca nu vreau Johnson.

Intrebare pentru noile mamici: foloseste cineva vreun fel de sapun solid pentru spalat bebe la fundulet? Daca da, de care?

danaB + POOH 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

Mamini, , multumesc, ca te-ai gindit la mine.
Fetele, va multumesc pentru urari de bafta la control.
Di nefericire, pina implinesc 36 saptamini, trebuie sa calc pe becuri, adica stau cit se poate de cuminte, ca bb sa nu se nasca pina atunci. Ar avea probleme in sensul ca ar trebui hranit prin tuburi si alte chestii din astea. Colul e lung si inchis dar a fost martora doctora la frumusete de contractii dureroase si lungi, ceea ce a determinat-o sa evite sa-mi bage spatulele acolo pentru a se uita mai bine, si sa apese burtika prea tare(pentru a afla greutatea bb) asa ca s-a multumit doar prin a viri un degetel full de gel si foarte delicat pentru a aprecia colul, si atit. Tensiunea cam mica iar kg........., 600g pe saptamina insa a vazut in ce hal m-am umflat(retin apa la greu).
A mai zis la plecare ca urmatoarea data cind ne vedem la dispensar(urmatorul control 1 August), s-ar putea sa ne vedem in 3, adica ea, bb si eu.
Nu vreaaaaaaaaaaaaaaaaaaaau sa nasc asa repede. Mai vreau sa stau pina pe 7 august.
Sunt asa stresata si abia astept sa vina mama, ca saptamina asta ma mai ajuta Dan cu ce poate.
Va pupic
K35

Kulta graviduta si printesa Daniela (15,04,2004)

Poze cu noi
"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

DanaB, nu folosesc sapun pt bebe, niciodata nu mi-a placut sapunul ca usuca pielea.Eu folosesc gel de dus Nivea Baby pt Aidan.
Oricum nu cred ca trebuie un sapun special pt fundic.Ca sa tratam roseata folosesc crema Nivea Baby...dar nu are ca e buna crema :)

Simona, nu am inteles intrebarea ta referitoare la crema...intrebai de crema de fundic?Daca da, este crema speciala cu oxid de zinc, este ca si cea de la Johnson doar ca e mai buna - hehe.

Kulta, sper din tot sufletul sa reusesti sa duci sarcina la sfarsit...si o vei face ca ai inceput tratamentul si pana vine bebe vei fi sanatoasa tun :)

Adriana si bebe Aidan(27.06.2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/blackpanterro/my_photos

Mergi la inceput