Mamici de Noiembrie - Decembrie 2005 (18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Neata fetelor,

Aseara am pus si eu o intrebare dar cum s-a trecut la subiect nou probabil ca nu l-a vazut forte multa lume. Eu astazi la 12,30 pleca la Cluj sa fac eco si ma intrebam daca la 21 de saptamani este prea devreme sa abordez cu medicul meu problema anesteziei la nasterea cezariana (generala, rahi etc), cred ca as sta un pic mai linistita ca parca incep sa ma stresez de pe acum . Astept un semn din partea voastra pana pe la 12,30.

Ina, nu esti singura careia i s-a spus ca bb-ul e mai mare, au mai fost cateva fete. Mie in 25 mai mi-a spus ca este de 18 saptamani cand eu stiam ca e de 17 . Dna doctor mi-a spus ca bb-ul e intr-o curba ascendenta de dezvoltare si dupa dimensiunile pe care le are ar fi de 18 saptamani). Sunt curioasa sa vad ce imi zice astazi la eco. Va tin la curent, si astept raspunsurile voastre.

Mandy, , 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

uite coralia, vezi, si corap zice tot ca mine, FETITA...
asa ca ce mai... crede-ne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Harnice mai sunteti, nu va salut bine si pana data viitoare deja ati incheiat capitolul si cauta si cauta. Nu prea a mers netul si cand il prind uit de restu. Azi merg sa-mi masoare pliul nucal si maine fac triplu test, sa-mi tineti pumnii. A ineput sa se vada bine burtica si are si mofturi. Voi sunteti mai inainte si aveti alte semne de la bb.


Paula 11+
Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

lavi02 zise la finalul subiectului anterior:

quote:
Neata,

sunt pe fuga acum, ca am de corectat.

Dordia, felicitari pt eco!

Tania, sunt perfect de acord cu tine, si pe mine ma enerveaza la culme aia cu "interventiile". Noroc ca deocamdata sunt doar asistenta, nu tin nici un curs, asa ca cererile vin la profa, nu la mine. Acum are 4 odrasle de colegi in anul III si cam toti sunt pe punctul de a pica. Unul a copiat o tema, a picat o data si profa i-a zis sa mai vina... jale!

Despre nastere-naturala vs cezariana LA CERERE cititi va rog subiectul fierbinte (primul sau al doilea) de la Nasterea pe glob, sau cat apucati de acolo. Eu am argumentat la greu acolo, nu mai am energia sa o iau de la inceput.

"pasarica" mea zboara fara probleme, daca asta va intereseaza, a fost taiata si cusuta "la loc". Depinde de dr care te coase, sa te coasa "cat trebuie". Nu stiu cum e la nasterea cu perineul intact.

Dezavantajul principal pe care il vad eu la cezariana e ca este O OPERATIE MAJORA PE ABDOMEN, care lasa urme pe termen lung: se fac aderente in interior intre taietura-cusatura pe uter si peritoneu si restul organelor, care in timp pot da dureri, probleme la alte eventuale operatii. O eventuala operatie viitoare - de apendicita, colecist sau altceva e mult mai complicata pe un abdomen in care "s-a intrat" decat pe unul in care "nu s-a intrat".

Daca vrei cezariana la cerere ca ti-e frica de durere, mai bine nasti natural cu epidurala si ai scapat de "grosul" durerii.

In plus la nasterea naturala, bb e mai bine pregatit pt viata de afara pentru ca in trecerea prin canalul de nastere i se golesc plamanii de lichid. El se impinge singur... un bb sanatos e perfect adaptat pt nastere.

Mai mult, nu mai vreau sa argumentez pe subiectul asta, zau.
Lavi 19+ saptamani si 3+ kilograme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Ok gata cred..deci eu o sa am fetitza...mi-a zis si colega de la birou ca tot fetitza o sa fie..doar o alta colega mi-a pomenit de baietzel.

Varsta bebelica[url=http://lilypie.com/days/051129/3/25/1/+2"]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Mandy, mie mi se pare cam devreme sa-ti pui problema de tipul anesteziei de acum. Orice ti-ar promite dr acum uita pana peste 4 luni. Dar daca asa te simti tu mai linistita...

Tania, am uitat sa-ti zic de vacanta: pe noi nu ne streseaza cu admiterea decat sa fim pe 25 si 26 iulie la supravegheat. Da, sunt unii prin Poli care se ocupa de inscrieri, etc, dar nu stiu cine sunt aia si in nici un caz persoana mea. In schimb eu de pe la 15-20 august trebuie sa fiu inapoi ca sa corectez temele de recuperare pentru restanta - tot suferinta cu temele...

Paula, iti tinem pumnii la investigatii.

Xandra eu nu-mi mai fac nici o analiza pana nu ma trimite . Probabil pe la 30 de saptamani. Daca totul e in regula pana atunci.

Corap ne-am aberat noi aseara sa ne tinem de urat si uite ce a iesit, bietele fete citesc sa nu piarda ceva important.

Va pup. Lavi02 19+++ (si 3kg+ )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

paula, pai si ce daca esti mai micuta de varsta :) esti tot dintre noi. . si dupa primul trimestru, am observat ca simtirile & suferintele & piticii pe creier sunt cam aceiasi la toate gravi.
asa ca asteptam cu nerabdare sa treci de hopul nr. 1: primul trimestru.
iti uram succese la triplul test si sa ne tii la curent cu ce ai mai facut
mandy, dupa parerea mea poti sa discuti de-acum despre anestezie, mai ales ca la tine cezariana e "batuta-n cuie". ca sa ai timp sa iei o hotarare in cunostinta de cauza. si apoi, daca ai intrebari, mai bine le pui, chiar daca ti se par premature/stupide, decat sa te framanti tu cu ele. CURAJ, si nu uita sa scrii pe beletel ce ai de intrebat.
C & bb 18 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

sBuna burtici!
SARU`MINUTELE pentru urari tuturor fetelor, e un sentiment foarte placut sa sti ca mai sunt oameni (care nu te cunosc, nu au vreun interes) care se bucura cu tine , de bucuria ta..MULTUMESC din suflet
Mandy:aceeasi intrebare mi-a pus-o prietena mea cind era prin saptamina 38,stia ca eu am trecut prin 3 anestezii totalesi una locala (la diferite interventii)Dupa un avort(la cerere-cind eram mai mica) nefacut asa cum trebuia a trebuit dupa 4 zile sa fac un altul pt a fi OK si mi s-a facut anestezie locala ( e drept nu din aceea in coloana).Pot sa-ti spun ca nu m-a durut nimic, eram ridicata in coate sa vad eu ce se intimpla...dar auzeam cind paraia pielea , cind tragea tot felul de bucatele, auzeam si fasaitul de la pansamente..eu una am ramas cu o treaba nasoala la cap.Prietena mea a facut totala si s-a trezit dupa 5-6 ore, fara sa aiba senzatii de voma, fara alte nenorociri.
Va multumesc si pt raspunsurile voastre la intrebarea mea (avantajele nasterii naturale)
Peste vreo 2-3 saptamini, cind o sa-mi revin un pic cu banii (luna asta a fost pt noi luna de `tranzitie`),a zis sosul meu ca incepe prin ai face flacaului patut, leagan (se pricepe!) si eu vreau sa incep sa-mi iau material de bumbac sa-i fac asternuturi,
sa-i crosetez costumase, caciulite...o fi prea din timp?voi ce ziceti?
Am stat eu si m-am gindit mai bine:e chiar BINE Iosup!Daca era mai ieftina ecografia asta (2.210.000 lei!!!!!),de nu ma duceam in fiecare saptamina...Atenasi21sapt. fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

Mandy, eu una am facut anestezie generala si a fost ok, terbuie sa nu maminci nimic in ziua respectiva si nici in ultimile 10 ore ale zile anterioare, pt ca exista riscul unor complicatii.La anestezia generala , dupa ce adormi te intubeaza(iti introduce un tub pina la plamini, prin care respiri)Operatia dureaza cam 50 de min, in primele 10 iesi sufletelul cu ochisori, si dupa aia se scoate placenta si se face"curat".eu m-am trezit foarte repese si am fost OK.La anestezia epidurala sau rahi esti constienta si le vezi pe toate cele, nu esti in schimb intubata.
Pt ca sunt un om tare tare fricos am sa fac si de data asta anestezie generala daca se poate.
Atena, draga cum sa nu ne bucuram de puiul tau!

Lavi
http://community.webshots.com/user/lavinia295

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Stiti ce inseamna ca te intubeaza? Nu mai respiri tu, iti baga ei aer in plamani cu aparatele respective. Tu esti intr-un fel de moarte clinica controlata ca sa zic asa, ai aparate care te sustin in viata.

Mie mi se pare sinistru. Decat chestia asta, mai bine ma screm de 10 ori si am scapat. In fine, fiecare cu fricile si ororile lui.

Mergi la inceput