Perle d`ale socrilor (2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by irinai

Ziua mea. Petrecere, pupaturi, etc...
Soacra-mea vine si tace chitic. Fara nici un cadou.
A doua zi, cand ii spun "vaaai, ce cadouri frumoase am primit de la X", in ideea ca poate se prinde si ea, se duce glont pe balcon si vine cu o punga de cadouri si imi spune
" Stii cadoul ala pe care mi l-ai dat tu de Craciun? Ia-l inapoi ca mie si asa nu imi trebuiesc cadourile de la tine. Nu stiu ce este inauntru, ca nu l-am desfacut, dar poate iti trebuie tie!!!!!"
Cadoul respectiv era un set de farfurii de portelan, pictate manual. O nebunie pe care dadusem o groaza de bani.
M-am bucurat foarte mult de cadou, chiar imi trebuia, dar nu m-am putut abtine sa nu ma mir cat de mare este gradina lui Dumnezeu.....



Si uite asa, Irina, stricai tu orzul pe giste! Noroc ca gisca e si mai gisca decit alea normale si ti-a returnat cadoul! Asta noroc!
Oops, am spus ceva necuviincios?!?



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda25 spune:

tare faza irinei cu cadoul! intru si eu cu voi in seama pt ca observ ca pe undeva ne asemanam numai ca pe mine soacra-mea m-a acrit de tot, noi nu mai vorbim. i-am interzis sa mai intre in curtea mea. din pacate am avut "noroc" de o soacra nebuna. mi-a facut o faza la botezul copilului: s-a imbracat , s-a aranjat si apoi a inceput sa plinga vezi doamne ca nu stia de ce n-a venit socra-miu acasa de trei zile si ca ea nu poate merge singura la botez ca sa aflu la citeva zile ca de fapt socra-miu ii spusese ca pleaca "voiajor" citeva zile (se certasera). sa nu mai spun ca n-a venit la nunta noastra pe motiv ca i-am spus cu 1 luna inainte (adica atunci cind am stabilit nunta) si multe altele... poate ca daca v-as povesti tot v-as plictisi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina82 spune:

Si eu am trecut printr-o situatie similara.
I-am adus soacrei din Romania niste cadouri alese cu foarte mare grija....deh...tre sa impresionam soacra nu?
Peste vreo citeva luni imi spune....Auzi,uite aici cadourile pe care mi le-ai adus din Romania.M-am gandit ca tu o sa te bucuri de ele mai mult ca pt.mine nu inseamna nimic...Ce sa mai zic?Am ramas muta....Ia zis sotul vreo doua mai tirziu....

quote:
Originally posted by irinai

Ziua mea. Petrecere, pupaturi, etc...
Soacra-mea vine si tace chitic. Fara nici un cadou.
A doua zi, cand ii spun "vaaai, ce cadouri frumoase am primit de la X", in ideea ca poate se prinde si ea, se duce glont pe balcon si vine cu o punga de cadouri si imi spune
" Stii cadoul ala pe care mi l-ai dat tu de Craciun? Ia-l inapoi ca mie si asa nu imi trebuiesc cadourile de la tine. Nu stiu ce este inauntru, ca nu l-am desfacut, dar poate iti trebuie tie!!!!!"
Cadoul respectiv era un set de farfurii de portelan, pictate manual. O nebunie pe care dadusem o groaza de bani.
M-am bucurat foarte mult de cadou, chiar imi trebuia, dar nu m-am putut abtine sa nu ma mir cat de mare este gradina lui Dumnezeu.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

Fara sa intru in detalii pot spune ca ma numar si eu printre fetele care se bucura ENORM ca-i distanta mare intre mine si soacra(eu in America, ea in Romania, mai mult de atat nu pot face)
Pana la urma nu conteaza ca esti soacra de nora sau ginere, important este sa invatam din intamplarile adevarate listate mai sus, ce sa facem si mai ales, ce sa nu facem.
Ca maine poimane ne trezim si noi soacre si poate citim pe cine stie ce forum acuze la adresa noastra.
Este tare trist ca persoane in varsta ajung sa se comporte lamentabil, nici nu stiu ce cuvinte sa folosesc.

Va doresc intelegere cu socrii,

Carolyne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Citind acest topic, am observat ca multe dintre problemele dintre soacre si nurori decurg din lipsa de disponibilitate a soacrelor de a se intelege cu nurorile si viceversa.
Pur si simplu, soacra te priveste ca pe un dusman si tu ajungi sa o privesti la fel.

Sunt uneori lucruri mici pe care ar trebui sa le ignoram, noi ca nurori si, eventual, ca viitoare soacre.
Daca iti privesti nora/soacra ca pe o potentiala prietena, cred ca, in timp, se poate crea apropierea dorita.

Niciodata nu vei fi multumita de "calitatea" norei/ginerelui tau. Copilul tau merita tot ce-i mai bun. Dar pentru ca suntem oameni supusi greselii, ideile noastre despre ce e mai bun nu sunt intotdeauna corecte.
Punkista cu creasta verde si cercei in nas pe care fiul tau o aduce acasa se poate dovedi a fi olimpica la matematica si, mai tarziu, o excelenta mama si sotie. Iar pisicuta care la inceput ti-a placut atat de mult, o persoana duplicitara care disimuleaza si nu-si urmareste decat propriul interes.

Si sa fim sincere, nici copiii nostri nu sunt perfecti. Minunatul nostru fiu poate bea prea mult sau isi bate nevasta. Trebuie sa fii pregatita sa accepti acest lucru si sa nu-ti bati joc de sufletul femeii doar pentru ca l-ai sters pe "ala micu'" la fund.

Si daca ne vom creste fiii invatandu-i ca nevasta trebuie sa le lege si sireturile de la pantofi, ca gatitul si spalatul vaselor "nu sunt treburi de barbat", sa nu ne miram ca femeile langa care traiesc vor fi nefericite si, poate, vor divorta.

Asa este, avem multe de invatat citind si asimiland experientele altora. Lucru pentru care va multumesc.

Hic... parerea mea.

Raluca, Emi bebelusa si bb2 din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

hi, hi, hi... am si eu o perla de la socrela. anul trecut cind eram insarcinata cu fetele i-am adus pe socri sa stea cu noi sa ne ajute cu treaba in casa. cum eu aveam o burta cit o sura si interdictia de a sta in picioare, soacra avea de facut mincare, pt mine in primul rind, pt ca mincam pt 3.

intr-o zi discutind noi ce sa mai faca de mincare, imi spune ca "miine nu mai gatim ca baiatul (adica sotul meu) lucreaza la montreal si nu e acasa". mi-a picat fata, i-am reamintit scurt ca ea a venit sa aiba grija de mine si de viitorii nepoti, in primul rind, nu de "baiat". nu i-a placut dar de atunci nici ca a mai comentat.

cind ii mai zic cite una (imi sare si mie mustarul) imi spune ca ea nu i-a "raspuns" soacrei eu niciodata (soacra care nu o inghite, defel). la care eu ii spun "si uite unde ati ajuns". adevarul e ca eu nu ma pot abtine, cum a calcat gresit cum i-o trag.

eu ii doresc sa fie sanatoasa, dar vorba lui Carolyne, cel mai mare avantaj al emigrarii e pune ceva distanta intre mine si soacra.

Lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapacila spune:

Lorelai dar de ce mancai pentru 3??? Din cate stiu mananci doar pentru tine si mai adaugi max 500 calorii zilnic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

quote:
Originally posted by zapacila

Lorelai dar de ce mancai pentru 3??? Din cate stiu mananci doar pentru tine si mai adaugi max 500 calorii zilnic.



Pofta de mincare difera de la gravida la gravida, nu e standard
Io, de exemplu, haleam doo kile de mere zilnic cc cin eram gravi cu Julia, shi ma cam indoiesc ca bietu kupil avea nevoie de atita
Pe grafice pare totu simplu, da sarcina n-o are hirtia cu calorii calculate, ci tu (vb in general, nu m-am referit la tine)

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
pozne


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Fetelor, se pare ca totul va merge bine cu socrii si nu mai scot perle . Eu v-as spune, dar nu prea am ce, ca socrii mei sunt la 17.000 km distanta .



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliapop spune:

Sa va spun si eu una din perlele soacrei mele. Eu si sotul nu am facut nunta, ne-am casatorit doar la starea civila cu familia si cativa prieteni. Noi am fost total impotriva nuntii cu dar. Soacra mea care ar face bani din orice normal ca nu a fost de acord, si ne-a tot batut la cap sa facem nunta si sa strangem bani. Dupa 2 ani de insistente nu a reusit sa ne convinga asa ca s-a dus la mama mea cu un plan, adica sa faca nunta in lipsa noastra (noi locuim in Germania). I-a spus ca pe ea nu o intereseaza ca noi nu vrem, ea cheama toate neamurile si strange bani pt ca ea vrea sa isi termine casa de construit (a inceput-o cu cativa ani in urma).

Mergi la inceput