Cu mama in concediu..

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns skatter spune:

Dara si eu m-am gindit de 2 ori inainte sa postez dar va zic
ca explodam aici cu cine sa vorbesc ,prietena mea e in ro,si cu danezele nu prea am eu treaba,asa buna ziua si la revedere..
Asa este ,e cam sensibil subiectul cu mama ,ca vorba aia e mama,dar
la un moment dat trebuie sa inteleaga si mamele ca "fetitele" lor la rindul lor sint mamici ,neveste ,femei si au si ele familiile lor
care sint pe locul 1,nu?
eu una am incercat sa vorbesc cu mama si mai incerc sa ii explic ,dar se pare ca vorbesc la pereti citeodata ,sincer ....stau si ma gindesc cind eram in Romania nu era asa pe sufletul meu sincer ,dar de cind ne-am mutat aiic parca e lipici ,dragoste de mama da inteleg dar nici in halul asta ,azi incepuse ca de ce nu ai facut aia ailalta ,ca si a ta dara ,si i-am spus ca daca e nemultumita sa se apuce de treaba ,si culmea s-a apucat ,m-am mai relaxat si eu
Dar am discutat cu al meu sotior si i-am spus si eu cum e treaba se pare ca a inteles cit de cit .
Va promit ca va sciu cind ma intorc din romania sa va povestesc concediul nostru cu "mama" dar pina atunci mai este ca plecam pe 30 iulie atunci avem concediu ,dar trebe sa luam de acuma bilete de avion ca dupa is scumpe si de asta trebuia sa hotarim intr-un fel ..


V a pup si numai bine
Roxi si Isabela 13 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmita_baby spune:

Hai ma Roxi chiar asa de lipicioasa e mama ta? Da de ce nu o intrebi cum s-ar simti in locul tau? Este total aiurea.. Si in luna de miere a mers cu voi? Doar aveti si voi nevoie de intimitate.. Eu una zic sa fii mai directa cu ea si sa nu ii mai tot menajezi sentimentele, ca altfel tu pierzi.. pierzi momente placute alaturi de familia ta: sotul si fetita. Tu vrei sa te bucuri de vacante nu sa le consideri poveri. Spune-i verde in fata ca tu vrei sa mergi cu sotul si fetita.
Daca mi-ar face mie mama asa, pe bune de nu i-as zice. Da` in asa fel incat sa ma inteleaga!

Mello motanelul iubit



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmita_baby spune:

Stai ca am sarit o postare de-a ta, adica penultima. Ma bucur ca a inteles. Alta viata. Noi cand mergem in Romania intotdeauna inchiriem apartament, pentru ca sotul meu vrea intimitate, chiar daca ai mei au un apartament destul de mare si s-ar bucura sa stam la ei. Dar au inteles si nu au zis absolut nimic.

Pupici cu lipici si distractie placuta in Romania
Carmen

Mello motanelul iubit



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramba spune:

Eu zic, pentru mai multa siguranta, sa vorbesti cu o ruda din Romania sau o prietena, cu care te poti intelege, sa o tina ocupata, ca sa nu mai aiba timp sa va cicaleasca pe voi.
Sa ii faca program, sa o plimbe ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Nu degeaba se zice de copii "cum ii educi, asa ii ai", dar si vice-versa e valabila...

Acum fiecare are relatii diferite cu parintii sai sau cu mama, insa eu sunt foarte departe fata de tine si mama ta, in sensul ca mie nu imi place sa ma impiedic nici de mama, nici de soacra...

Fiecare cu casa lui, fiecare cu familia lui...ce-i la mine in casa stim numai noi...iar in casa mea fac NUMAI ce imi pofteste inima. A venit si soacra-mea la noi cand eram in maternitate si s-a gandit ca m-as bucura (?) sa imi faca niste mutari prin casa. Nu stiu ce a fost in capul sotului meu de i-a dat voie, mai ales ca stie ce fel de om sunt.

Iar cand am venit acasa asa m-am enervat... Si i-am zis "femeie, eu cand vin la tine, nu ma bag in treburile tale...tu vezi-ti de casa ta, ca de a mea stiu sa am grija singura". Si de atunci nu mai pune mana pe nimic. Cu mama e aceeasi poveste...de ce ai facut aia?...de ce nu aia?...de ce?...de ce? Pana mi-a sarit mustarul intr-o zi si i-am spus "alo, daca ma mai bati atata la cap, de parca nu as avea destule...sot, casa, copil...o sa te chem in vizita de Paste si de Revelion". Si de atunci...liniste si pace.

Noi cu casa noastra, cu copilul nostru, cu serviciul, cu concediile. Nu imi place sa stau sa dau raport dupa raport la nimeni. Si ca sa mai fac concediul (?) cu mama sau cu soacra...???...sa fim seriosi...am sot, am prieteni o gramada...numai ele nu lipseau...

Asa si cu tine. Stiu ca o iubesti pe mama ta, ca nu vrei sa o superi sau sa o intristezi, dar daca nu ii spui hotarat ca ai si tu placerile tale si ca nu iti convine sa stea ca o umbra dupa tine si sa te tot balacareasca la cap, asa o sa faca mereu...

Eu am o vorba..."cine nu face nimic pentru a schimba ceva, inseamna ca ii convine ceea ce are".

Mai zicea cineva pe aici sa vorbesti cu o prietena sa ii faca "program" mamei tale... Ma lasi? Uite de aia se intampla destule...ca nu spunem ceea ce gandim si simtim...


Sper ca nu te-ai suparat pe mine. Nu asta mi-a fost intentia. Insa eu sunt o persoana foarte detasata si de mama si soacra...Si imi place la nebunie asa... Ma dispera sa stie prea multe despre viata noastra...


Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Si eu la fel ca Ileana, sunt in relatii foarte bune cu parintii mei pt. ca ... tin distanta - acum si la propriu, dar si cat am fost in tara la fel am procedat. In felul asta nu ne enervam unii pe altii. cand a inceput mama la telefon sa insiste sa dau ceai copiilor de 1 luna ca "asa trebuie", i-am spus clar ca fac asa cum consider si cu asta basta. Nu suport sa se amestece cineva in viata mea si sa-mi impuna ce sa fac. Cu parintii in concediu n-as merge nici in ruptul capului.

maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns skatter spune:


Buna fetelor,
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri.
Intr-un fel am rezolvat-o ,am comanda bilete ptr noi ,si
pentru ea separat,am rezolvat-o si unde stam si toate cele.
Am inceput sa ma bucur ca plecam asa cite putin,sper sanu ne
pe acolo.
V a multumesc inca o data si va doresc o vara plina de bucuriii alaturi de bebei si famiiliile voastre!
V a promit ca pun cu sau fara mama?

Cu drag Roxi si Isabella 14 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara spune:

Concediu placut!!!

Pune-le cu mama cu tot!

Dara si Darisor http://photos.yahoo.com/dana_birtas

"Oamenii mari nu inteleg nimic, niciodata si este obositor pentru copii sa le tot explice"

Antoine de Saint Exupery - "Micul Print"

Mergi la inceput