Cu mama in concediu..

Cu mama in concediu.. | Autor: skatter

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,
Poate va intrebati de ce acest subiect?Ei bine m-au luat nervii
De 2ani nu am fost in concediu,anul trecut Bububila era mica ,unde sa pleci cu copil mic pe avion...Acuma ne-am hotarit sa venim in Romania ca mie dor de ma urc pe pereti ,si mama hop si ea ,ca merg si eu cu voi ,ca nu merg singura .....Ce sa fac ?M-a batut la cap in continuu ...AA ,am uitat sa va spun ca mama e stabilita tot aici,deci ne vedem foarte des chiar
,chestia e ca i-am explicat mai mama nu am fost si noi plecati nicaieri al meu sot a muncit ca eroul ,deh vrem si noi sa ne distram putin nu?,m-am tampit si eu ,dupa ce ca nu am fost in concediu 2 ani ,cind plecam ia-o si pe mama....
Acum sincer nu stiu ce sa fac ,al meu consort zice e lasa ca noi mergem in treaba noastra ,ea cu treaba ei ,chestia e ca eu o cunosc pe mama si o sa inceapa ,dar de ce nu faceti asa ,dar de ce nu mergeti acolo,da ce de plinge Isabela s.a.m.d .eu un vreau sa ma relaxez ,prima vacanta ca familie ,am avut si o perioada nasoala ,deh tara straina ,cu cea mica (voi fetele cu bebei intelegeti )...
Sper ca imi dati o idee Ce sa fac sa nu vin mai stresata din concediu decit sint ....
Va multumesc anticipat
Numai bine
Roxi si Isabella bubulina 13 luni

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

quote:
Initial creeata de skatter


Sper ca imi dati o idee Ce sa fac sa nu vin mai stresata din concediu decit sint ....
Va multumesc anticipat
Numai bine
Roxi si Isabella bubulina 13 luni



plecati numai voi in concediu, sau daca plecati impreuna parcati-o pe mama pe la rude, pe unde are ea chef sa se plimbe (ai intrebat-o ce are de gind sa faca in ro? sau planul ei e sa stea coditza dupa voi?) si voi mergeti la mare, munte, fara ea.



Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns skatter spune:

Chatonel
,mersi mult de sfat ,am sa incerc sa nu ma stresez si sa o parchez la rude,chestia e ca nu cred ca scapam sa plecam numai noi,deci pina la urma o sa mearga (parerea mea)dar cum o cunosc eu pe mama ,zice ,vai draga dar nu va deranjez deloc ....daaaa,eu zic ca la 29 de ani citi am e cam aiurea cu mama de mina peste tot cind eu am familia mea nu?ea si aici daca mergem pe undeva ,merg si eu.(chiar daca zice una face alta ...asta e problema ) si sincer nu vreau sam cert cu al meu sot din cauza ei )...daca ii zic ca vrem sa mergem numai noi se supara ....C a nu e chestia numai acum de mers in concediu ,in ultimul timp pur si simplu m-a sufocat ,de ce nu ai facut asta ,de ce ailalta ,eu sint stresata cu munca ,cu cea mica ,acasa ,fa curatenie ,plus de asta Isabella a inceput la daycare si ma gindesc tot timpul i e bine ,nu ,pur si simplu nu ma intelege ,si simt ca asta faza cu concediul a pus capac ..Nu vreau sa ma intelegeti gresit imi iubesc mama ,e fata buna dar citeodata ...

Multumesc de sfat si numai bine
Roxi si Isabella bubulina 13 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Te inteleg perfect, nu te judeca nimeni. Chiar daca este mama ta ai dreptul la intimitate - sa te relaxezi impreuna cu fetita si sotul.
Singura solutie, cred, este sa discuti serios cu ea si sa-i spui tot ce ai pe suflet. Si ea a fost tanara si a dorit intimitate(nu ma refer la partea sexuala) - o sa te intelega, cred. Chiar daca o sa se supere, mai tarziu te va intelege. Nu are rost sa petreceti un concediu stresat oricat de mult o iubesti pe mama ta.
Distractie placuta

http://photos.yahoo.com/codrii_de_arama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns skatter spune:

Buna din nou,
Daria mersi de sfat,am incercat sa ii spun sa vorbesc cu ea ,
dar e imposibl ,ea o tine pe a ei ,ca merge cu noi si fiecare cu treaba lui.Chestia e ca trebe sa isi rezolve cu actele de cetatenie ,si o sa aibe de umblat ,si atunci o sa inceapa hai cu mine la politie hai cu mine nu stiu unde ca ea nu sta la coada s.a.m.d,hai cu mine sa scot bani ,ca daca ma jefuieste cineva ...si chestii din astea .
Eu i-am zis ca nu sint de acord sa mearga cu noi ,dar ma gindesc si cind venim inapoi ca o sa fie panarama ,ca tie rusine cu mine ,cite am facut eu ptr tine .s.a.m.d,in fine,poate daca stam in locuri diferite o sa fie altfel ,(noi am vrea sa inchiriem un apart) ca trebuie sa ne gindim si la bubu ca asa mare nu e ,o sa aiba 1 an si 3 luni atunci dar totusi calatoria cu avionul,lume straina ,mai cald decit aici la noi ,nici nu vreau sa zapacesc copilul,lus de asta eu is braileanca si pina la Braila e drum lung ,deci trebuie sa o prioritam pe pe bubu in primul rind nu+
Mersi de sfaturi si de urari
numai bine
Roxi si Isabela 13 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Rox - pupici la bebeblina

de scapat de ea n-o sa poti dar in mare fa-ti un program cam pe unde vreti sa va plimbati si spunei mamei tale sa-si faca la fel pt ca tu vrei sa ai concediul tau - numai cu sotul si Isabella - si ca ai numai zilele alea (zici si tu unele) disponibile pt invarteli cu si dupa ea.. si ca in rest nu poti, sa ia pe altcineva dupa ea

n-o sa poti evita sa nu fi cu ea - adica poti da nu ar fi recomandat - dar incearca tu sa limitezi zilele astfel incat sa ai timp si pt tine ai sot..

de ex azi o ora acolo, poimaine 2 la cina etc... va orientati voi... si faceti voi programul din start ca sa nu vina ea prima cu al ei


si vacanta placuta

------------------------
Louisea si Bandit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns skatter spune:

Lou,
Mersi de pupici lui bubu (doarme acuma),si mersi de sfat.
Noi tot am vorbit ca daca o fi cald Svend vrea sa mergem la munte (nu numai el si eu)ca e mai racoare ,aer curat frumos ,ca mare avem destul aici .
Ai dreptate cu mama asa am sa incerc sa fac ,fiecare cu programul lui (sper sa o tina pe la cozi pe acolo cu cetatenia),dar sincer
am avut o perioada cam grea cu bubu,mi-a schimbat viata total,alte responsabilitati,alte griji ,alte prioritati fata de inainte ,e toate astea mama nu intelege ,ca nu am timp sa stau la vrajeli cu ea ,sa o iau de la munca ,sa o duc nu stiu unde ,adica i-am cam dat de inteles ca sa mai ia o pauza ,si in ultimul timp asa stresata sint ,de visez noaptea ca sint in romania pe bune ,de abia astept sa plecam si hop si mama stii .......Nu vreau sa fiu inteleasa gresit dar e prea mult de cerut un concediu si primul ca familie numai noi si bubu?,deh sintem si noi tineri ,si in ultima perioada am muncit ca eroi ,cu munca ,cu renovatul casei ,vrem si noi sa ne relaxam

Fetelor va multumesc de sfaturi ,incerc sa mai vorbesc cu ea(desi cdred ca nu ajuta ),daca nu scapam sa mergem numai noi ,stam, de vorba inainte de a pleca si stabilim ca doar mergem impreuna pe avion si dupa fiecare cu treaba lui si cu Dzeu inainte ..
Numai bine
si mersi de sfaturi sinteti niste dulci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

skatter nu te mai stresa, fa-ti programul vostru si mama ta, chiar daca vine in ro, trebuiesa inteleaga ca e in plus... si a mea e tot asa, dar comoditatea o face sa ma "urmareasca" mai putin... da de cicalit nu scap nici la telefon
Concediu placut si incarca-ti bateriile!



Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara spune:

Buna, Skatter!
Am si eu mama de felul asta... Mamaaaa, ce ma mai cicaleste de ma scoate din sarite, mai ales in ultima vreme de cand sta cu Daria! Ca de ce nu faceti asa, de ce nu-ti pui alea acolo, de ce , de ce, de ce!!!
Si ce il aud eu intr-o zi pe al meu sot (urmeaza sa mergem si noi in concediu la mare, vorba ta-primul ca familie pentru ca anul trecut am carat-o pe soacra-mea cu noi-alta poveste dar parca nu asa de taca-taca): "Soacra, nu vii cu noi la mare?". Am crezut ca arunc cu ceva dupa el. Poftim, asta mi-ar mai lipsi!
Chiar ma gandeam sa deschid un subiect de genul asta dar ma temeam parca- de soacra hai ca mai merge sa te plangi dar de mama... Scuze ca mi-am varsat oful si io inainte sa raspund la sb tau, stiu ca nu se face dar...

Fa ceva sa ajungeti la un compromis. Totusi, oricat ar zice ca isi va vedea de ale ei tot o sa va simtiti oarecum obligati sa o mai chemati cu voi... Daca ai putea macar CHIAR SA FITI in concediu fiecare cu ale lor... Oare s-ar supara tare de tot daca ai incerca? Sa margeti si pur si simplu sa va faceti concediul separat...

Pupici!

Dara si Darisor http://photos.yahoo.com/dana_birtas

"Oamenii mari nu inteleg nimic, niciodata si este obositor pentru copii sa le tot explice"

Antoine de Saint Exupery - "Micul Print"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mama mea avea o singura grija: sa nu ne streseze (pe mine sau pe sora mea), vis a vis de familiile noastre; am invatat ca parintii raman in umbra, iar familiile noastre sunt primele. Cu orice risc, invata-ti mama ca tu/sotul tau sunteti o familie distincta, cu nevoi, obligatii. Repet: cu orice risc!

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns skatter spune:

Buna din nou fetelor,
Multumesc din suflet pentru sfaturi!
Oarecum problema s-a rezolvat,deci MERGE CU NOI....
,deci nu am scapat , l-a luat pe al meu ca nu va deranjez ,ca imi vad de treaba mea ,chestii,la care al meu sot i-a zis ,cu tot
respectul mama soacra ,noi cu treaba noastra ,tu cu treaba ta ,trebuie sa te gindesti ca Roxi e stresata si eu la fel ,vrem sa ne relaxam si sa ne facem concediul linistiti cu fetita noastra ,si ia inchis gura .Va zic fetelor ca nici nu ma asteptam ,chestia e ca ii e cam rusine de al meu,e baiat bun dar daca nu ii convine ceva zice ,.Deci mergem in avion cu totii,dar cind venim la bucuresti fiecare cu treaba lui,ea vrea la mare o saptamina,si sper
sa fie bine ,daca nu o las in pace ma fac ca nu aud si gata ....
Eu una trebuie sa ajung la dentist ca am dintii varza ,dupa ce o sa vin de la dentist ametita sa ma mai bata si mama la cap ,vai de mine

Deci in final merge cu noi in avion si dupa fiecare cu treaba lui ,noi stam intro parte ea in alta parte ,ii mai pasez si fata daca tot a vrut sa mearga cu noi ,asta ideea sotului ,zice e lasa ca are grija de bubu si noi ne distram ,parca m-a mai linisitit...
va multumesc pntru sfaturi sinteti dulci

Mergi la inceput