Bebelusi de septembrie-octombrie 2004 (60)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Naty, eu as lasa copilul acasa cu una din bunici si m-as duce cu sotul la distractie. Oricum la mine fata sta aproape toata ziua cu una din bunici asa ca nu mi-as face prea mari griji.

Multa sanatate micutei si sa-i treaca repede bubitele.

Elena & Alexandra (25.09.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51010" target="_blank">Povestea Alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Naty, eu cand am adus-o acasa pe Ale, avea niste bubite rosii pe partea externa a organelor, stii unde zic, sunt sigura. Acum nu stiu, se poate ca in spital sa nu o fi tinut aia in pampers si sa fi stat uda....Cel mai bine intrebi si dr in care ai mai mare incredere, dar iti spun ca eu cand am mers cu ea la dr.(cea de la Gr.Alexandrescu, nu de familie) mi-a zis sa ii dau cu Nidofluor. I-am dat atunci de nebuna (nu mai vreau sa-mi amintesc ce crize am avut si atunci cand am descoperit ca i-am dat pe termen lung...). Dar oricum, nu a mai facut nimic de atunci.
Daniver si celelalte care imi spuneti sa nu-mi fac griji...Doamne fereste, de ce m-as supara pe voi....De aia si spun aici sa ma incurajati, doar intram pe forum sa ne consultam....Oricum, va multumesc ca ma suportati!
Despre tinut in pasa goala....mi-e jena, dar de mila patului nu o prea las. Noi abia ne-am luat mobila de dormitor si mi-e nu stiu cum sa o las sa ude patul. Am scutece din alea de pus sub ea, dar alea sunt bune de mancat nu sa stea cu fundul pe ele (prosti mai sunt si producatorii astia....). Si oricum, nu sta locului, ar fi pus degeaba. Asa ca...fac si eu pauze lungi, dar cat sta ea putin cuminte, ca imediat ce da sa plece o inchid la pampers...

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

timea felicitari! Sarcina usoara si
sa vina bb2 sanatos! Ce bine de tine! Cred ca e cel mai bine sa faci copiii asa apropiati. Daca iti permiti. Si eu as face la fel daca as putea.

cali asa cum zicea si loreema, nu e bine sa ramai insarcinata un an dupa cezariana. La fel mi-a zis si mie doctorul. Nu stiu ce se intampla daca ramai mai devreme, dar, presupun ca, uterul nefiind bine vindecat ar putea sa nu suporte o noua sarcina. Zic si eu.

ellen am vazut poze cu o domnisorica tare draguta si o mamica pe masura!

simona eu tin fata in premergator numai cu ghetute. Nu fiindca i-ar fi frig, ci fiindca stiu ca nu e bine sa calce cu piciorul gol, fara ca glezna sa-i fie sustinuta.

aissa eu nu sunt ingrijorata ca bebelina nu merge (de altfel, azi s-a ridicat prima dat singura in picioare!). Eu m-am ridicat in picioare la 10 luni, n-am mers de-a busilea nici macar o data, la 11 luni am facut primul pas si de atunci nu mai puteau sa ma opreasca din goana prin toata casa.

iulyp ti se pare putin 2 ore de somn in timpul zilei? Ce zici de maxim 1 ora?

andora la fel face si bebelina cu firele de par, se uita la ele cu atentie si le intoarce pe toate fetele!

Raluca si bebelina IOANA - ALEXANDRA 10 oct.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Mai bebelusii astia ai nostri parca se vorbesc intre ei. Toti fac aceleasi nazbatii...dehh varsta asta e de vina.

Naty, multumim mult pentru complimente. Felicitari bebelinei ca s-a ridicat in picioruse. De acu' numai asa o sa vrea sa stea.

Elena & Alexandra (25.09.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51010" target="_blank">Povestea Alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

cristia multumesc de sfat. E bine ca mi-ai impartasit experienta ta, poate asa ma hotarasc s-o las acasa.
Cu candida, si mie mi se pare cam ciudat. Din cate stiu eu asta se ia sau se face de la antibiotice, nicidecum de la pipi acid. Dar, ma rog, eu nu sunt doctor, asa o fi!

ellen da, asa ar fi cel mai bine. Problema e ca mama, cu care bebelina sta toata ziua cand eu sunt la servici si deci e obisnuita, merge si ea la Tg. Jiu (baiatul sorei ei e cel care se insoara). Iar cu soacra-mea nu sta fata nici juma de ora, tipa ca disperata cand o vede, chiar daca sunt eu in preajma. Asa ca nu se pune problema de a ramane cu ea.

Aissa cam asa are si ea bubitele. Cred ca o sa merg totusi la dr. in care am incredere.

Raluca si bebelina IOANA - ALEXANDRA 10 oct.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

quote:
Originally posted by Naty
Cu candida, si mie mi se pare cam ciudat. Din cate stiu eu asta se ia sau se face de la antibiotice, nicidecum de la pipi acid. Dar, ma rog, eu nu sunt doctor, asa o fi!



pai, n-ar fi mai bine sa mergeti si la un alt medic?



Rodica si PAULA (02.09.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Intreba cineva de la ce iaurt s-a imbolnavit bb al meu - de la Campina cu fructe. Iar cand am fost la farmacie sa iau ceva pt. burtica farmacista mi-a zis ca fetitza ei a ajuns in spital de la un iaurt danonino. Oricum eu nu am incredere in nici unul.

Azi i-am dat pastrav si am stat o gramada sa-l curatz de oasele alea mici si apoi iar am stat cu inima indoita cand i-am dat sa pape plus ca mi-a sarit inima din loc cand a inceput sa tuseasca in timpul mesei. Voi ce fel de peste ati dat pana acum la bb-i?


Am ore de conducere azi si sunt foarte speriata, am terminat scoala de soferi acum 7 ani dar nu prea am condus eu si acum mi-e teribil de greu. Sper sa supravietuiesc.

Va pup.

Cristina, Christian si bebe Alexia Maria Uimirea (D.N. 02.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

salutare!

daca ieri am reusit sa va "prin" pe la pagina 10, azi ati fost si mai harnice!

si mie imi place sa raspund cu citat, ca altfel nu tin minte cine intreaba...

despre statul in premergator - si eu am citit la "parintii intreaba" ca e bine sa ii punem incaltati cu ghete cu talpa mai tare; asa cica nu se invata sa paseasca doar pe varf.

despre fimoza - sunt subiecte muuulte cu tema asta pe forum; mie dr. mi-a zis ca pana la un an e fiziologica si ca nu e cazul sa-i umblu acolo; ca ii pot provoca, Doamne fereste, o parafimoza...ca e suficient sa curatam extern.

Timea - felicitari!
aveti curaj, fetelor!

dupa cezariana - eu stiam de doi ani de "pauza" intre sarcini.

daca imi mai amintesc ceva () va spun!

Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Mcm spor la condus!

Naty eu as intreba inca un medic(in care am incredere)....nu e de joaca cu bebicii astia!Si felicitari pentru ridicatul in picioare!

Cristia imi era dor de tine! lui Andrei!

Pupici....fug la bazuc!


Ioana& Alesio, bāzucu lu' mami si bebelacu lu' tati(08.10.2004) cu bazucu'
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50933" target="_blank">Povestea bazucului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns s_simona spune:

Timea, felicitari pentru . Este tare bine sa fie unul dupa altul. Dar eu ma tot gandesc, ca cea mica a ta, acum invata sa mearga si tu trebuie sa o tot iei in brate, si gravida fiind nu ai voie sa ridici. Nu stiu ma intreb si eu, ca tare ma bate gandul si pe mine la un bb2.

Multumesc mamicilor ce mi-au raspuns la problema incaltat/descaltat in premergator. Eu il lasam pana acum descult, adica cu sosete, dar imi spuneti ca trebuie papuc cu glezna, asa ca o sa-i dau papuci.

LA MULTI ANI tuturor bb ce mai adauga azi inca o luna.

Ramona, o sa-ti ducem dorul, daca pleci la Cugir!!! Poate gasesti pe acolo un net.

http://community.webshots.com/album/386803892avBzoF

Mergi la inceput