surplusuri de vitamine ...da sau ..nu?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Maria Alexia pupici...uite Kid zice ca T da Biomarine de la 14 sapt..posibil ca atunci cind scap de utrogestan dau direct in Biomarin si eu..chiar ca o sa fie bebe destept! Pe mine Kid m-a convins sa nu iau Materna...m-as face cit casa!

Cafeluta draguta13+
Simburica mititica

Sa nu depunem armele si vom reusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Multumesc mult, Kid
Am notat si treaba cu Magne-B6, sper sa nu fie cazul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Maria, eu chiar sunt pe schema lui Tutunaru: Bio-Marine din s. 14, Magne B6 din s. 4. Cu astea 2 merg pana la nashtere, fiindca am rezistentze mari pe arterele uterine (ca si Kidu', de altfel). Ca prenatale eu am luat din start Royal Tonic si nu m-am ingrasat deloc (am luat 3,5 kile pana la 21 de saptamani, ceea ce zic eu ca e in grafic). In plus, eu consum zilnic si ceaiul Rooibos despre care am citit pagini intregi ca este foarte benefic fiindca e plin de minerale si nu contine deloc cofeina. E corespondentul ceaiului verde, insa, spre deosebire de primul, acesta poate fi baut fara restrictii tocmai fiindca e liber de cofeina. In plus, faciliteaza si retinerea fierului in organism, mai ales in perioada graviditatzii cand, se stie bine faptul ca fierul se cam duce pe apa sambetei.

Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Multumesc de info, Lorda, o sa-ti calc pe urme.
Inca ceva despre Rooibos: e si tare bun , mie cel putin imi place la nebunie, nu stiam ca e bun si pentru bb!!!


Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Utocata, nu stii Magne B6 e recomandat si impotriva opririi sarcinilor in evolutie?
Ceaiul asta Rooibos pentru ce e bun si unde se gaseste, in farmacii?

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Si eu iau prenatale.
In prima luna de sarcina doctorita mi-a recomandat SANA-SOL pentru gravide.
Acum, in luna 4, mi-a dat sa iau Materna.
Problema e ca am o pofta de mancare..........
Si nu stiu ce sa fac: daca sa le mai iau sau nu in continuare.
Ca la stilul cat mananc, s-ar putea sa ma fac cat casa......(cat palatu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Laura nu...ti-am raspuns la endometru..Fetelor de simbata cind o sa am 14+ renunt la utrogestan si acid folic si trec pe Bio-Marin Plus cite 1 pastila/zi si ramin si cu Magne B6 cite 4/zi...asa a zis Tutunaru

Cafeluta draguta
Simburica mititica13+

Sa nu depunem armele si vom reusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Un subiect interesant si destul de controversat nu-i asa?

In tarile nord europene,dupa cite stiu,se presupune ca o alimentatie variata si bogata in fructe,legume,fibre,carne slaba este suficienta si nu ar fi nevoie de surplus de vitamine.

Eu am dubii in privinta asta, fiindca aici sezonul de crestere al tuturor plantelor este extrem de scurt, se folosesc "din belsug" ingrasaminte chimice(desi spun ei FOARTE calitative)si...se importa MAJORITATEA fructelor si legumelor de la mii si zeci de mii de kilometri distanta.Transporturile de genul asta implica injectarea anumitor chimicale altfel,cum ar rezista "proaspete" pina la destinatie?!

In fine,precum stiti,femeile gravide au necesitati crescute de vitamine si discutind cu doctorul meu, a fost de acord ca in situatia sarcinii,in plus de respectarea unei alimentatii corecte trebuie adaugate si vitaminile prenatale.

va doresc numai bine tuturor,
Mariana------->1976
Monica-------->1998
Matei--------->2001
BB------------>2006 feb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

aici se insista ca e bine sa ieie prenatale chiar inainte de sarcina daca aceasta este planificata. Si in State parerile difera- dar mai ales daca exista deficiente ele trebuie cumva remediate...
Acidul folic este important mai ales (si aici toti sunt de acord)in primele 14 -16 saptamani-adica in primul trimestru, pentru ca arata cercetari americane(le caut pe internet sa le aratati si voi doctorilor vostri) previne in proportie 50% malformatiile ce pot aparea...
http://www.babycenter.com/refcap/pregnancy/pregnancynutrition/287.html

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-20
poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralush spune:

De ce nu luati fetelor toate pastiele pe care le gasiti?!Scuzati ironia!
Mamele noastre pun pariu ca nu au luat acid folic si nici alte alea si iaca suntem bine ,in oarecare masura:))!Doamne e mania medicamentelor!Doc de familie mi a dat Fier,ca sa aflu ca ei au norma pt asta adica asa trebuie sa faca!!!
Doc ginecolog,un dulce,mi a zis sa le arunc!Si bine am facut,ulterior am citit destule pe tema asta.E toxic pt fat ca si calciul luat aiurea mai ales in primele luni de sarcina poate duce la calcifierea fatului sau embrionului,daca ai dispozitie spre litiaza biliara poate iti faci si bucuria asta!!Daca ai cev mai mic nivelul de fier,consuma alimente care contin vitamina C pt ca ajuta tocmai la asa ceva,citrice,patrunjelul contine foarte mula vitamina C!
In Ro la primele analize din saptamana 6 am constatat ca valorile Ca ,Mg si sideremie(nivel deFe)erau sub limita!O desteapta de doctorita mi a spus ca o sa am un copil anemic si bolnav si ca o sa stau in spital!Foarte draguta!
Ginecologul (roman) s a distrat cand m am dus speriata la el!Cica sa ma duc sa ii spun doamnei doc ca toate gravidele au in primul trimestru o anemie usoara!
l am ascultat si bine am facut!Apropo bebe e bine merci e un grasan!Am 34 de saptamani,la 32 de saptamani bebe avea 2972g!
Medicul de aici din Germania nici nu a vrut sa auda de calciu sau vitamine...cica lapte iaurt si alte alea!Si bv lui!Vad ca aici nu e nebunia cu medicamentele ca in Ro!Acidul folic ,daca nu aveti probleme grave ,il puteti lua cu succes si din alimente!Nu sunt sg careia nu i s a prescris ,am o prietena buna care nu l a luat sii garantez ca fetita ei are creierul si coloana veretebrala normale!!!Nu pt asta luati acid folic??
Apropo de Utrogestan...alta doctorita desteapta din Ro mi l a prescris ,pt iminenta de avort!Poate o sa il fac cadou!Ca nu am avut absolut nici o problema,,,Ideea era ca nu puteam sa plec de la dumneai din cabinet fara o reteta lunga de medicamente!
In final,Lorika,consulta medicul tau,repeta analizele daca ai dubii dar,pt numele lui Dumnezeu nu lua pastile asa aiurea!Esti gravida nu esti bolnava!Asta e o stare fiziologica nu patologica!
Pupici si sanatate lui bebe!

Mergi la inceput