Limbi straine

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

quote:
Originally posted by anamari

Germana e mult mai cautata in Romania- dar e o limba grea si fara un profesor bun nu o poate invata. Asa ca daca iti permiti meditator sau are un profesor bun, germana e cea mai buna alegere...Iar daca v-o bate vreodata gandul sa emigrati in America :spaniola. (ce n-as da eu sa vorbesc spaniola)...

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005
poze de copii cuminti


Subscriu si eu la ce a zis anamaria, germana daca credeti ca viitorul ei va fi europa, si spaniola daca va ganditi sa treceti oceanu.
eu stiu spaniola, si imi prinde foarte bine, inteleg totul, cu vb asa si asa... dar ebine ca inteleg, daca as avea si curaj sa imi dau drumu la gura .
O zi buna

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra




Nicole mamica lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
0 - 2 years 2 - 3 years
Opere de arte Mini-Vacante(New!)



Exerciti Animate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Fara discutie, germana! Celelalte le pote invata fara probleme mai tarziu daca va fi nevoie. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Baiatul meu invata ca prima limba engleza,a doua limba este franceza (deobicei este araba) si din toamna va incepe germana ca a treia limba (numai cei care doresc ) si este finantat de Germania.Dupa ce invata 3 ani,vor merge in Germania pe contul lor pentru o luna.
La franceza nu e cine stie ce...insa la englezae foarte bun...citeste foarte multe carti in engleza si merge aproape in fiecare vara in tabara de engleza in Romania (tabara tinuta de americani). Cu germana cred ca va fi bine pentru ca deja se tot uita pe internet si stie tot felul de cuvinte...deci el e foarte interesat.
Acum aici poate sa de-a examen de bacalaureat din toate cele 3 limbi ...si asta inseamna foarte mult.
Poate te sfatuiesti si cu ea ce anume i-ar face placere??

"Un sfirsit e un inceput..."

ella&com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Asa-i, nu se stie unde ajunge in viata, ideal ar fi sa le vorbeasca pe toate. Eu am terminat Literele, engleza-franceza, dar germana n-am facut deloc in scoala. De unde era sa stiu ca viitorul meu sot o sa-si gaseasca de lucru in Germania si ca aici o s-o iau de la 0 cu limba? Franceza, daca vrea, o poate continua in particular. Tin minte ca o colega de catedra care preda germana se mandrea cu performantele elevilor ei - copiilor chiar le placea limba, nu li se parea ceva extrem de greu.

Cristina
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14.12.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Hei, nu ma asteptam sa se reia subiectul. Intre timp, fata mea a reusit la examen la Cosbuc, va face engleza intensiv si am optat pentru germana, a doua limba. Imi place cum se descurca si la franceza, asa ca daca o sa ne tina puterile, o sa continuam si cu ea, in particular. Multumesc pentru sfaturi.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Si eu va multumesc pentru sfaturi si le pastrez pentru cand vom opta si noi.

Am impresia ca limba straina e ca LINGURA, nu e nevoie sa-ti placa, important e ca poti sa-ti mananci ciorba zilnica cu ea.
Ce ziceti????????????????



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

eu te-as contrazice-da sa nu te superi pe mine.Daca vrei sainvete o limba straian asa cum trebuie ,trebuie sa si ii placa. De aceea e nevoie de un profesor bun, de cineva care sa te atraga spre acea limba...

pe de alta parte, sigur, nevoia te invata, dar in mintea unui copil e mai greu de constientizat acest lucru...asa ca cea mai buna metoda e jocul, motivarea...
De exemplu pe mine m-a atras spre franceza o profesoara buna si faptul ca pe vremea comunismului aveam acces la benzi desenate in franceza la Institutul francez...ba erau chiar cativa codasi in clasa care au invatat franceza numai ca sa citeasca despre superman si spiderman si asterix...germana mi-a fost nesuferita de la inceput si nici acum nu o stiu...


anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-26
poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Mergi la inceput