Atentie miresici! Fotograf recomandat cu caldura!

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns radu300 spune:

Danye o sa-ti trimit mai multe detalii pe mail, pentru ca vad ca esti noua printre noi. Toate cele bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popescusimo spune:

Buna. Numele meu este Simona si am nunta pe 14.10.2006 in Bucuresti, cam 90 invitati. Radu, m-ar interesa care este pretul unui pachet pentru 90 invitati si daca realizati si filmari, cat m-ar costa cu totul... si bine-nteles daca sunteti liberi in data mentionata. Astept un raspuns.


Simo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danye spune:

Radu imi poti da detalii? Le astept si nu sosesc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu300 spune:

Buna danye si popescusimo! V-am raspuns pe privat respectiv mail. Toate cele bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu300 spune:

Pentru miresele de februarie - martie avem o veste buna: reinnodam traditia cu oferitul unui pachet foto gratuit unei mirese membra dc.
Conditiile in care va puteti inscrie la tragerea la sorti sunt:
1. Membru activ dc
2. Sa nu aiba un alt contract pentru fotografie
3. Nunta sa aiba loc integral in cursul lunilor februarie sau martie in Bucuresti
Asteptam inscrieri pe office@pentrununta.ro

Va rugam mentionati: data nuntii, ID-ul desprecopii.com, locatia nuntii.
Castigatoarea/castigatorul va fi anuntat aici pe data de 1 februarie.

BAFTA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

am si eu o intrebare, caqm cat costa un set de fotografii la cununie civila+religioasa, si daca cel care face poze si filmeaza are vreo importanta? am vazut ca majoritatea recomandati persoane separate dar ca sa subtiem cheltuielile nu putem 2in 1.am nunta pe 17 iunie 2006 si as mai dori sa-mi spuneti cam cu cat timp inainte sa vb cu fotograful?va multumesc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu300 spune:

Carmen, o sa-ti raspund aici, pentru ca ai ridicat o problema care este de interes mai general. In primul rand, nu stiu cu cat timp inainte trebuie sa vb cu fotograful, dar stiu ca pentru data indicata de tine noi nu mai avem locuri.
In al doilea rand, raspunsul la intrebarea ta cu "2 in 1" este simplu: te vei alege cu o porcarie de filmare combinata cu cateva mizerii de poze, dar nu vei avea nici filmare ca lumea nici fotografii de nunta. Nici un profesionist CONSTIENT de ce are de facut nu o sa le faca pe amandoua in acelasi timp. Nu are cum. Eu zic ca subtierea cheltuielilor sa o incerci la alta categorie de servicii, pentru ca daca vorbesti de foto si video, ori sunt facute ca lumea, ori nu. Pot sa iti spun ca indiferent de ce iti va spune persoana care se angajeaza sa faca asa ceva, il vei plati degeaba, probabil ca oricare din invitatii tai are sanse mai mari sa faca o fotografie mai buna decat omul orchestra. Ca sa iti fac o comparatie: poate esti un sofer bun, poate te descurci bine cu computerul. Imagineaza-ti cum ai reusi sa butonezi un computer cat timp ai conduce o masina. Cam asa e cu filmatul in acelasi timp cu fotografiatul.


"http://community.webshots.com/user/pentrununta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

quote:
Originally posted by radu300

Carmen, o sa-ti raspund aici, pentru ca ai ridicat o problema care este de interes mai general. In primul rand, nu stiu cu cat timp inainte trebuie sa vb cu fotograful, dar stiu ca pentru data indicata de tine noi nu mai avem locuri.
In al doilea rand, raspunsul la intrebarea ta cu "2 in 1" este simplu: te vei alege cu o porcarie de filmare combinata cu cateva mizerii de poze, dar nu vei avea nici filmare ca lumea nici fotografii de nunta. Nici un profesionist CONSTIENT de ce are de facut nu o sa le faca pe amandoua in acelasi timp. Nu are cum. Eu zic ca subtierea cheltuielilor sa o incerci la alta categorie de servicii, pentru ca daca vorbesti de foto si video, ori sunt facute ca lumea, ori nu. Pot sa iti spun ca indiferent de ce iti va spune persoana care se angajeaza sa faca asa ceva, il vei plati degeaba, probabil ca oricare din invitatii tai are sanse mai mari sa faca o fotografie mai buna decat omul orchestra. Ca sa iti fac o comparatie: poate esti un sofer bun, poate te descurci bine cu computerul. Imagineaza-ti cum ai reusi sa butonezi un computer cat timp ai conduce o masina. Cam asa e cu filmatul in acelasi timp cu fotografiatul.


"http://community.webshots.com/user/pentrununta"



radu, stiu ca tu esti profesionistul si sunt de acord cu tine ca e de preferat sa fie 2 persoane diferite. dar nu as fi atat de categorica cu "porcariile" de care vorbesti. eu una am vazut la o nunta la acre am participat anul trecut, rezultatele obtinute de un astfel de "om orchestra" cum il numesti tu si mi-au palcut foarte foarte mult. nu are rost sa generalizam. poate e doar foarte greu sa obtii ceva bun, dar nu imposibil.

nunta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu300 spune:

Nu addinel, nu este foarte greu, chiar este imposibil. Si asta pentru simplul motiv ca omul este dotat doar cu doua maini, si nu cu patru.
Pentru a manui un aparat foto o mana o folosesti pentru declansare si sprijinul aparatului, in timp ce mana cealalta ajusteaza diafragma, focalizarea, zoomul, etc.
La fel, pentru camera video, o mana umbla cu zoomul si eventual sprijina camera (daca este mai mica), iar cealalta mana ajusteaza diafragma, focalizarea, alte functii. Singura modalitate prin care ai reusi sa faci fotografii in acelasi timp cu filmarea ar fi cu aparatele puse in modul "Automat", caz in care o sa iasa fotografii si filmari vizibile, dar care nu se incadreza decat in cel mai bun caz in clasa amator. Filmare pe automat poti sa faci si tu, si oricine altcineva, la fel si fotografiere. Dar rezultatele nu vor fi niciodata macar in apropierea unui profesionist. In plus, filmand in acelasi timp cu fotografia, sau invers fotografiind in acelasi timp cu filmarea, inseamna ca operatorul isi va muta atentia de pe vizorul aparatului de fotografiat sau filmat, catre celalat aparat. Caz in care, intreb eu, ce filmeaza/fotografiaza? Ce o fi in fata... Nu confunda fotografii vizibile cu fotografii profi, nu confunda filmari in care se misca ceva acolo cu filmari profi (cu defocalizari, etc.).
In plus, momentele cheie sunt aceleasi. Ca un exemplu unde filmarea va iesi prost si cu siguranta si fotografiile la fel, in cazul in care sunt facute simultan, din acelasi unghi: biserica. Spatiul foarte ingust, de la pahare de exemplu, nu permite accesul decat al unui obiectiv. Celalalt operator ar trebui sa se afle in partea opusa. Cum va realiza minunea? Nu o va realiza, va ridica aparatul de fotografiat desupra capului si va fotografia ce o da Domnul! Sunt foarte inversunat impotriva acestor "profesionisti" pentru ca nu mai devreme de saptamana trecuta mi-au trecut prin mana fotografiile unei cunostiinte, care ma ruga disperata sa ii scot ceva din ele. Mare lucru nu am mai putut face, erau facute cu un aparat amator (HP parca), si la o rezolutie foarte mica, cu balansul de alb pus pe automat, la ISO foarte mare. Cat a costat-o distractia cu film + foto? Daca vorbim de bani, a platit 13 milioane. Daca vorbim de nunta in sine...
Mai adaug ceva. Atat o camera profi cat si un aparat de fotografiat profi au fiecare in parte cel putin 1.5 kilograme (cu tot cu obiectiv, blitz, etc., in mod normal camera sare de 3 kg...). Sa zicem ca o sa tina camera pe umar si scapa de o grija. Cum va tine 1,5 kg intr-o singura mana, ridicata sus ca sa nu se vada aparatul? In nici un caz nemiscata! Din acest motiv toti pe care i-am vazut ca lucrau asa, fara nici o exceptie, foloseau aparate de fotografiat pentru amatori, care functioneaza in modul automat, si sunt foarte usoare, fiind compacte. Cel mult lucrau cu un Sony 828, dar nici ala nu are vreo treaba cu profi, si oricum il foloseau tot in mod automat - adica aveau o focala pusa fixa si apasau pe buton in directia miresei, fara sa vizize, rezulta incadrare pauza, expunere cum o fi, zgomot de fond cat cuprinde, rezolutia vai de ea, si pot continua sa stii...
Te las pe tine sa tragi concluzia. Merita riscul? Asta doar voi hotarati. Sfatul meu este sa uitati de o asemenea prostie. Veti plati enorm de scump o astfel de dsitractie, si nun ma refer la suma fie ea derizorie sau nu pe care o sa o ceara, ci ma refer la amintirile voastre. Nu mai repetati nunta ca nu au iesit pozele, nu e asa?



"http://community.webshots.com/user/pentrununta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

Hello Hello

Dragelor, Adi (radu300) are dreptate cand spune ca daca o singura persoana realizeaza si foto si video, rezultatul va fi foarte slab. Sunt perfect de acord si nu va sfatuiesc sa riscati atunci cand e vorba de nunta voastra.
Motivul pentru care m-am oprit sa va scriu astazi este mesajul de mai sus si catalogarea aparatului Sony F828. Cred ca este cel putin nepotrivita remarca lui Adi: “nici ala nu are vreo treaba cu profi”.
Sunt un pic dezamagita ca un fotograf profesionist nu diferentiaza un point and shoot de un aparat de fotografiat ca Sony F828, premiat la o multime de expozitii de aparate foto profesionale.
Si Sony, ca si “fratii” lui mai mari sau mai mici, are programe de expunere foarte variate, aperture priority, shutter priority, manual. Focala nu numai ca nu e fixa (a se citi distanta focala), ci acopera domeniul 25 mm - 200 mm, deci gamele wide, normal si tele. Este o plaja de valori mult mai mare decit la obiectivul standard cu care vin unele SLR-uri ieftine, precum Canon EOS 300D si 350D. Ca sa nu mai spunem ca 300D are doar 6 megapixeli, spre deosebire de cei 8 megapixeli ai lui Sony F828. In paranteza fie spus: si Canon si ceilalti producatori folosesc senzorii CCD Sony, deci treaba e pe jumatate facuta tot de ei.
Si inca un detaliu: Sony este singurul producator prosumer care foloseste numai lentile Carl Zeiss, unul din cele mai buni producatori de optica. Spre deosebire de Sigma si alti producatori mai ieftini de obiective, ei folosesc inca sticla, si nu diverse materiale "composite", de "ultima generatie", care de fapt sunt mase plastice.

Dar, oricum, indiferent de aparatul foto folosit, diferenta o face intotdeauna fotograful!
Am asistat la o sedinta foto a lui Toni Salabasev cu un Canon PowerShot G2 ... magnific de la un aparat consumer. Iar Hennesy cu un EOS 300D cu lentila din kit-ul standard, nici pe departe un obiectiv bun pentru un Canon... de neegalat.
Pentru o mireasa conteaza mai putin numarul de megapixeli, ce lentile foloseste fotograful sau alte aspecte tehnice. Conteaza felul in care fotografiile surprind emotia si bucuria acelei zile unice... si vorbesc din experienta, nici o fotografie excelenta din punct de vedere tehnic nu va egala o fotografie care te face sa zambesti, sa visezi, sa retraiesti clipe trecute prea repede...
Eu personal folosesc atat F828 cat si EOS 350D, astea din sfera aparatelor digitale. Cat despre cele clasice, acum demodate, am utilizat diverse: Canon, Olympus, Nikon, Pentax. Dar nu pot sa renunt la F828 nici pentru Canon EOS 1Ds - apropo, unul dintre cele mai bune aparate pentru evenimente cu desfasurare rapida si surpinzatoare, precum o nunta. De ce F828? Pentru ca are doua atuuri incontestabile: plaja mare de valori ale distantei focale si un display rotativ excelent, care iti permite sa faci poze din orice unghi si pozitie, pastrand controlul incadrarii. Acest ultim atu este unic, nu poate fi gasit la nici un SRL, dar cred ca un fotograf profesionist stie deja asta.

Miresici, spor la pregatiri! Sa aveti nunti de vis!

Marcela


"When the first baby laughed for the first time, the laugh broke into a thousand pieces and they all went skipping about, and that was the beginning of fairies." James M. Barrie

foto

Mergi la inceput