surplusuri de vitamine ...da sau ..nu?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Mie doctorul mi-a recomandat Materna incepand din sapt.17 si nu am observat nici o modificare in starea mea dupa ce am luat vitaminele...adica nu cred ca mi-au facut nici un rau.O sa incep si un set de analize sa vad cum stau cu calciul,fierul si restul.Acum mai iau si Biomarin plus si magneb6.

Varsta bebelica[url=http://lilypie.com/days/051129/3/25/1/+2"]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Buna! Nici mie nu mi-a dat dr prenatale sau alte vitamine, mi-a zis sa iau Biomarin Plus pentru creierul copilului. Mi-a mai dat Magne B6 pentru contractii si mi-a zis ca nu trebuie sa iau materna sau altele decat daca vreau eu neaparat. El de obicei le spune gravidutzelor sa manance sanatos, cica e mai bine decat sa iei vitamine si sa te faci cat casa. Dar eu am luat Materna din sapt 14 pana in saptamana 20 la "sfatul" prietenelor. Cand m-am gasit cu 6 kg in plus in astea 6 saptamani si am inceput sa imi dau seama cate dulciuri bagam...m-am oprit. Pur si simplu imi venea tot timpul sa rontzai ceva bun: ciocolata, pateuri, prajituri.
Nu a fost din capul meu sunt sigura, nici nu mi-am dat seama ca sarisem asa tare calul. Cand m-am oprit din Materna nu mi-a mai venit decat sa mananc fructe la desert. Din cand in cand mai mananc o inghetata...In alte 8 saptamani am mai luat doar 2 kg si nu ma simt deloc greoaie, inca. In plus bebe a luat f bine in greutate, e o grasanica.
Asadar, fiecare dupa cum simte si dupa cum isi cunoaste organismul. Si, cel mai important, dupa cum ies analizele. Eu le-am avut f bune, nu aveam motive sa iau prenatale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Kid ai dreptate..la cit maninc eu aia mai imi lipseste sa-mi dea si mai multa pofta de mincare..am luat 5 kg pina acum fara Materna sau Prenatale..o sa mai discut problema cu T si daca nu-mi zice sa iau nu voi lua..si mie analizele mi-ai iesit bine!

Sa nu depunem armele si vom reusi!
Cafeluta draguta

13+
Simburica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Cata, am luat din saptamana 20 parca, dar am renuntat rapid.
Oricum, prenatalele nu se iau inainte de trimestrul 2. De aceea nu ti-a dat sa iei nimic.
Acidul folic si Progesteron ( daca e cazul) sunt suficiente in primul trimestru.



Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Mercic Crinuta..teoretic, dupa calendarele de aici de simbata am intrat in trim. II..intrebarea mea viza trim. II ca pentru trim. I m-am lamurit ca-mi da numai utrogestan, acid folic si magne b6...pupici!

Sa nu depunem armele si vom reusi!
Cafeluta draguta

13+
Simburica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Fetelor, voi stiti cumva cam care e schema standard a dr. Tutunaru cu prenatalele ? Am vazut ca numai el recomanda Bio-Marin, Magne B6... Dar in ce perioada ? Mai e si altceva in afara de acestea ?

As intra si eu pe schema lui, mai ales ca dupa Materna (care se recomanda pe banda, fara discriminare, vad) nu pare sa se omoare toata lumea. Doctorita mea mi-a recomandat-o din sapt. 16, dar... nu prea am de gand sa le iau.

Am inceput in schimb prenatalele de Trim.2-3 de la Royal Tonic, am auzit numai de bine despre ele. Cred ca ar merge alaturi de Bio-Marin...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Maria Alexia eu sunt pacienta lui T..cred ca Magne B6 da pe tot parcursul sarcinii...eu am luat de cind am ramas...acum iau 4/zi...Biomarine parca de la 17 sapt. dar nu stiu sigur!Intra la nastere sa vezi la pacientele lui mai avansate ce zic ele!

Sa nu depunem armele si vom reusi!
Cafeluta draguta

13+
Simburica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Multumesc mult, Cata !
Stiam eu ca tu mergi la dr. T, te "urmaresc" mereu si ma bucur mult ca ne-ai urmat asa de repede la mamici - iti sta tare bine cu burtica !
Asa ma gandeam si eu, din cate am mai citit si alte postari, sa incep acum, la 17 sapt, BioMarine, sa-l facem pe bb destept

Te pup, sa ai o sarcina usoara si un bb sanatos si frumos ca tine!

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Maria, dr T. recomanda BioMarin Plus din saptamana 14, mie asa mi-a dat. Pana atunci am luat doar acid folic. In sapt 14 (chiar dupa triplu test si eco morfologica) mi-a zis de Biomarin, mi-a zis ca e bun pentru cresterea lui bebe si mai ales pentru creierul sau. L-am intrebat de prenatale si mi-a zis ca daca tin neaparat pot sa iau Materna (deci el le-a recomandat) dar ca el de obicei nu le da...
M-am apucat totusi de Materna (am renuntat cand am vazut ca dr avea dreptate cu facutul cat casa).
Nu mi-a dat Magne B6, deci nu e tratament standard la el, nu e in "schema". Mi-a dat dupa eco morfo de la 22 de saptamani unde mi-au iesit rezistentele marite pe arterele uterine. Din cauza asta aveam contractii si bebe avea un usor retard de crestere (era mai mic cu cateva zile decat ar fi trebuit). Mi-a zis dr T. sa bag Magne B6, cate 4 / zi si sa continui cu Biomarin.
A fost super, contractiile au disparut aproape si am reusit sa il fac pe bebe mare! La 26 de saptamani (urmatorul control) avea greutate si dimensiuni de 28+. Chiar si doctorul s-a mirat de ce mare s-a facut asa de repede. Mi-a facut cu ochiul si mi-a zis "ii merge bine pe Biomarin".
Iar cu prenatalele: am 8 saptamani de cand nu mai iau Materna, uite tocmai acum s-a facut bebe mare si frumos. In plus analizele mele sunt bune, mananc multe fructe si legume si mi-a trecut criza de napolitane si prajituri, criza pe care am avut-o cand luam vitamine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Lorika,daca medicul nu ti-a dat,nu lua sau aminteste-i ca esti in luna a saptea.
Eu nu am luat nimic,nimic,doar dupa nastere am luat niste fier.

Pupici.

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
poze Alexia

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput