Mamici de Noiembrie -Decembrie 2005(15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

mai,
am calculat si para calculat : dupa una din cartile mele sapt 15, sapt 30, dar iese trim 3 de 10 sapt, si nu e corect.
eu as zice 13-13-13, ca e mai echitabil;
eu am ramas la sf lui feb, deci mar, apr, mai - primul trimestru, nici o zi mai mult, ca si asa m-am plictisit rau, si nu mai am rabdare; deci eu am bine-mersi 3 luni jumate, si sunt in luna a 4-a, ca suna si mai frumos...

dienutagraviduta si bebelusha 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

lavi, pai... manzat nu e vaca batrana, e vitel intarcat. asa ca e ok carnea de manzat. in general, e mai putin rosie decat carnea de vita. eu stiu o macelarie foarte ok in piata 1 mai. acolo au si carne de oaie care nu miroase a oaie...

C & bb 17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria-Alexia si Dienuta, stiu si eu ca manzat in dictionar inseamna vaca tanara, adica ceva intre vitel si vaca adulta. Nu stiam limita de 2 ani. Numai ca ce e in dictionar difera de ce e in macelarie unde manzat inseamna ha-ha-hat! pan' la batranete! Cam ca babele alea care umbla cu parul oxigenat si fusta mini asortate la fata ridata si genuchii cazuti.

Tre' sa incerc "manzatul" de la macelaria de unde iau eu de obicei porc.

Eu speram sa stii vreo macelarie unde aduc vitel si ala e sigur vitel.

Soacra-mea care sta in Alba Iulia si are lada frigorifica si cumpara impreuna cu alta familie un vitel viu de la cineva de la tara, vanzatorul il taie, il transeaza, de fata cu ei, duce mostra de carne la analiza, etc. iar soacra-mea il face fifty-fifty cu prietenii si fiecare si-l baga la lada. Alta metoda sa cumperi vitel si sa stii sigur ca e vitel eu nu prea stiu... Ma gandeam ca imi vinzi tu un pont pt Bucuresti.

Mersi pt reteta. Dar eu in loc de knorr-uri as folosi direct smantana + verdeata + o lingurita de faina daca vrei sa se ingroase un pic. Mleam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

De unde ai mai gasit soc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns proadelina spune:

Buna fetelor! Ma inebunitzi cu mancarurile voastre... as manca si eu de toate, dar ma rezum la fructe, iaurt... bb-ul meu nu suporta ceapa, usturoiul si tot ce deriva de aici... deci, mai putin cu mancarurile gatite... mai mult cu cruditatile, salatele... Mi-e dor de branza de la mama de acasa...
Adelina cu BB 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

purple]Lavi[[/purple],
ciorba de salata se face foarte simplu: apa la fier cu o ceapa inaintru, taiata de sferturi. Pina fierbe apa, prajesti in tigaie niste slaninuta taiata cubulete mici de tot, pina se inrosesc putin. Cind fierbe apa, pui frunzele de salata, maruntite fisii lungi, deci nu foarte tare, apoi pui si slaninuta si lasi la fiert. Se face fioarte repede, iti dai seama dupa culoarea salatii. Cind este aproape gata, ceva vegeta pentru gust, piper la fel si otet. Apoi se pune amestecatura dintre 2 galbenusuri de ou frecate bine cu smintana - cu cit mai multa, cu atit mai buna, iar dupa ce dai drumul la amestecatura inauntru, dai drumul tot acolo si la albusul de ou, care se va face fisii prin ciorbica. Apoi mai lasi putin, 2-3 minute si gata! La papiceala cu noi!
Nu te impacienta daca se taia smintana - mie mi se intimpla tot timpul, depinde efectiv de calitatea ei, dar gustul este acelasi.

Pupici
19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Dordia, aici sunt toate mai intarziate. Voi ziceati ca se termina ciresele, aici acum sunt in toi.
Soc avem chiar in gradina, si de o luna e tot inflorit - mult nu mai tine

Sambata cred ca o sa culegem muguri de brad pentru sirop. Si au inceput fragutele!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

eu am hotarat:
trim. 1 a fost pana in a 13- a saptamana, ca dr. mi-a zis ca "felicitari, ce-a fost mai greu a trecut, esti in trim. 2"
trim. 2 o sa aiba o gramada de saptamani, adik vo 16, ca cica e cel mai frumos si te simti cel mai bine, asa ca de ce sa-l scurtez???
si trim. 3 e dup-aia pana vrea bb sa se nasca.
da' nu cred ca e asa de grava chestia cu luni/ trimestre etc. e mai mult orientativa. ca nici alea 40 de saptamani nu sunt batute in cuie... si, in general, nimic din ceea ce priveste sarcina.

C & bb fericit in trim. 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

eu zic ca saptamina a 13 a , ca daca luna are 4 sapt ceea ce am calculat eu e logic, cel putin asa cred,
discutia asta am avut-o si cu victor eu zic ca am 4 luni si jumatate el zice ca deja am intrat in luna a cincea, eu spun ca luna a cincea incepe la 20sapt si se termina la 24, si tot asa, .....asta de cind eracu eva.....voi ce ziceti, ca oricum ceata e adinca.
Chestia asta cu minzatul e ate naspa, mi-a facut pofta, da asta e.

http://community.webshots.com/user/lavinia295

Lavi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Fetelor, eu stiu ca manzatul vitelul de lapte abia intarcat, si culoaarea carnii de manzat tb sa fie cam la fel ca cea de porc, altfel, cu cat carnea e mai rosie cu atat vita sau vitelul sau manzatul e mai batran si fierbe mai greu.
Manzat se gaseste in orice hala de carne, Obor de ex., dar aveti grija la culoare sa nu va pacaliti!

Mergi la inceput