Bebelusi de sept-oct 2004 (56)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Frosa sa va treaca si voua mai repede kkceala...
Mai eu vroiam sa zic ce-a zis Aissa si am uitat..... Nici eu nu stau linistita chiar daca e cu tati!!!! Chiar daca e cu mama sau cu tata sau cu Miti imi vin mereu in minte tot felul de scenarii si am impresia ca doar eu - stand mereu cu ea - pot prevedea tot ce se poate intampla rau... altii am impresia ca nu-si pot imagina ce se poate intampla.... Stiu cat de repede se poate misca sau cadea sau zDoamne fereste alte grozavii si-mi umbla mintea-n asa fel incat ajung la scenarii dramatice... Nebuneala curata

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frosa spune:

anielas este absolut normal sa simti asta ... pentru inceput .... trebuie sa te gindesti ca la un moment dat o sa-l lasi oricum cu cineva , important este sa manince bine (indiferent cit se murdareste in jur) si sa fie iubit .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreema24 spune:

andora - in privinta luatului in brate si facutul poftelor ei mereu eu am pus limite ffff stricte. Daca eu zic "las-o sa maraie" NIMENI nu are voie sa puna mana pe ea,daca eu o cert nimeni nu are voie sa o ia in brate ca sa o impace si tot asa. Cand eu spun ceva e litera de lege pt toata lumea. Altfel nu mai vad copilul si gata. E copilul meu si o cresc cum vreau eu.Indiferent de parerea altora. Singurul care are voie sa ma contrazica este tati, care contribuie la cresterea ei zilnic si activ.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50485" target="_blank">Povestea Loreemei Site Loreema
Ramona & Loreema (6 sept 2004)
Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Salutare
Am citit eu care ar fi simptomele cind apar dintii, dar am mai citit acolo ca nu e neaparat sa fie toate impreuna... Dar se vede ca pe noi nu ne lasa nici una: pe linga kk-ceala moale si spre seara multipla, racnetele la mincare, asta noapte mai punem si o febra de 37,8 nemasaurat rectal, subsuoara, rectal avea 38,4. Cam asa, ca a urlat cind i-am pus termometrul in fundulet de zici ca o taiam, asa ca am renuntat repede.
I-am dat nurofen, noaptea am tot pipait-o si nu era fierbinte, si azi dimineata s-a trezit iar cu febra de 37,4( tot sub brat) si cu pampers plin cu moale...si maraiala nonstop.
Eu sunt disperata sa nu ii intre pe sub ghips daca e asa moale.
Nu vrea sa auda de nimic, nici lapte, de mincare nici nu mai vorbesc.
asa ca eu alta cauza nu gasesc.
Dar bineinteles ca o urmaresc pina diseara si o sa sunam dr sa vedem ce zice, poate mergem sa o vada.

Mihaela, ma bucur si eu ca Alexia si-a reventi in greutate. Pai la citi km face pe zi daca zici ca e in continua miscare, ar fi fost si de dorit sa aiba pofta de mincare mai buna.
Ionela, oho, o luna! la munte! ai curaj sa pleci atita timp cu bebe, mie cred ca mi-ar fi groaza sa plec de acasa cu ea pe o luna.
Anamari, sanatate Liei si sa nu dati si voi in vremuri cacacioase.
M-a amuzat faza cu datul banilor lui Alex.Cred ca copii nostri vor fi mult mai rasfatati decit am fost noi. Ma uit si la nepotica mea de 6 ani, pai cind eram eu, daca ne ziceau parintii sa facem ceva, asa iera nu se mai discuta. Si stiu ca tot timpul iera de facut cite ceva...

Vad ca mai sunt pe aici fara pofta de mincare, s-o fi sfatuit... s-am zis sa nu mai las YM deschis toata ziua...

Irina, bravo voua cu 80 cm si 11 kg, hihi, noi suntem cam la jum greutatii voastre.... e si normal sa nu arate grasut la lungimea asta cred ca e tocmai buna greutatea.

Aissa, Ellen, si noi tot in Bucuresti raminem. Noi planificasem o plecare la mare, dar nu fara Amelia. Cum inca nu i-au piciorusele din ghips si nici nu se planifica in curind, nu mai plecam nicaieri.

Anielas, cred ca toate mamele suntem asa, si credem ca asa cum facem noi, nu face nimeni. Eu ma mai abtin cind vine soacra pe la noi si o las sa o hraneasca, desi si mie imi vine sa iau lingurita sa ii dau eu.
CU mama nu am altercatii, dar ne vedem foaaaarte rar, poate o data la jum de an...
Dar eu incerc sa ma stapinesc, ptr ca asa cum zici tu, nu vreau sa fie foarte mamoasa...
De aceea chiar il mai pun pe sot sa o hraneasca uneori. Bineinteles dupa ce testez terenul si vad ca are pofta de mincare ca altfel nu se descurca ei amindoi. Ce mai, iar ajung la ideea ca nu se descurca ei fara mine, vezi?
Pupici si sanatate multa tuturor

Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Andora, exact, parca e concurs de scenarii in capul meu. Nu stiu de ce sunt asa, dar am asa o impresie ca daca "trec prin minte" orice rau care ar putea aparea nu mai apare. O tampenie, poate, dar imi tine loc de superstitii...

Frosa, sper sa treceti si voi si ceilalti bebei de vremurile astea kkcioase, e clar ca e ceva in aer de fac asa multi figura asta.

Loreema, nu e ca un neg, nici nu se vede nimic, decat ca nu se vede tortita (ca la celalalt), adica partea cu pietricele a cercelului vine fix in lob. De aia i-am si dat jos azi, i-am pus unul langa altul crezand ca e un defect si are unul tija mai scurta, dar nu e asta. Asa am pipait urechea si am simtit gaura fiind tare, intarita. Asta e, stiu ca nu sunt terminatii nervoase in lob, nu o doare (la cat am tras eu de ea azi ar fi urlat, dar nici nu ma baga in seama). Si cu prima ocazie ii iau alt model care sa aiba toarta mai larga sa ii stea lejer.

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Aissa, si eu sunt la fel. Nu stiu de unde am luat-o, dar daca imi inchipui cu lux de amanunte ca se va intimpla ceva, am asa o impresie ca nu se va intimpla.
N-am idee de unde vine, dar din cauza acestei timpenii, cind tr sa se intimple ceva bun, evit sa ma gindesc, in ideea ca daca o sa-mi inchipui ce si cum, nu se va mai intimpla.
Numai ce, am reusit sa ii dau vreo 50 g de cereale de orez cu banana pasata de mine acolo. Si minune, deschidea singura gurita pina la un moment cind a inceput sa urle si sa intoarca capul.
Si peste 5 min... doarme... hmm, si tocmai se trezise.
Macar de-ar dormi.
Nu mai zic ca eu am de lucru o groaza, dar nu reusesc sa ma impun sa incep sa il fac si parca vad ca diseara stau cu ceasul in fata sa vad daca reusesc
Vroiam sa va intreb:
Stie cineva un dermatolog bun, ptr maturi?
Cu plata, ca eu nu am asigurare.
Am doua probleme: una ca de la un timp incoace am un deget unde e pielea aspra si din cind in cind crapa acolo si singereaza si de ceva timp a trecut si la alte 2 degete si in palma s-a facut asa o pata aspra.
A doua e ca de citeva luni am un nodul la umar care ma maninca. Uneori mai dispare, dar revine inapoi si acum s-a inchis un pic la culoare acolo.
Merci
P.S ca sa ma pling, ne-a convins cineva sa folosim Mozilla in loc de Internet Explorer ca trec parazitii mai greu( noua ne-a crapat windowsul cu tot cu antivirus si antispare performant) si nu imi mai ia acum astea cu blodul, culorile, o fi de la browserul asta?


Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Ramona, foarte bine ca ai impus regulile astea. Eu pentru ca nu am impus asa reguli, am patit-o o data sa vina soacra mea sa incerce sa imi ia fata din brate cand plangea ea mai tare. M-am uitat atat de urat la ea incat dupa aia imi era si naspa sa mai vorbesc cu ea. Oricum am trecut peste asta usor si si-a dat seama ca a gresit si nu s-a mai intamplat.

Dar in schimb am observat un lucru la ea. Este mai curajoasa cand este si sotul meu acasa.

Oricum, cel mai nasol lucru care mi se pare mie este sa vina sa imi ia cineva copilul din brate sau sa il ia din carucior fara sa imi ceara voie. Asta urasc cel mai mult.

Elena & Alexandra (25.09.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51010" target="_blank">Povestea Alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Andora, asa este am 1.80, dar nu sunt slaba deloc. Chiar grasa, grasa as putea spune, tinand cont ca am 75 kg.

Lilia, imi pare rau, dar eu nu stiu nici un dermatolog.

Elena & Alexandra (25.09.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51010" target="_blank">Povestea Alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Buna fetelor!

Ionela ce fain de voi....o luna cu aer curat...sa vezi numai ce o sa manance Alex....sa va simtiti bine!

Aissa sper sa fie ok urechiusa lui pitic!

Lilia imi pare rau de voi ca face Amelia kk moale.....dar vad ca o gramada de bebici au problema asta in ultimul timp....oare n-o fi din cauza caldurii???La fel si cu lipsa poftei de mancare.....oare n-o fi si asta tot din cauza caldurii???Ca e prea la multi sa fie coincidenta.....sau o fi"epidemie"?Sau s-or fi vorbiti bebicii intre ei?

Andora sa vii acum pe strand sa vezi cum arata ca nu-l mai recunosti....e foarte frumos acum.....si ziua dar si noaptea.....sper sa ne vedem pe strand cat mai curand!

Anielas si eu sunt la fel ca tine.....posesiva si egoista pana in maduva oaselor cu Alesio meu!Nimeni nu stie ca mine de ce are el nevoie......si nu e prea bine asa......ce ne-om face mai incolo cand vom incepe lucrul si va trebui sa-i lasam cu altcineva??Poate ne mai maturizam si noi...!

Bazucu meu tocmai s-a trezit...si e calare pe olita.....nu, nu sta pe ea ca toti copii normali...el se chinuie sa ii ia capacul jos ca nu-i place cum arata cu capac!Cand il pun sa stea pe olita sta maxim un minut(cred ca nici atat) apoi o ia la fuga in 4 labute ! Nu are rabdare sa stea locului o clipa!Ce sa ma fac cu el???
Si mai avem o problema: noaptea se trezeste urland!Trebuie sa-l trezesc, sa-l linistesc si apoi sa-l adorm iarasi....nu-i e foame, nu-i e sete dar el urla....si nu-i tocmai simplu sa faci toate operatiunile de trezire, calmare si adormire la 1 noaptea, apoi la 3, apoi pe la 5......offffff ca m-a disperat cu somnul de cand e el!
Oare cand va dormi si Alesio ca toti copiii???????

Pupici!






Ioana& Alesio, bāzucu lu' mami si bebelacu lu' tati(08.10.2004) cu bazucu'
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50933" target="_blank">Povestea bazucului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Pufymic, dupa cum am mai zis si sambata, mie chiar pediatra mi-a zis ca se poate de la caldurile astea sa faca kk mai moale, dar daca este legat e totul in regula si sa nu ma sperii. Dar vad ca la unii bb-ii pe aici nu este chiar legat asa ca se pare ca la ei nu o fi din cauza caldurii.

bazucului si poate se gandeste si el sa o lase pe mami sa doarma.

Elena & Alexandra (25.09.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51010" target="_blank">Povestea Alexutei

Mergi la inceput