Inseminare artificiala

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Vezi ca acus imi aduc aminte de cele 40 milioane ale tale....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

o va rasplatii Dumnezeu cu sigurantza pentru bunatatea ei..de altfel si pe tine simo te va rasplati..uite va trimit eu florile pentru ca pot.
----
----


olteanca


Liana

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Dragele mele,

Am postat acest mesaj si la Endometru, dar ma gandeam ca ma puteti ajuta si voi. Iata asadar ce am facut ieri la Giulesti.

Asadar, ajung la 11.10 (ecografia era la 11.30). Trece pe langa noi o dr. pe care eu o cataloghez ca fiind Laura Dracea (din pozele de pe net vazute) - s-a dovevit ca avea dreptate. Dat fiind ca eram prima oara acolo, intru si eu la camera unde scrie ca sa fac programari, le zic cine sunt si o asistenta tinerica, f. de treaba verifica, vede ca aveam programare si-mi zice ca dna. dr. va veni. Ii spun ca eu nu o cunosc, e prima oara cand vin aici, dar o alta dr. care era acolo in cabinet se "isterizeaza" si-mi zice sa astept pe hol, ca ce daca nu o stiu pe Dracea. (aveam sa-mi dau seama ca dr. suparata era Moisa - o fi necajit-o cineva de dimineata).

In final, ajung sa aflu care e usa unde tre sa stau pt. eco (mai areau vreo 10-12 pers la coada). In jur de 12.30 ma striga si pe mine. Eu am emotii. Eram prima oara la un dr, ginecolog femeie... Ma dezbrac, ma consulta, imi zice ca am folicul pe ovarul dr si sa vin marti la IA. Eu incep sa-i explic ca am facut deja 2 HSG si ca stiu ca trompa dr. e infundata, cea stanga e buna. Imi cere pozele de la HSG. Se uita la ele. Asa cum le tinea ea in mana (si le tinea bine, ca era trecut pe fata numele meu), imi zice ca dreapta e buna si stanga e infundata. Ii arat biletul de iesire din spital de dupa HSG, unde scrie negru pe alb ca stanga e permeabila. Nu ma crede. se mai uita o data si-mi zice ca totusi sa incercam luna asta asa si daca nu se prinde sa mai fac o HSG pt. elucidare si luna urmatoare sa fac si stimulare. Nebunie mare, nene.

Pe drumul spre casa sun si-mi fac programare la ultimul dr. la care am facut HSG. Azi dimineata ma duc la el si ii cer sa-mi explice ce si cum. E stanga sau dreapta buna? Si el imi explica frumos: tii poza in fata, astfel incat numele tau sa-l poti citi (deci sa nu fie invers). Lichidul se vede ca a patruns in trompa care pe poza e in partea dr. Numai ca dreapta pozei (adica dreapta dr. care se uita la tine) este stanga pacientei, nu? Exact ca la o poza normala. Te uiti la cineva in poza si de ex. daca vezi ca tine flori in mana care in poza este in partea dreapta a pozei, inseamna ca e mana stanga a acelei pers. Sper ca m-am facut inteleasa... Deci, desi pe poza e in partea dreapta, asta inseamna ca este vorba de trampa mea stanga (care este buna). Deci, dupa parerea mea nu are sens sa ma duc acum la Buc. pt. o IA fara nici un sorti de izbanda. Sotul imi atrage insa atentia asupra unui alt aspect: daca dr. Dracea s-a a scris ca ovarul drept are ovulatie acum, dar de fapt s-a referit la ovarul care se afla in dreapta, cum se uita ea la mine si de fapt este vorba de ovarul stang al meu? problema existentiala, fetelor...

Daca ar fi vreau sa fac IA acum (adica marti), in seara asta ar tre. sa fac pregnil. Eu insa ma gandesc sa nu fac acum nimic, presupunand ca intr-adevar foliculul de 15 mm e pe dreptul (enometru de 9), ci sa astept cm. Nu as mai face o noua HSG, ca mie mi-e clar din cele 2 de dinainte. As lua tratamentul de stimulare pe care mi l-a prescris (Ova-mit sau clostilbegyt) si m-am duce luna urmataore la o noua eco.

Intrebari:
1. cum sa procedez mai bine? (nu uitati ca fac 400 km pana la Buc si 400 inapoi...)
2. nu am inteles f. clar daca tre sa fac si Ova-mit si clostilbegyt, sau numai una din ele, pe care o gasesc. Voi ce experienta aveti in acest domeniu?
3. cat costa pregnil de 5000 UI? dar Ova-mit? dar clostilbegyt? sunt injectii sau se iau pe cale orala?
4. ce as putea face pt. a desfunda trompa dreapta? Eu ma gandeam la o laparoscopie, insa dr. de acasa mi-a zis ca mai bine stau numai cu trompa stanga sanatoasa dact sa risc cu o operatie de laparoscopie. Voi ce ma sfatuiti? Ce riscuri ar putea fi? Ce alte metode de desfundare exista?

Va multumesc tuturor ca mi-ati ascultat monologul meu pompos si sper sa primesc raspunsurile la intrebarile mele.

Pupicei la toatele.

Tabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen.cita spune:

Eu zic ca te-ai gandit foarte bine sa nu faci inseminare luna asta daca ovulezi pe trompa care e infundata, risti foarte mult o extrauterina... luna viitoare daca ovarul celalalt lucreaza, atunci ar fi bine. E clar ca doctorita care ti-a facut eco era distrata si probabil ca nu realizeaaza ce inseamna sa parcurgi o asemenea distanta pt o monitorizare. O bila neagra pt ea si pt faptul ca nu stie sa citeasca o analiza si pt faptul ca te impinge sa risti sa ai o extrauterina.
Comifenul este substanta activa si in cazul clostylbegyt-ului, si in cazut ova-mit-ului, deci nu le iei pe amandoua, sunt pastile si sunt ieftine (ceva in jurul a 50.000 lei vechi 5 pastile daca-mi aduc aminte bine). Pregnylul de 5000 ui este vreo 20-25 ron si este injectie care se face intramuscular.
Macar ti-a spus in ce zile se face stimularea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Carmen.cita: mi-a zis sa fac stimulare din ziua a 3-a pana in a 7-a. si sa ma duc la eco in ziua 11 sau 12. Insa dr. de aici, de la mine din oras, mi-a zis ca in mod normal monitorizarea se realizeaza in zilele 7, 9 si 11. ce sa mai cred? Habar nu am. O sa mai astept sugestii de la voi, cele cu mai multa experienta.

Multumesc pentru sfat.

Pupici, Tabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen.cita spune:

Deci iei clomifen intre zilele 3-7 inclusiv, cate pastile pe zi, banuiesc ca una/zi? Pregnylul se face in functie de evolutia foliculilor. In ce zi era foliculul 15 mm si endometrul 9 mm? Daca erau in ziua 10-11, insemna ca vei avea ovulatia aproximativ prin ziua 14-15. Teoretic (spun teoretic, pt ca viata bate filmul) monitorizarea incepe din ziua 10 la un ciclu de 28 zile, daaaaar uite ca se mai intampla si accidente (cum s-a intamplat la mine luna asta) si anume sa ovulezi mai devreme, in ziua 11 eu eram deja ovulata si terminata. Deci dr. de la tine din oras are dreptate, e mai bine sa incepi mai devreme cu monitorizarea, acum eu nici nu stiu cate zile are ciclul tau si in ce zi ovulezi de obicei, si chiar daca as sti, mie mi s-a intamplat la un cm de 29-30 zile sa ovulez si in ziua 14, si in ziua 18, si in ziua 10 (asta e noua de tot!)... Eu te-as sfatui sa incepi mai devreme monitorizarea (eventual la tine in oras) de prin ziua 8, apoi sa continui la Bucuresti si sa faci si inseminarea tot aici. Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen.cita spune:

Aaaa, si inca ceva, eu am facut stimulare si cu closty si cu ova-mit, pot sa spun ca am avut rezultate mai bune cu ova-mit, si n-am luat decat jumatate de pastila pe zi, timp de 5 zile, dar am constatat ca nu imi subtiaza asa de tare endometrul ca si clostylbegytul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

sa va salut..
carmen.cita..lumineaza-ma mama si pe mine...daca ai ovulatie..mai e nevoie sa o stimulezi???????


olteanca


Liana

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocado spune:

Am trecut sa va salut!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen.cita spune:

Liana, m-a intrebat si OANA lucrul asta... logic, daca ai ovulatie natural nu ar mai fi nevoie de stimulare, dar... daca faci stimulare sporesti sansele, pt ca unu la mana 'produci' mai multi foliculi (deci sunt mai multe 'tinte') si doi la mana pregatesti si organismul pt o sarcina (pregnylul de exemplu in afara de rolul de a ajuta foliculul sa se sparga, este chiar hormon betahcg specific sarcinii). Eu am facut stimulare din aceste considerente, poate si datorita varstei... organismul mai 'rugineste' si el pe ici pe colo. In concluzie, am ovulatie natural, dar poate ca nu e suficient.

Mergi la inceput