Sotiile celor mai ocupati barbati

Sotiile celor mai ocupati barbati | Autor: stoichitescu cristina

Link direct la acest mesaj

Mi-a venit ideea acum, cind il astept pe sotul meu sa vina acasa de la servici.Ma gindesc ca nu sunt singura care astept sa soseasca acasa obosit, frint, sa-mi povesteasca ce evenimente a avut la servici, cum le-a facut fata...In acelasi timp ne vom face si planuri pt. ziua de miine, planuri care nu stiu daca nu vor fi date peste cap de alte evenimente.
Va invit sa ne "intilnim" aici, sa impartasim din experienta fiecareia, sa devenim mai intelepte si mai ingaduitoare, sa le facem venirea acasa mai placuta si chiar sa reusim impreuna sa supravietuim perioadelor in care ei, sotii nostri, nu sunt linga noi.
Cum faceti fata, cu ce va umpleti timpul, ce expliactii dati copiilor, cum va descurcati in anumite imprejurari cind ar trebui sa-i aveti linga voi?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Cristina, si eu ma numar printre sotiile care le lipseste barbatul de acasa cam mult,tot din cauza serv. bineinteles.La mine e problema ca lipseste cu sapt. si atunci toate cad pe umerii mei.Eu cu cumparaturile, eu cu cresterea copilului,tot eu cu plata datoriilor la stat si tot asa in fiecare luna.De planuri nici nu poate fi vorba pentru noi ca familie ci mai mult pentru mine si copil.E adevarat ca sambata si dumineca cand este acasa isi dedica timpul in totalitate copilului si mai apoi mie si petrecem impreuna dar eu zic ca e cam putin si de multe ori imi vine sa-mi iau lumea in cap.Slava domnului nu ducem lipsa de nimic dar parca uneori mai avem nevoie de cate o mangaiere sau un umar pe care sa plangem dar "un dus rece si trece" cum se spune.Copilul e inca micut zic eu dar de multe ori simte lipsa tatalui si incearca sa se consoleze ca in curand vine tati acasa si ii aduce o jucarie sau ceva ce isi doreste el,si de multe ori dupa ce a ajuns cu jucaria tati o ia si nici nu-l mai baga in seama o perioada fapt ce pe tati il roade foarte tare si e normal.Asta e mergem inainte ca nuu avem ce face.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliabr spune:

Ma inscriu si eu aici. Si cred ca mai sunt multe fete care ni se pot alatura.
Si sotul meu pleaca dimineata si se intoarce seara, tarziu. Bine ca macar e cu folos. Abia apucam sa stam impreuna 3,4 ore pe zi. Si in timpul asta incercam sa facem de toate.
Fetita noastra s-a obisnuit. Asta e programul normal. Nici macar nu-si pune problema ca ar putea fi altfel. Se mira doar daca apare ceva neprevazut si trebuie sa lipseasca de acasa si duminica.
La inceput mi-a fost foarte greu. Imi ramasesera pe cap treburi pe care nu le facusem niciodata.
Dar stiti ce a fost bine? Am invatat sa ma descurc singura. Si tare bine mi-a mai prins....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stoichitescu cristina spune:

Of, fetelor uneori am impresia ca nu se mai termina programul acesta prelungit de munca si singuratate. Problemele le discutam merue pe fuga sua uneori la telefon. Pina mai ieri lucram amindoi in aceeasi locatie si mai schimbam o vorba doua la servici sau pe drum, dar acum iar s-a schimbat.
Azi a plecat in delegatie fulger fara sa apuce sa se schimbe acasa si a ajuns seara tirziu, dupa un dus si o masa rapida l-am expediat in teren la servici fiindca asa a fost cazul.Uneori asa de rau imi pare de el ca nu are ragaz nici duminica.Copilul m-a batut la cap toata dupa amiaza "unde e tati?" Am incercat sa-l lamuresc dar a inceput sa se mitiie dupa el si pina la urma a tacut.Cind am ajuns de la plimbare acasa si a vazut masina in fata blocului a inceput sa topaie de bucurie.Cu toate astea ma gindesc ca este totusi bine fiindca avem ce ne trebuie si ne descurcam foarte bine material.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Si eu intru la categoria...mamici fara tatici(ziua)...din pacate. Rar sa vina sotul meu pe lumina acasa. dupa ora 18 eu incep cu telefoanele:
- Mai stai?
- Da, mai am treaba. Vin intr-o ora...
...trece o ora si jumatate, poate doua:
-Ce faci, mai ai treaba?
-Da, a intervenit ceva etc, imi povesteste ce si cum...dar nu ma consoleaza cu nimic.
Ne-am certat de cateva ori: Nu esti numai tu in firma aia! Toti s-au invata ca faci tu si ei trag chiulul cat pot! De mine si de fata nu mai ai timp deloc! O sa-mi fac pe altul! (urat din partea mea ca am zis asta, nu? oricum nu intentionam, fereasca Dumnezeu, dar asa, la nervi...)

Ceva parca s-a mai schimbat...adica uneori mai vine si pe la ora 18...dar imi place si mie sa ne plimbam impreuna copilul, sa stam de vorba, sa vedem un film impreuna. Mi-e greu cu toate pe capul meu. Iar el cand vine, bineinteles ca e obosit si nu are chef de nimic. Dar macar asa cum spunea cineva mai sus, traim bine. La urma urmei, pentru noi munceste. Si noi il iubim tare mult!

Mada si bebe Sofi,12/08/2004
http://http://community.webshots.com/user/fiquelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreema24 spune:

Inca o mamica singura ziua!
Si noi avem aceeasi problema,are program de 8 ore ,cica,dar nu prea ajunge acasa la timp.Toata ziu il sun si il intreb,mai intarzii azi?Pe la ora 12 spune -Nu mami , vin bine azi acasa , ias pe la 15 suna si zice -Mami nu mai ajung acasa la 17 pt ca .......Mereu apara cate ceva de facut,cate o urgenta, pe o parte il inteleg pt ca daca el pleaca acasa cam 30 de oameni nu pot lucra ziua urmatoare,dar vreau sa ajunga acasa mai repede.
Norocul meu ca fata e inca mici si nu pune intrebari deocamdata,dar mai tarziu ce fac?????Si asa cand il vede vrea la tati in brate.
Plimbari??? Numai sambata si duminica cand nu apare ceva neprevazut la serviciu.Si daca apare ceva ii spun Esti in timpul liber asa ca venim cu tine si de acolo mergem direct in parc!Deja toata firma ne cunoaste.Eu pt ei sunt nevasta care nu are ce face si se tine dupa barbat.Dar nu ma intereseaza, macar in we sa fie cu noi mereu!




www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50485" target="_blank">Povestea Loreemei www.babysfirstsite.com/LoreemaMariaVlad" target="_blank"> Site Loreema
Ramona & Loreema (6 sept 2004)
Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

quote:
Si daca apare ceva ii spun Esti in timpul liber asa ca venim cu tine si de acolo mergem direct in parc!Deja toata firma ne cunoaste.Eu pt ei sunt nevasta care nu are ce face si se tine dupa barbat.

si despre mine cred ca spun la fel colegii lui...eu iau caruciorul si pe la ora 19 ma infiintez la birou.

Mada si bebe Sofi,12/08/2004
http://http://community.webshots.com/user/fiquelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreema24 spune:

quote:
Originally posted by Fiquelle

quote:
Si daca apare ceva ii spun Esti in timpul liber asa ca venim cu tine si de acolo mergem direct in parc!Deja toata firma ne cunoaste.Eu pt ei sunt nevasta care nu are ce face si se tine dupa barbat.

si despre mine cred ca spun la fel colegii lui...eu iau caruciorul si pe la ora 19 ma infiintez la birou.

Mada si bebe Sofi,12/08/2004
http://http://community.webshots.com/user/fiquelle



Eu nu am mai pus la socoteala de cate ori s-a trezit cu mine la birou,normal ca eram cu fata in carut si urcam si pana la etajul 4 unde are biroul.Asta e! Trebuie sa il fac sa stea cat mai mult cu noi. Munca nu trebuie sa fie pe primul loc..



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50485" target="_blank">Povestea Loreemei www.babysfirstsite.com/LoreemaMariaVlad" target="_blank"> Site Loreema
Ramona & Loreema (6 sept 2004)
Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Si eu ma inscriu in aceasta categorie.
Al meu lucreaza sofer pe ir de 2 ani si m-am obisnuit sa vina la 7-8 zile chiar la 2 saptamani uneori.
Noi nu avem nici Craciun, Revelion, Pasti, zile de nastere, dar nici copii.Ar fi singurul lucru care mi-ar trabui acum.
Adevarul ca eu nu ma vad in situatia de a avea un copil si el cu aceasta meserie.
Inainte in Romania am avut o clinica veterinara( el este medic veterinar)si era aproape la fel.Seara la ultima ora venea cate un client, o urgenta in miez de noape, o urgenta sambata sau duminica, o consulta sambata la ora 13.45( iar clinica se inchidea la 14).
Adevarul e ca e graznic, mai ales ca eu aici am foarte putini prieteni(mai mult spanioli din cauza invidiei), asa ca imaginati-va ce usor poate fi.Mama mea a murit acum 5 ani, iar cu soacra nu ma inteleg deloc.Omai aduc in vacante pe sora mea care are 16 ani.
Asta e viata noastra fetelor.
Pupici multisi sa rezistam cat mai mult asa.
Eu de multe ori explodez si ii zic ca ori eu ori camionul, dar dupa acea imi dau seama ca si lui ii este foarte greu si se sacrifica pentru amandoi.
Asta e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura10 spune:

Mie imi zice lumea ca sunt terorista, ca nu-l las deloc in pace, ca-l sun tot timpul si-l intreb: "Mai stai? Mai ai treaba? Cand vii?" Dar pur si simplu nu mai suport sa imi fac viata dupa programul lui.

Cam asa e viata mea... Eu nu sunt casatorita dar e ca si cum... Al meu e constructor si lucreaza... non stop. Tot timpul mai apare ceva neprevazut, de multe ori nici nu vine acasa caci ramane pe santier. Eu ma ocup de TOT si trebuie sa mai fiu si dragutza si iubitoare cand ne intalnim. Dar presupun ca stiti si voi... Numai ca il iubesc tare mult si asta cred ca ma face sa accept situatia si sa merg mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stoichitescu cristina spune:

Laura, draga te inteleg pentru ca desi al meu sot nu este constructor, pe linga faptul ca este ffff ocupat la serviciu,ne construim si casa in care speram sa imbatrinim.Stiu foarte bine ca atunci cind am avea timp liber vine acasa, isi imbraca hainele de teren si merge la locul constructiei.UrmaresTe totul si pune si el umarul. De cind am inceput constructia a "alergat" pesTe tot pt. materialele cerute, pt. aprobari ...Cunosc problema.

Fetelor, vad ca avem o viata de familie cam la fara frecventa , dar sa speram ca sotii nostri sunt cu sufletul si gindul la noi, acasa, la copiii lor.Sa avem grije sa fie sanatosi sa poata face fatza zilei de miine si problemelor ce se vor ivi.!

Va pup si va tin pumnii!


Mergi la inceput