Bebelusi de sept-oct 2004 (57)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anneoprea spune:

Ne primiti si pe noi in clubul de septembrie-octombrie? Va urmarim de multa vreme postarile dar n-am indraznit sa va scriem! Eu sint Anne-Marie iar Evan-bebelusul a venit pe lume in 4 oct 2004 (aceeasi data de nastere ca si mine, doar anul difera). S-a nascut prin cezariana cu dna dr Magda Petrache si a avut 4.600kg si 56cm (DPN 29 sept)
Avem si noi o intrebare care ne macina de ceva vreme. De cind ne-au iesit primii dintisori (adica de la sfarsitul lui mai) nu mai mincam absolut deloc lapte din biberon. Am fost la medic aici in Bruxelles dar dupa ce l-a consultat si datorita faptului ca e in grafic a concluzionat ca e fie de la dinti, fie nu-i mai place laptele. Am insistat sa-i faca o analiza ceva: un exudat faringian, o hemograma, sa verifice eventual daca are reflux –medicul a refuzat orice analiza pe motiv ca l-a consultat si e sanatos, daca avea ceva nu crestea in greutate, avea alt tonus, era palid, vomita etc…
L-am infometat, i-am schimbat laptele, i-am dat sirop de git, picaturi de nas- nu mai vrea si basta! De cind s-a lasat de lapte a inceput sa bea totusi 2-3 guri de apa din biberon (inainte nici nu vroia sa auda de apa, sau alte lichide!)
Mai este cineva in situatia noastra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Ati vorbit la un moment dat de meniuri...
Azi am incercat ceva nou, sa vad daca ii face pe plac mandrei.
Am facut dovlecel fiert (o jumatate), l-am pasat si am pus un galbenus si 2-3 linguri de Fagaras si l-am dat la cuptor. S-a facut un fel de budinca, dar din cauza smantanii era putin acrisor. A iesit o portie mai mica decat cea obisnuita de legume, din care pitic a mancat, fara pic de entuziasm (ca sa nu zic cu dezgust) aproape tot. Mie nu prea mi-a folosit, dar poate voi aveti mai mult noroc. Cand o sa mai incerc am sa pun altceva, nu Fagaras. Sau sa pun si ceva morcov sa fie mai dulce.

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Pupici la toata lumea.

Am revenit si noi din plimbari si incercam sa ne revenim cat de cat. Am fost in tara. As fi vrut sa fiu mai activa acolo (in Bucuresti vreau sa zic) si sa vad cateva dintre voi insa am fost mai mult in provincie. Una peste alta, bunica mea a murit cand noi eram acasa si a fost asa un soc... Am suferit mult si inca nu-mi vine sa cred ca nu mai e... Ea m-a crescut de la cateva luni pana la 5 ani... Ce mai, nu am cuvinte!

In rest, Tzontzonelul nostru a crescut, merge cu premergatorul prin toata casa, nu vrea in 4 labe nici mort; titi e primordiala refuzand orice lapte (spre disperarea mea, ca m-a nenorocit de stau numai cu Bepanthen); mananca cot la cot cu noi, i-am dat de toate... Am fost ieri la pediatru: nici gand de dintisori, are 9,300 kg si 74,5 cm.

Alte noutati ar fi ca trebuie sa-i facem o analiza de sange, electroforeza mai precis, caci eu am beta-talasemie si sa vedem daca o mosteneste si el... asta mai lipsea! Cand ma gandesc sa-i ia sange deja imi vine sa ma urc pe pereti... Cele care ati trecut prin asta: cum s-au descurcat bebeii? a fost rau? tare mi-e sa nu-i sparga vreo vena sa stea copilul vanat... Paranoica de mine!

Cam astea ar fi vestile noastre.

Poze noi nu am pus inca. E pe vine

Va pupacim iar.



si Miron Radu (06 oct. 2004)
Miron Radu

Frantzujii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Bine ai venit Anne-Marie si sa-ti traiasca bebele!

Asta da coincidenta.....si eu ma gandeam sa ma loghez cu mamica de sept-oct sa incep capitol nou!

Azi i-am dat la bazuc ciorbita de legume...miammmm ce i-a mai placut...!

Pupici!


Ioana& Alesio, bâzucu lu' mami si bebelacu lu' tati(08.10.2004) cu bazucu'
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50933" target="_blank">Povestea bazucului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreema24 spune:

anneoprea - bine a-ti venit printre noi!
Sunte-ti in listuta amandoi.
Daca vrei sa ne mai spui ora nasterii, cati dintisori are si anul tau de nastere.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50485" target="_blank">Povestea Loreemei Site Loreema
Ramona & Loreema (6 sept 2004)
Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreema24 spune:

quote:
Originally posted by elyanne

quote:
Originally posted by mamica de sept-oct

LOOL... Exact cand ma pregateam sa deschid si eu(Andreea_si_Doru) subiectul nou, vad ca ultimul mesaj e postat de mamica de sept-oct... si ma intrebam cumde, ca doar eu sunt logata asa
BRAVO! :) fetei care m-a luat inainte :)))


eram amandoua logate in acelasi timp? da... eu ti-am luat-o inainte...




Poze cu Elena – 23 octombrie 2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50849" target="_blank">Elena – iubita noastra



Eram toate trei!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50485" target="_blank">Povestea Loreemei Site Loreema
Ramona & Loreema (6 sept 2004)
Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreema24 spune:

lorena - Dumnezeu sa o ierte!
Sper sa nu aiba bb nimic.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50485" target="_blank">Povestea Loreemei Site Loreema
Ramona & Loreema (6 sept 2004)
Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Fetelor, eu NU MAI POT!!! sunt toata numai nervi.
Pai, de la caldura o fi, mai, dar chiar asa, nimic, nimic...
Ia ascultati aici, mai maninca cineva asa putin de la cadura asta, sau dinti, sau ce o fi?...
dimineata 100 g lapte
amiaza 50-80 g fructe, cereale, brinza, ce da Dumnezeu sa accepte
dupa amiaza( 17-18) 3 lingurite de legume... nu mai mult
seara, poate da, poate nu, vreo 50-80 g cereale
si mai tirziu 100 g lapte...
imi plesneste capul...
Mihaela, parca Alexia ta a avut asa o perioada mai demult...
Cum ati depasit-o?



Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

LiliaToma, offff ce te mai inteleg! A avut o perioada lungaaaaa in care manca foarte putin (gen Amelia, doar ca bea cam 350 ml lapte). Ce am facut? Disperata m-am dus la doctor si am cerut vitamine, ceva de pofta de mancare. Cel mai bine i-a mers cu Pikovit si Peritol. Acum are zile (gen ieri) cand nu a vrut mai deloc sa manance dar azi a papat foarte bine...nepunand la socoteala ca mesele durau cam o ora si ii dadeam cateva lingurite in scaunul de masa, cateva in picioare sprijinita de TV, cateva pusa in tricicleta, cateva sus pe masa...ideea e ca a mancat.
Fara vitamine nu am gasit nici o solutie s-o conving sa pape oricat m-am straduit sa incerc fel si fel de mancaruri (in disperare am incercat si mancare de-a noastra crezand ca s-o fi saturat de mancarea ei...teapa ca nici aia nu i-a placut).
Aaaa...ca sa manance laptele eu o pun culcata pe spate (pe covor, in patut, unde nimeresc) si ii dau si ei in mana ceva sa studieze (lingura, termometru, perie par, etc) si asa mananca lapticul.
Nu stiu ce sfaturi sa-ti dau ca eu n-am descoperit inca solutia minune pe care o astept de multa vreme.

Lorena, imi pare rau pt bunica ta si stiu cum te simti. Bunicul meu a murit a doua zi dupa nunta mea, dimineata pe 4 iulie si am fos tare suparata. Asa e viata, nu putem sa ne impotrivim!
Cat despre analize, Alexiei i-a luat de fiecare data sange numai si numai din degetel pt ca asa am cerut eu. E prea mica sa accept sa-i ia sange din vena. In degetel a intepat-o rapid de 2 ori si apoi curgea sangele singur. Ea mai mult s-a speriat dar dupa ce i s-a aratat o jucarie a si uitat.

Anneoprea, bine ati venit! Cu laptele...poate chiar nu-i mai place. Dar ce lichide bea el zilnic? Nici cand i se face sete nu vrea sa bea sau in somn?

Astept sa se trezeasca maimuta sa ne intalnim cu Eliana si Elena...asa inainte de plecare!

Pupici!

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 9 luni +
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne33 spune:

Anneoprea,bine ai venit tizo !

Lorena,si cum v-a placut in tara?astep sa vad pozici.Condoleante pentru bunica ta,cred ca totusi s-a dus cu inima impacata ca te-a vazut si pe tine si pe bebe mic,nu?
Lilia,nici Giulieta mea nu mai papaleste cine stie ce de vreo saptamana dar a zis doctora ca e din cauza dintilor care parca vor sa iasa toti deodata.Si binenteles ca nici de dormit nu prea doarme noaptea si....nu-i mai intram in voie cu ....nimic,exact printesa mofturoasa si plange din orice de n-o mai poti oprii.A inebunit cupilu.Parca-i alta,zau.Si nu ne lasa sa-i mai dam nimic cu lingurita,ii ia ea cu mana din farfurioara.E o capoasa...de nu-mi vine sa cred.

Mergi la inceput