Copilasi si bebelusi de iulie-august 2004 (82)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Buna seara!

Azi am fost plimbarete, nu prea am stat pe acasa. Iar Stefi, ca de obicei, a avut o zi vesela (cu citeva exceptii) si cu prea putin somn si mancare (dupa mine).

Andreea, nu-ti va griji, sigur se va rezolva cu biblioteca, iti tinem pumnii.

Stefi ieri si azi a avut citeva momente cam ciudate (nu prea stiu cum sa le spun). A dormit mai prost si mult mai putin (in timpul zilei maxim 1:30 cand ea doarme cel putin 2-3, iar noaptea 10 ore, cand ea doar cel putin 12), s-a trezit plang din somnul de la pranz. Iar cel mai ciudat, a avut momente in care plangea in disperare dupa mine si se linistea doar la mine in brate. Nu era de ajuns sa ma vada, trebuia in brate. Si nu s-a mai intamplat. Adevarul este ca in ultimele 2 saptamani am cam exagerat cu serviciul, dar nu m-am asteptat la asa ceva. Voi ce parere aveti?

Sper ca ati avut un week-end frumos, vrem poze de la aniversari si povestiri despre petreceri si vacante. Noapte buna!

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)
poze Stefi si si mai multe poze


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44241" target="_blank"> O poveste despre o raza de soare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Iata la ce ore mici apar si eu pe aici, acum am terminat cina asta pt ca am smotruit toata dupaamiaza (E duminica sper sa ma ierte Dumnezeu...) ca sa pun bucataria in ordine macar, restul urmeaza inca sa fie sub stare de "asediu".

Lui Danut ii simt un dintisor jos, saracutul aseara a plans pana la 12 noaptea incepand de pe la 11 si noi crezand ca are "toane" l-am ignorat in patutul lui, acum imi pare asa rau ca nu l-am alinat, probabil ca-l durea rau gingiuta, dar de acum stim. Nu trebuie sa mai uit ca un bebelas plange intotdeauna cu un motiv bine definit, nu asa de moft.

Eu cu burtica m-am mai reglat, in schimb Dumnezeu stie cum mi s-a extins iritatia bucala in halul asta, acum am o gramada de pustule rosii in vestibulul bucal, nu ma dor asa cum ma durea afta, chiar pot spune ca pana acum, de cand mi-au iesit de azidupamasa nu ma dor deloc, dar le simt si ma deranjeaza ca sunt acolo, sunt de marimea unei gamalii de ac si par sa fie pline cu lichid, nu stiu daca e asa, si ma doare un ganglion de sub maxilar pe aceeasi parte cu locul unde am infectia asta in gura care nu mai stiu cum s-o denumesc. Am dat cu solutie de afte dar nu cred sa aiba efect pt ca afta, ca una era, nu ma mai doare dar in schimb m-am umplut de pustulele astea dubioase. Ce credeti ca sunt, si ce sa fac ???

Inca o intrebare: branza calcica e mai buna decat branza facuta cu zeama de lamaie, sub aspectul aportului de calciu ma refer...insa cum noi papam zilnic branza dulce de casa n-ar fi prea mult sa o fac cu lactat de calciu ? (cred ca asa se numeste, desi nu-s sigura iar la ora asta nu mai caut, intelegeti voi ce vreau sa zic). Am tot auzit ca nu e ok sa se administreze calciu in exces "pt ca se depune la rinichi".

merg si eu sa ma intind ca am obosit dupa atata munca pe ziua de azi, somn usor si o noapte linistita va doresc
lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kro spune:

Keyto, Eva Ioana, Victor Mihai

Andreea, in listuta, la luna iunie, apar doar numele copiilor si data nasterii (fara alte detalii). Ce bine ca v-ati distrat in parc, si voi, si Philip. Cand am citit ca l-ai dat singurel in masinute mi-am zis “wow, ce curaj”, apoi mi-am dat seama ca e vorba de alte standarde, unde se pune accent pe siguranta copiilor, nu ca in Ro. Am fost si noi duminica intr-un parc si am lasat-o pe Alessia doar in masinute care se leganau usor, ca sa pot tine tot timpul o mana pe ea. Nici pe Felicia nu am lasat-o sa se urce in nimic care se ridica de la sol pentru ca, la cum aratau instalatiile respective, mi-era teama ca pot cadea oricand. Asta e, mai avem de asteptat pana cand vom avea si noi un adevarat parc de distractii. Oricum, Piscotica s-a distrat si a facut scandal cand am luat-o din masinuta.

Nicole, ne inscriem si noi in clubul celor care adorm uneori tarziu, pe la 11 sau chiar 12 noaptea. Noroc ca nu se repeta prea des, ca tare rau mai e .

Andrea, ce dulce e Stefania cu rochita roz, mai ales cand danseaza. Cred ca a fost atractia petrecerii.

Despre noi ce sa va zic, cred ca vine dintele nr. 7 , asa ca suntem cam mofturosi, da trece si asta.


Carolina, Felicia (15 .05.2000) si Alessia (19.07.2004)
http://community.webshots.com/user/alessiafelicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineatza buna dimineatza!!!!!
in primul rind, La multi ani pentru sarbatoritii de zilele astea!!! numai bine si sanatate!!!!
in al doilea....ce bine e acasa cu grasunu meu!!!! mi se pare ca a crescut asa mulot si s-a schimbat! cert e ca atunci cind ne-a vazut s-a repezit ca dipserat la taica-su. pe mine nu m-a bagat in seama vreo 20 de minute, daca vroiam sa il iau in brate tzipa disperat la el....dupa aia si-a adus aminte si de mine
n-am apucat sa citesc sfarsitul capitolului trecut.
Simona R hihihi inteleleg ca ai apucat sa mergi singurica la plaja fara David...sper sa nu te-ai ars!
Lia bubitzele mici de care zici probabil ca sunt de la ceva mincare care nu ti-a priit. poti incerca cu glicerina...sau cu nimic, mai ales daca nu te dor. e adevarat ca-s deranjante, dar...trec.
va dorim o zi super tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Buna dimineata!
Eu dau tonul in dimineata asta,hai,sculareeeeaa.

Trebuie sa urez sarbatoritilor de ieri,Eva Ioana,Victor Mihai,Keyoto, , sa fiti sanatosi si norocosi si sa-i bucurati pe parinti pana la adanci batraneti.

ILINCA ,sa cresti mare,sanatoasa,norocoasa si voioasa;sa inveti sa mananci cu lingurita si sa-ti dea Dumnezeu numai zile luminoase si viata lunga.
Mara ,.

Noi am fost ieri plecati la o terasa pe balta,o terasa constuita pe un ponton,super misto,are liber,peste proaspat.
Alexia a papat,ciorbita de vacuta,peste cu mamaliguta si mamaliguta cu branzica si smantana,asa ca mie imi era teama sa plec cu ea mai multe zile,ca nu stiam cu mancarea,dar m-am convins,mananca moata orice.
A fost super cuminte,a dansat,a cantat,a vorbit cu alti copilasi,ce sa mai a fost vedeta,a venit un domn care a indragit-o si i-a sarutat manuta,vai sa fi vazut cum se rusinase pitica.

Andreea,super distactie in parc,bravo,felicitari pt Pupi ce curajos.Stai linistita ca ai postul,nu pierd americanii o minte romaneasca,esti pretioasa pt ei,probabil ca te sunau sa-ti spuna ca au marit salariul de inceput.

Aha,v-a placut petrecerea,e poate tragem una si mai mare vinerea viitoare.

Noi suntem pe aici.


Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
poze Alexia

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Roxa,bine-ai revenit!
Cum a fost,povesteste-ne mai multe si pozzzeee.
Mmmm,cum te-ai simtit cand dupa atata timp,puiu in loc sa planga dupa tine,plangea dupa tasu'.Ce leapsa ne trag copii astia si sunt atat de mici...dar cand or creste...

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
poze Alexia

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

buna dimineata si de la noi
da' chiar ati avut o petrecere pe cinste!!!

noi suntem bine acum, viroza aia pacatoasa a trecut si la mine, dar ne-am revenit amandoua acum. suntem la regim dar nu avem nici un fel de simptome, gata cu varsaturile si scaunele moi. inca mai suntem contagioase, dar in cateva zile vom fi ca noi

mitzule - tineti-o tot asa! pofta mare!

pentru andreele noastre:
philip - ce distractie!!! super!!! cu postul sa nu iti faci probleme, daca au insistat inseamna ca le-a fost teama sa nu te piarda.
amironeanu - stefi e o scumpa (si jumatate). cu somnul, nu stiu ce sa zic... se poate sa iti simta lipsa si sa sufere... in privinta kilogramelor, te inteleg asa de bine... eu arat ca si cum as fi insarcinata in 5 luni... singura mea consolare e ca am dat jos 3 kg in ultimele doua saptamani si sper sa o tin tot asa. in ritmul asta pana la craciun poate ajung la greutatea mea normala. nu stiu ce ma fac la mare, ditamai balenuta...

o saptamana usoara tuturor


foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ssarah spune:

Pupici si de la noi,
Eu m-am intors vineri seara de la Viena, dupa ce am stat fara pui 10 zile...In ultimele zile m-a apucat un dor nebun, dar de ce sa nu recunosc a fost foarte bine ca m-am relaxat, si am incarcat bateriile. Bineinteles ca am facut iar o gramada de cumparaturi, si chiar daca am zis ca nu-i mai iau nimic bebelinei tot nu ne-am putut abtine nici eu nici tati..
Sambata am luat cupila posesoare de 8 dinti, si se pare ca mai sunt 3 care vor sa iasa, motiv petru care de 2 zile de cand am luat-o nu a mai adormit dupa lapticul de 7 dar sper sa se remedieze repejor, ca altfel isi descarca mami bateriile prea curand..
Felicitari si LA MULTI ANI tuturor bebeilor care au implinit un anisor si lunile...parca mai ieri ii aduceam pe lume, nici nu-mi vine sa cred ce repede a trecut timpul..
Gabi, nu stiam ca esti si tu in Viena, eu am stat de duminica pana marti singurica, ca tati a plecat pana in Germania cu treaba si am preferat sa raman acolo, macar cunosc orasul cat de cat, daca stiam poate ne intalneam..
Tot vorbeati de o reteta de budinca, o vreau si eu pe mail pls, nu de alta dar trebuie sa incep sa ii gatesc bebelinei papa mai bun decat clasica mancare...Ieri am fost la restaurant cu ea si a papat tortelini cu branza cu o poftaaaa. Ma bucur ca de cand am plecat a papat bine, sper sa o tina mai mult timp..
Hai ca m-am intins ca o placinta..va pup si sunt in zona..Fug sa citesc din urma ca am ramas codasa..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

he, he ..Neata !
pai asa mai Roxana , ca ne-ai lipsit !!!bine-ai venit!!!nu ne povestesti cum a fost ?poze ???????
LA MULTI ANI Ilinca ..pentru lunisoarele implinite !!!!
Liliana si Andreea..tinem pumnii stransi ...
Vrabiuto , multa sanatate va dorim!!!

Nicole , mie mi-e tare dor de voi ..am sa incerc sa ajung in parc intr-o zi ..da-mi si mie un sms cand mergeti ...pup

Simo, felicitari pentru bronzul capatat ..eu am ramas doar cu cel de la solar ..paote in concediu in turcia sa ma prinda si pe mine ceva soare !!!

si noi am fost ieri intr-o "caricatura"de parc de distractii si l-am dat pe d-l pufulescu in masinuzte ..o sa pun si poze sa vedeti ce fatza de smecher are ...
pupici si o zi frumoasa va dorim

Simona si bb Luca
http://photos.yahoo.com/ionel_dinu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

uite si poze cu pufulescu la volan ..lantul de aur si celularul ii mai lipsesc ..ca in rest , si-a luat pozitia de shmecher ...
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ionel_dinu/detail?.dir=19a1&.dnm=240f.jpg&.src=ph
pup


Simona si bb Luca
http://photos.yahoo.com/ionel_dinu

Mergi la inceput