Mamici de Noiembrie -Decembrie 2005(14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

lordra au nu am avut greturi in primul trim, insa acum am inceput sa am! Ieri, cel putin, a fost groaznic!

cora m-ai inebunit cu testul ala cu verigheta. Pe la mine la firma nu stie nimeni sa-l faca. Pot sa-l fac eu singura? si cum?

ina multumesc de urari! Cat priveste cautarea ta de azi, cred ca e doar inceputul, urmeza imediat marfa de sezon si se mai schimba lucrurile.

Tania & Punctuletz 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Coralia mi-am facut testul cu verigheta si mi-a iesit baietel.
Un coleg imi spunea ca a facut acest experiment cu sotia lui si l-a recomandat si cunoscutilor lui iar rezultatele au fost uimitoare; daca vrei sa ai baietel, ambii parinti trebuie sa consume multe vit. C si sa fie stresati, daca vrei sa ai fetita, ambii parinti trebuie sa fie foarte relaxati si sa consume mult lapte.Mi-a spus ca e' treaba de aciditate care actioneaza in organism dupa cum o programezi in functie de ce maninci, etc. Normal ca am fost succeptibila, i-am spus ca daca ar fi atit de usor ne-am programa sexele ca roboteii...

Ina

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Stai ca-ti zic Tania,deci se ia o ata asa de vreo 30 de cm(poate fi si un pic mai lunga) si pui o colega sa agate verigheta ta de ea si o sa tina nemiscata deasupra mainii tale stangi.Cand incepe sa se roteasca(fara sa o miste nimeni) daca miscarea este circulara este fata iar daca este pe verticala((liniara) este baiat.hai ca sunt curioasa.Ar fi interesant sa-l faca fetele care stiu deja ce au sa vedem daca se potriveste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Buna tuturor,
Ma bag si eu doar pentru a va ura week-end placut, fara , ci cu tot ce-i mai frumos ... cu si !

Ne mai "vedem" luni...
Pupici,
Cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

fetelor, va implor, imi raspunde cineva si mie la ce-am scris mai sus le gat de valorile IR sau am trecut oare pe invizibil... va rog din suflet
lordra, pls, help
xandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Ia uite ca nu sunt singura.
Xandra, imediat dupa ce aflu care sunt valorile normale, le pun aciia mare, sa nu se mai sperie lumea. Sper ca saptamana viitoare sa pot da aceste detalii.
Oricum, 0.80 cat am avut eu, e mare. Banuiesc ca si 0.70 al tau e suficient de mare. Despre faptul ca medicului tau nu i s-a parut nimic in neregula, habar n-am ce sa zic. Unii medici bucuresteni se cramponeaza de valorile astea mari si prescriu tratament: MagneB6, Bio Marine Plus, Pregnyl (in cazul meu).
Eu zic ca pe primele 2 le potzi incerca linistita, ca rau in nici un caz nu-ti pot face. Ambele sunt vasodilatatoare si foarte utile in asemenea situatii.
MagneB6 eu iau cate 4/zi (2 dimineatza, 2 seara) iar Bio Marine Plus cate 1/zi. Acesta din urma contine ulei de peste si acid folic. Cum creierul fatului este in plina dezvoltare, uleiul de peshte este una dintre cele mai benefice chestii pt. el.

Hai sa-ti fie bine si daca consideri sugestiile mele bune, urmeaza-le.
Daca nu, nu! Oricum, ai grija sa-ti mai faci dopler din cand in cand sa vezi cum mai stau lucrurile
Lordra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Tania nu cred ca ti-l poti face singura.
Mai stiu un test cu sarea (babisme, da!) cineva trebuie sa-ti presare putin sare in cap cind nu esti atenta si apoi trebuie sa-ti urmareasca reactia: daca duci mina la nas, este fetita, daca duci mina la gura, este baietel. Na' ca v-am dat tema de cercetare! I-am spus alui meu sot sa-mi faca testul asta dar nu crede in prostii din-astea...iar daca o rog pe soacra, aia e' in stare sa-mi toarne toata cutia de sare in cap!

Ina

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

hai ca am gasit rezultatele la analize
IR= 0.81
IR dr=0.64-0.66
IR dr=0.61-0.62
habar n-am la ce se refera, care e relevant, IR, sau IR stg si dr si ce reprezinta de fapt IR
iarasi, pls, lordra, daca poti sa-mi explici
xandra, 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Xandra, nici eu nu sunt foarte lamurita cu aceste IR-uri (astept sa ma lamureasca medicul meu). Nu prea pricep din mesajul tau ce e cu acel 0.81. Plus de asta ai scris:
IR dr=0.64-0.66
IR dr=0.61-0.62

Care-i stg. si care-i drept? Ma rog, nu conteaza atat de mult, insa vad ca ai valori mai mici de 0.70 cum ai spus initial.
Cum stau lucrurile, de fapt?

Spuneam sa ai rabdare pana saptamana viitoare ca sa pot afla care sunt valorile ideale pt. aceasta perioada a sarcinii. Oricum, la mine pe eco scria clar: valori crescute ale IR in artera uterina dreapta: 0.80-0.84.
Pt. valoarea celeilalte artere 0.57-0.60 nu era specificat termenul "crescut". Daca valorile tale sunt cele de mai sus, eu zic ca nu trebuie sa intri in panica. Nu par atat de crescute.

Hai stai calma si ia macar acel Bio Marine Plus. E doar un prenatal care nu poate decat sa te ajute atat pe tine cat si pe fat.

Lordra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

scuze lordra ca te stresez... sunt un pic mai panicoasa cand vine vorba de bb... asta e
am vrut sa scriu asa:
IR dr=0.64-0.66
si
IR stg=0.61-0.62
si mai am scris pe foaia de eco morfologica IR=0.81, nu stiu la ce se refera, habar n-am, si e separat si pe cealalta parte a foii de cele 2 IR stanga si dreapta
multumesc mult de tot de raspuns, hai ca ai scapat de mine pana luni ca nu-mi merge netul acasa
poate atunci o sa ai mai multe date... sper, ca daca n-am net acs, nu stiu unde as putea sa caut
multam mult inca o data si scuze daca te-am stresat
pupici
xandra, 15+

Mergi la inceput