Dr. Nayel-CF2(5)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Dina, te inteleg perfect.
Daca eram in locul tau as fi reactionat la fel.
De fapt, daca am ceva sa ii reprosez, ar fi faptul ca nu imi dadea sa fac analize, eu mergeam cu ele gata facute, insa vad ca se repeta istoria.
Pacat, ca e un medic bun, insa, asa ceva chiar nu e un lucru minor.
In ceea ce priveste raspunsul lui, iar te inteleg. Nu poti merge pe mana oricui.
Una era daca intervenea ceva si trebuia sa plece, si alta e cand e concediu planificat.
Ce as face eu?
Mi-as cauta un alt medic, fara a sta pe ganduri.
Du-te la Tutunaru, am inteles ca e super, insaaaaaaaaaaaaaaa, cu el e alta mare problema, si anume, e supra aglomerat si cunosc tipe care sunt nemultumite din aceasta cauza.

Alta varianta: daca vrei tot la CF 2( si iti recomand), du-te la dr Mihalache. E o draguta. O cunosc din timpul declansarilor mele, asa ca, daca ar fi trebuit sa schimb medicul, cu siguranta mergeam la ea.
Daca vrei, vb eu cu cineva si iti fac rost de nr ei, ok?
Hai te rog, nu plange.

pupici

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

quote:
Originally posted by mary ilie

Mie din pacate mi-au iesit iar analizele proaste, se pare ca am o infectie, dar nu se stie unde, mi-a mai dat d-l dr. sa fac alte analize, azi ma duc dupa rezultate, sper sa fie bine!!!
AAA...si inainte sa plec la mare m-am dus la spital ca eram super speriata ca nu prea mai misca bebe, m-a monitorizat d-l dr. si pe mine si pe bebe, si bineinteles ca era totul ok, dar a facut-o doar ca sa ma linistesc eu!!!!Mi-a zis ca bebe nu are nimic, eu am ceva Sotul meu, care a mers cu mine, zicea ca saracul dr. e super rabdator si dragut, ca a suportat foarte bine , si ca eu chiar sunt foarte pisaloaga si enervantaDar cred asa sunt toate viitoarele mamici.... paranoia de sarcina.



Dar de unde stii ca ai infectie????????

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Adriana, daca cordonul ombilical era intre picioare nu are cum sa vada, mai ales ca acel ecograf nu e cine stie ce.
Daca vrei sa aflu urgent, du-te la Iosup la o eco morfologica.
E cel mai tare ecografist, insa trebuie sa recunosc ca Nayel e singurul caruia ii ieseau masuratorile ca lui Iosup.
Am tot facut nu stiu cate ecografii, si la alti medici ieseau cat se poate de diferite, pe cand, la cei doi, Iosup si Nayel, ieseau la fel, in proportie de 99%, si asa a fost cum au spus ei.

Fetelor, mi-am amintit acum ceva: cele care sunteti in luna mare, faceti-va analiza de streptococ B. Nayel nu mi-a spus nimic de ea, insa eu am citit pe forum.
E foarte importanta, de aceea nu inteleg cum de nu o recomanda.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dina231 spune:

Crinuta, multumesc mult de intelegere!!!
Chiar te rog, daca poti afla-mi numarul de telefon a d-nei doctor.

Spune-mi te rog, despre doctorita Corina Puiu de la CFR ai auzit ceva? fosta mea doctorita me-a propus-o, dar nu am auzit nemic despre ea. Eu numai la CFR vreau sa nasc, in primul rand imi plac conditiile si e foarte aproape de casa, si deja m-am hotarat ferm acolo sa nasc, numai sa-mi gasesc un medic me-a ramas.
Ce sa zic, daca mai las timpul sa treaca ma tem ca la 36-37 sapatamani nu va avea cine sa ma ia, cred ca de acu trebuie sa ma stabilesc. Caci chiar daca ma duc la Nayel peste 4 saptamani (eu deja voi avea 36 saptamani), nu cred ca imi va spune ca se-a anulat concediul, asa ca trebuie sa caut acuma. Ce crezi?
Multumesc mult-mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Dina, iti trimit pm.

pupici

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary ilie spune:

fetelor, eu sunt pacienta dr. Nayel de ~1 luna si pana acum mi-a dat sa fac 2 seturi de analize!!! la interval de 2 saptamani. Si set complet, de mi-a luat la eprubete.....
Si Crinuta sa stii ca pe mine m-a intrebat daca am facut analize de secretie si culturi de pe col, dar imi facusem deja la sanador si erau OK.
Probabil ca la voi nu a considerat necesar, stiu si eu????
Oricum vreau sa-ti spun Crinuta ca eu datorita voua am ajuns la d-l dr. dupa ce v-am citit si sa stii ca am fost multumita si de dr. si de spital.
Eu la dr. cealalta mi-am facut toate analizele din proprie initiativa, nu m-a trimis la nici o analiza, nici la morfologica, nimic.
Si inainte sa ajung la dr. nayel am intrebat asistenta daca va fi la spital in septembrie cand trebuie sa nasc eu, si mi-a zis asistenta ca se intoarce din concediu pe 5 septembrie, si numai dupa aceea l-am abordat.
Dina, imi pare rau, si eu as fi suparata in locul tau.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary ilie spune:

Pentru fetele care au nascut acum, de curand( chiar, fetelor, ce mai faceti? mai dati si voi un semn, cand aveti putin timp....)
Va rog frumos dati-mi si mie un PM cu preturile care se practica la cfr2, dr. nayel, neonatolog ,asistente, moase, etc. ca trebuie sa ma pregatesc si eu!!!
Va multumesc mult!
Mary 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dina231 spune:

Atunci nu mai intelg de ce sa primit cu mine asa, am fost politicoasa tot timpul, nu m-am zgarcit de bani niciodata, la mine tot ce e legat de micuta mea nu am calculat nici un ban, dar cheltuieli is mari, caci nu sunt din Romania (sunt din Republica Moldova) si nu am medic de familie, nemic nu e gratis, primul set de analize care l-am dat (eram la alt medic la evidenta) am dat 8.000.000 lei. Sanatate sa fie, asta mi se pare cel mai principalul.
M-am gandit poate el pacientele ce le primeste la spital le abordeaza diferit, dar nu vad cauza, toti suntem viitoare mamici carora le trebuie un medic de nadejde.
Fetelor, eu va doresc din suflet o nastere usoara, si ma bucur pentru voi care sunteti multumite de el, dar eu imi voi cauta pe altcineva, ferm ca voi naste la CFR.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Dina, nu ai nimic sa iti reprosezi, si in nici un caz sa nu gandesti ca i-ai dat si de asta trebuia sa se poarte bine.
Tu nu ai nici o obligatie sa il platesti, nici una nu are, daca o faci, e vointa ta, insa, orice dr trebuie sa se poarte la fel indiferent daca primeste sau nu?
Nu te mai framanta, si in nici intr-un caz nu lua calmante sau asa ceva.
Oricum, te felicit pt decizia de a naste la CF 2. E totusi cea mai moderna maternitate.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

adriana, cu ce te ajuta daca afli sexul copilului mai devreme?! daca nu e baiat faci avort? nu te supara ca te intreb, insa si eu vroiam baiat... dar am fetita, si nu regret nici o clipa ca n-a fost cum am vrut. ba, mai mult, ma gandeam ca poate si al doilea copil tot fetita as vrea sa fie...

nu zic ca nu e bine sa ai baiat, dar nu vad rostul in a afla mai repede. sincer, eu nici n-as fi vrut sa imi zica, insa doctorita care mi-a facut ecografia nu m-a intrebat daca vreau sau nu sa stiu, ci mi-a trantit-o pur si simplu.

dina, nu iti mai face sange rau. supararea nu ajuta. si in nici un caz nu lua calmante!!! ce-as face eu in situatia ta? mi-as cauta alt medic, intr-adevar. de fapt, eu am ajuns la nayel in saptamana 32 din cauze pe care nu le mai discut aici. si nayel a avut grija de mine. L-ai intrebat direct daca iti recomanda pe cineva? Si eu am patit o chestie asemanatoare, si cred ca tine de norocul fiecareia: am fost la el la control in saptamana 39, si am aflat ca trebuie sa plece din tara exact cand am eu DPN-ul (el urma sa plece pe 19, si sa se intoarca pe 22, iar eu aveam termen pe 21). M-am rugat la Dumnezeu sa nu ma apuce nascutul cand e el plecat. Dar l-am intrebat ce sa fac daca totusi nasc, si mi-a zis "Ma suni". Eu, nesanatoasa, insist: "Aveti roaming?". A dat din cap, ca da, si m-am linistit. M-am gandit ca va da el indicatii cui trebuie, si imi va spune la cine sa merg. Pana la urma, am depasit termenul cu 6 zile - si am fetita!

Cat priveste analizele, putini medici obstetricieni respecta ca la carte normele: nici mie nu mi-a dat sa fac analiza de streptococ in ultima luna, si totusi am ajuns la concluzia ca aceasta analiza trebuie facuta musai. (eu n-am facut-o...dar am stat un pic cu inima stransa, imediat dupa nastere). Sumarul de urina nu l-am dat decat o data, in saptamana 22.

Tensiunea nu ti-o masoara nici un medic, n-am vazut asa ceva. Eventual te intreaba. Teoretic ar trebui sa te si cantareasca, dar...Ma opresc aici ca e tarziu, si maine dimineata am botezul.

Numai bine,

Mergi la inceput