Inseminare artificiala

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Aaaa si mi-am adus aminte problema care se pune in situatia in care sunt mai multi foliculi...
Avand in vedere ca ei cresc si se sparg diferit, se pune problema inseminarilor multiple (la interval de cateva zile), care sunt ba laudate, ba contestate...
Mai ales ca unele fete dupa inseminari (cateva zile) se plang de dureri mari si e cam greu sa te mai duci la inca o inseminare stiind ca explodezi de durere...
Dar mai multe vorbim la intalnirea de la ora 17 (dupa ora noua, caci Danutza era sa vina dupa ora veche). Acum plec spre alte trebsoare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

salutari fetelor!!!


CARMEN-medicii de aici mi-au spus ca problema e la sotrul meu...hmm...ce sa zic...eu nu cred ca numai el ar avea ceva tinand cont ca eu am 2 operatii clasice...cateva hidrotubatii....iar in romania toti medicii mi-au zis ca dupa prima operatie care a fost un esec total am ramas cu aderente,mi-au taiat din ovarul drept....in fine nu vreau sa povestesc sa nu-mi aduc aminte!eu inainte sa incep cu inseminarile am avut pauza de cateva luni fara nici un tratament si luandu-mi temperatura bazala am observat ca nu am ovulatie,dar degeaba am spus medicului de aici ca el a zis ca analizele mele+eco+histerosalpingografia arata totul perfect!dar in romania faceam stimulare cu clomifen+brocriptina......am facut cure de SOVATA ...tratament cu ceva unde ...nu-mi mai aduc aminte cate am facut.....deci eu totusi tind sa cred ca problema e la amandoi chiar daca medicii aici mi-au zis cu totul altceva.chiar am intrebat de cateva ori de ce mi se face stimulare cu gonal f ca stiu ca e foarte tare si mai ales daca zic ca nu am nimic...ei bine...mi-a zis ca asa sansele mele de reusita sunt mai mari si normal unei femei un singur folicul ajunge la maturitate lunar iar daca sunt stimulata voi avea mai multi deci cu asta si sansele sunt mai mari.......nu stiu daca intelegeti ceva ca eu chiar nu mai stiu ce sa zic de medicii astia!

OANA-iti doresc ca asta sa-ti fie prima si ultima inseminare si in curand sa ne dai o veste buna,despre dureri eu nu stiu ce sa zic...zau nu inteleg cum unele fete au asa dureri groaznice pe cand eu la cata stimulare si tratamente am facut inclusiv inseminarile nu am avut dureri insuportabile si mai ales tinand cont ca am si 2 operatii clasice care sunt destul de marisoare,si se zice ca nu mai poti fii ca una"noua"dupa ce ai cel putin o interventie chirurgicala...sau poate fiind eu o fire mai tare si nefricoasa ar avea ceva efect asupra corpului meu....normal pe mine la IA m-a deranjat cand mi-a introdus sperma dar ffff putin,chestie de 5 secunde cred si era ca o piscatura de tantar,in rest cand ajungeam casa parca nu facusem nimic,era ok.

daca intrati la subiectul"LA BINE SI LA GREU MEREU IMPREUNA"veti citi ce au scris fetele care au facut IA si au avut dureri...nu vreau sa discriminez pe nimeni dar depinde si de medicl cu care faci....urmariti tot ce a scris MURA si alte fete.....

daca aveti intrebari su voi fi in masura sa va raspund o fac cu placere,pupici

"cand o persoana are un vis tot universul conspira pentru ca acest vis sa devina realitate"-Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen.cita spune:

Mersi pt lamuriri, KLA, se vede treaba ca e valabila vorba 'cate bordeie, atatea obiceie'... Am citit ce s-a scris la acel subiect, oricum nu faceam inseminare cu oricine, gradul de suportabilitate a durerii e foarte mic la mine, de aceea am si ezitat atat de mult pana sa ajung la inseminare, am cautat cat mai mule informatii. Si pana la urma, procedura in sine nu are de ce sa doara, decat daca 'se umbla' pe acolo cu oarecare brutalitate sau fara indemanare...
Ai spus ca la prima operatie ti-au scos o parte din ovar, la a 2-a operatie ce s-a intamplat de fapt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zamfir.mel spune:

Carmen nu te supara ca te intreb,dar ai probleme cu ovulatia? nu se produce? ca la mine asta e problema,nu am ovulatie si nu stiu ce sa mai fac.

mel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

buna gagici,

CARMEN-la a 2 a operatie mi-a ajutat d-zeu sa dau de un medic bun(din toate pcdv)intr-un cuvant m-a cam "reparat"tinand cont de varsta mea(19ani)dupa prima operatie nu mai aveam ciclu numai o data la 6 luni...dureri de burtica....in fine....dezastru,iar acerl medic a incercat sa repare ce altul a stricat farasa fi fost nevoie nici macar de operatie...cica aveam extrauterina dar cand m-a deschis de fapt nu aveam nimic si s-a gandit el sa-mi taie din ovar ca i s-a parut ca vede un mic chistuletzz....ciudat,cum dintr-un om sanatos ajungi sa-ti mai fie frica sa mergi la wc ca ti se pare ca vor sa-ti iasa ovarele afara.
ZAMFIR-tu te-ai monitorizat de stii ca nu ai ovulatie???ai incercat ceva stimularii??sau ceva natural?
te intreb deorece daca sotul tau nu are nimic si la tine problema e doar ovulatia asta se poate rezolva cu un tratament mai usor care sa-ti provoace ovulatia fara sa fie nevoie nici de inseminari ,nici fiv....

va pup

"cand o persoana are un vis tot universul conspira pentru ca acest vis sa devina realitate"-Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

CARMEN-am uitat sa te intreb.....tu ai auzit de medicamentul TRIBESTAN(planta din care e facut e TRIBULUS TERRESTRIS)???este fabricat de Bulgaria,asta e ffff bun pt.barbatii nostri cu probleme ,e bun si pt. femei,daca vrei cauta in google si vezi ce zice despre el...eu nu am reusit sa-l cumpar deoarece se gaseste numai in bulgaria si de aici nu am cum ajunge acolo......si mai este ceva se numeste MACA-cauta si pe asta in google si vezi cezice de el




"cand o persoana are un vis tot universul conspira pentru ca acest vis sa devina realitate"-Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zamfir.mel spune:

in 2003 am facut toate analizele(sotul e foarte bun),monitorizari si analize de sange in zilele 7,14,21,HSG,etc si concluzia a fost ca nu se produce ovulatia. am luat clostylbegyt pt stimulare dar am facut complicatii si mi-a scos un ovar si o trompa in decembrie 2003,iar in urma hiperstimularii imi ieseau chisturi pe ovarul pe care il mai am.am luat anticonceptionale 3 luni si mi-au disparut,apoi m-a trecut pe duphaston si dupa cateva luni m-am dus la control si iar aveam chisturi.am fost la endocrinolog si aveam prolactina marita si am luat glucophage si am mai luat tinctura din muguri de zmeura. acum iar mi-au trecut chisturile dar ovulatie tot nu am.deci din 2003 tot mi-au aparut si disparut chisturile,acum din august 2005 nu mi-au mai aparut chisturi dar de cand ma tot chinui mi-a zis ca sa fac in vitro.am zis ca mai incerc si eu cu ceva naturist si apoi probabil daca nu se produce ovulatia probabil o sa ajung la vitro.va multumesc si numai bine

mel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

am trecut sa va pupacesc
rox te felicit si aici


olteanca


Liana

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocado spune:

Fetelor, ma alatur si eu grupului, am facut azi IA la CFR2 cu doc. Matei si Mihalache, dar vreau sa va zic ca m-a durut cumplit. Iar acum am o tensiune in ovare. Oare e normal sa ma mai doara ovarele si dupa atatea ore?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

Bine ai venit rocado
sa pleci cat mai repede la
in privinta durerii nu stiu ce sa zic,,cred ca de la organism..la organism,,dehh..da nnu am inteles prea bine???
te doare acum???????sau atunci cand ti-a facut??
aaaaaa acum am vazut..te-a durut cumplit!!!!!!
chiar nu stiu...pe mine nu m-a durut deloc...si mi-a placut atat de mult incat as face-o in fiecare zi..crede-ma ca nu te mint..
in privinta ovarelor ..da sar parea ca atunci cand se sparg foliculii ar fi o senzatie mai nasoala...mai mult nu stiu,,da lasa ca te lumineaza fetele imediat..eu cu atat am putut sa te ajut...

aaaaaaaa fetelo mie mi-au veniit uratziiii..dehhh.mama.lor...



olteanca


Liana

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput